virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lulu_N spune:

Fetelor,

Asa am patit si eu cu reactivarea dupa sarcina. Din pacate eu am pierdut sarcina, iar condiloamele au aparut cam la 2 saptamani dupa pierderea de sarcina. Interesant este ca si mie mi-a spus dr. ca "Dvs. aveati mai demult virusul insa s-a manifestat odata cu pierderea de sarcina". Eu am suficiente, chiar multe alunite si cand eram copil faceam frecvent negi.
Ma gandesc la ce s-a discutat anterior despre posibila legatura intre negi, alunite etc si virusul prezent mai de mult in organism.

Atunci mi-a facut si videocolposcopie insa nu aveam decat condiloame genitale. Mi-a aplicat podofilina groaznic tratament, iar eu am folosit mereu unguent cu rostopasca. Acum pot spune ca nu le mai am, insa am inteles ca exista condiloame care nu sunt vizibile cu ochiul liber.

Sotul nu a patit absolut nimic si imi doresc sa nu aibe probleme, desi ne privim banuitor unul pe celalalt.

Eu vreau sa merg sapt. viitoare din nou la PAP + colposcopie. Dr. a sustinut data trecuta vaporizare cu laser.
A facut cineva? Este intradevar f. scumpa?

Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

si eu pe unde am citit se recomanda cezariana, o sa stau serios de vorba cu dr mea si o s-a intreb care sunt riscurile daca nasc normal, sio sa mai merg la inca un dr sa intreb , e groaznic , mi-e asa frica pt bebe

numai bine si multa sanatate la toata lumea
Adriana

Daca vrei cu adevarat gaseste o cale, daca nu vrei gaseste o scuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily26 spune:

Buna tuturor!
Am si eu o problema asemanatoare..sunt insarcinata in 11,5 saptamani si am fost descoperita cu condiloza genitala(si pe colul uterin)de 1 saptamana.
De ieri sunt foarte deprimata...la frotiul Papanicolau mi-a iesit C III..urmeaza colposcopia peste o saptamana,dar pana atunci..nu stiu ce sa ma fac..gandul ca as avea cancer de col..
Poate ma ajuta cineva cu un sfat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Draga Lily 26,
Nu trebuie sa te ingrijorezi. Pentru ca bebelusul tau sa fie sanatos trebuie sa fii relaxata si linistita.
Intra pe site-ul ROmedic. Acolo vei gasi interpretarea rezultatului la testul Papanicolau. Cat despre HPV, nu trebuie sa te ingrijorezi caci aceste condiloame sunt determinate de tulpini necancerigene ale virusului.
Bafta multa si sanatate. Iti doresc o nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily26 spune:

putzuruca,mersi mult pentru incurajare..mai m-am linistit un pic,am mai vorbit cu niste fete dragute de pe site si sunt mai bine acum.Maine fac colposcopia si sper sa nu fie asa rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaana spune:

Buna Otylya,
Urmare a mesajului primit de la tine, incerc sa-ti dau cateva raspunsuri:
1. In primul rand asteapta rezultatul testului HPV(costa cam 2 milioane).Daca testul hpv este negativ treaba se simplifica foarte mult ramane la aprecierea medicului daca iti cauterizeaza rana sau nu.
2. Daca testul hpv este pozitiv(cum a fost si cazul meu), atunci va trebui sa urmezi anumite etape:
- prima data va trebui sa urmezi un tratament de imunizare al organismului(este foarte important pentru hpv). Eu am luat isoprinosine si cantastim timp de 3-4 luni.
- apoi daca ai negi pe vagin, urmeaza sa-i cauterizeze;
- pentru col se tine mai intai un tratament cu ovule Cervugid(dimineata si seara), dupa ce in prealabil se fac spalaturi cu irigatorul cu ceai de marul lupului, timp de 12 zile;
- apoi se cauterizeaza rana dupa col.
In speranta ca ti-am fost de ajutor, iti doresc multa sanatate,
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondutzzza spune:

din nefericire pt mine...am si eu hpv...De 7 luni ma lupt cu el si degeaba...am facut 2 cauterizari pana akum,aplicatii cu podofilina,injectii cu cantastim...aksa am folosit tinctura de rostopasca si tinctura de marul lupului...degeaba...imi dispar...si apoi reapar...am nevoie sa mi recomandati,dak puteti un medic bun...sau un tratament eficient.Va multumesk mult!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu123 spune:

nu as fi vrut sa scriu la acest subiect dar, din pacate, nu am incotro.
Cu toate ca nu am facut un test pentru depistarea tulpinelor HPV am fost diagnosticata acum 3 ani, in urma unui PapaNicolau, cu acest virus. La vremea respectiva am avut si condiloame care mi-au fost cauterizate (intr-adevar f dureros atat in timpul interventiei cat si dupa cateva). Si am crezut ca am scapat....doctorul mi-a spus ca nu voi scapa niciodata de acest virus, ca el ramane cantonat in organism si in perioade de stres, atunci cnd imunitatea organismului scade el se reactiveaza...si uite ca asa a fost.
Acum, la 3 ani de la acest episod, mi-au aparut din nou. Azi am facut si un test PapaNicolau ....doctorita a zis ca in vagin si in col nu vede nimic...doar pe labii am multe astfel de condiloame....dar eu vreau sa fac si o colposcopie ca sa fiu sigura. Tratamentul care mi s-a dat acum consta din:
Condyline: aplicatii locale timp de 2 saptamani
Isoprinosine: care este un imunostimulator f puternic (poate aici ma puteti ajuta cu ceva sfaturi...voi ati luat asa ceva in cazul asta? are efecte adverse? eu sunt cam sceptica in privinta asta!)
Nu mai are rost sa va scriu cata sunt de stresata, de disperata din cauza asta....nu la fel de disperata ca acum 3 ani....deh..a trecut destul timp si am avut vreme sa ma obisnuiescu cu ideea!
Sanatate multa va doresc si astept un raspuns! Mi-ar fi de mare ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

abia acum am vazut subiectu'
De curind, parca o luna sau mai putin in urma, am vazut la tv. parca pe realitatea TV, ca se lucreaza la un vaccin impotriva hpv.. sau a iesit pe piata deja, sau urmeaza sa iasa in scurt timp.. nu mi aduk perfect aminte tara de origine , parca franta.. stie cineva amanunte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

Fetelor, citi ani aveti? dupa ce varsta ar fi recomnadat sa facem testul ptr. HPV? ca pap. il fac la 6 luni.Io fac in ian. la anu, 30 de ani, si ma batea un gind sa fac testul hpv, sau mai bine sa stau in banca mea ca cine stie ce aflu si sint nevricoasa rau??!!!

Mergi la inceput