virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

Florenit interesant medicamentul asta cervugid oare e atat de bun pe cat se spune?la-i incercat cumva?are o descriere foarte interesanta.

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florenit spune:

Nu l-am incercat si nici nu stiu mai multe despre el. Am pus link-ul in speranta ca v-ar putea fi de ajutor cumva. Doamne-ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

eu am facut tratament cu cervugid..cam de 3 ori
Este foarte bun...insa eu stiu ca nu se mai favrica ..cam de anul trecut.Era fabricat la Iasi.
Ce as vrea eu sa intreb,.condiloamele astea apar numai pe colul uterin..sau oriunde pe col?ma intreb daca nu cumva apare si in partile unde doctorul nu poate face colposcopia??
Eu am facut colposcopie si acum o luna si nu am nimik.de la descoperirea Hpv-ului..au tre trecut 4 ani ...si jumate..cand va aud ca vb de 5 ani aia ....ma apuca nebunia...Oare tot am sa fac cancer pana la urma??
In legatura cu obsesia..la inceput si eu eram la fel de disperata....Nu asteptam decat momentul sa se declanseze boala..cancerul de col...si am hotarat sa nu ma mai gandesc la asta..sa traiesc cu bucurie fiecare zi!
asa ..am mai facut un copil..l-am nascut prin cezariana..acum are 1 an si 8 luni.
Sper sa mai traiesc macar 10 ani.sa pot vedea baietzii mari!
...Ma tot gandesc...cata vreme o sa pot face colposcopiile astea??O sa ajung o baba de 60 ani care se duce la ginecolog??!!
Mie cel putin viitorul meu mi se pare foarte incert,,,si desi au trecut de acum..cam 5 ani...inca ma gandesc ca securea atarna deasupra capului meu.e o boala nemiloasa..care e real ca poate fi tzinuta in frau..insa pt cat timp??
V-am zis ..la mine din 2000 nu s-a mai intamplat nimik.M-am tratat,am fost chiar si la bucuresti la un control..si de atunci la Galati..colposcopii...pap...toate bune si frumoase...E adevarat ca nu stiu ce tip de HPV este!
Insa...asta e...viata e frumoasa..am 2 copii frumosi..un barbat care ma iubeste..iau viata asa cum e si ma bucur de ea.Asa ca nu mai fiti disperate..e adevarat..ca e foarte trist..insa lucrurile nu vor mai fi niciodata ca inainte...Viata trebuie traita!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumusika96 spune:

salut
cred ca am avut si eu ceea ce spui,daca e vorba de condiloame.am avut si m-am tratat.eu le-am luat in urma unui contact sexual.si purtatori sunt si barbatii.eram in strainatate.la mine a aparut ca niste crecaturi in jurul clitorisului,care cresteau in fiecare zi.au inceput sa ma deranjeze si am mers la medic,mi s-a zis ca sunt condiloame.mi-a dat o crema cu care sa ma dau si eu si sotul.a fost un chin,pt ca crema respectiva trebuia sa le arda pana la radacina.deci ardea carnea,a fost ingrozitor pt ca trebuia sa ne dam chiar daca ni se facea gaura in locul in care dadeam,era carne vie.dar am scapat de ele.in 5-6 zile,au trecut.daca ai aceleasi simptome,scrie-mi pe emailul frumusika96@yahoo.com sau suna-ma la nr 0744850147 sa iti zic la cine sa suni sa iti recomande crema.sanatate multa si nu dispera.MEDICINA EVOLUEAZA PE ZI CE TRECE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:


Nu se ia numai pe cale sexuala.
Mie mi-au aparut astfel de condiloame imediat dupa ce am ramas insarcinata. Doctorita ginecolog m-a trimis si la dermatolog, care mi-a spus ca am HPV si ca se transmite sexual. Stiind ca nici eu nici sotul nu am "calcat stramb" ca se ne putem infecta de la alte persoane i-am spus ca e imposibil asa ceva. Si atunci tipa m-a intrebat daca nu am avut cumva vreun neg mai ciudat pe maini. Si avusesem intr-adevar cu cativa ani in urma un neg f. mare la mana dreapta, pe care il operasem. Era cauzat tot de HPV, deci eu luasem HPV-ul in cu totul alt mod, nu pe cale sexuala, dupa operatie virusul a ramas inactiv in organism si s-a reactivat in clipa in care am ramas insarcinata, organismul fiind in acea perioada mai slabit. Mie mi-a trecut relativ repede in urma tratamentului aplicat, cred ca maxim 1 luna a durat, cu dureri insuportabile ce-i drept, dar a trecut. Sotul a urmat si el tratament.
Acum mi-a aparut o rana pe col, cauzata probabil de acelasi virus, insa fara condiloame. Saptamana asta aflu exact ce si cum si am sa va spun si voua.
Oricum, eu am dus sarcina la bun sfarsit chiar si cu tratamentul asta inuman , am nascut prin cezariana, copilul este perfect sanatos.
Doctorita dermatolog la care am fost si care mi-a facut si colposcopie, si Papa Nicolau si inca un test, mi-a spus ca HPV-ul e periculos doar in cazurile in care nu este tratat. Si dureaza 5 pana la 10 ani pt. a deveni cancerigen.
Deci nu va speriati f. tare ca nu-i dracul asa de negru, dar nici nu tratati cu indiferenta. Mergeti imediat la doctor pt. teste, tratamente...

Sa traim bine!



Ar fi bine sa citesti mai mult despre acest virus. Nu vreau sa fiu acida, caci nimeni nu se naste invatat. Tulpinile care determina condiloame nu sunt implicate in etiologia cancerului de col, iar cele care determina rana pe col, pot degenera in cancer daca nu sunt tratate. Aceste tulpini care determina rana pe col, se iau numai pe cale sexuala, iar cazurile asemanatoare cu al tau, sunt izolate. Cum si tu ai spus, condiloamele apar cand imunitatea este scazuta. Deci, poti trai o viata cu acest virus, fara sa stii ca ai fost infectata.

Va doresc multa sanatate!

roxpanait

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

quote:
Originally posted by putzuruca
Ar fi bine sa citesti mai mult despre acest virus. Nu vreau sa fiu acida, caci nimeni nu se naste invatat. Tulpinile care determina condiloame nu sunt implicate in etiologia cancerului de col, iar cele care determina rana pe col, pot degenera in cancer daca nu sunt tratate. Aceste tulpini care determina rana pe col, se iau numai pe cale sexuala, iar cazurile asemanatoare cu al tau, sunt izolate. Cum si tu ai spus, condiloamele apar cand imunitatea este scazuta. Deci, poti trai o viata cu acest virus, fara sa stii ca ai fost infectata.

Va doresc multa sanatate!

roxpanait



Pai nu vad nici o contradictie in ce ai spus tu, dimpotriva . Deci ce incercam sa spun este ca eu am avut acest virus in organism, si sigur nu l-am luat pe cale sexuala pt. ca la momentul cand mi-a aparut acel neg pe mana (care a fost prima manifestare a HPV-ului in organismul meu) eram inca "fata mare" . Apoi s-a manifestat in regiunea genitala cand am ramas insarcinata.
SI la fel, spuneam ca nu se ajunge in toate cazurile la cancer, si cu atat mai putin daca "pacientul" se trateaza.
Probabil m-am exprimat gresit in legatura cu rana pe col. Eu nu stiu daca a mea a fost cauzata de HPV. Am banuit ca ar fi asa dupa ce am citit mesajele de aici. De asta am si spus ca saptamana asta ma duc la control si dupa aia ma pot pronunta (de fapt medicul ). Pt. ca e totusi f. curios cum la controlul de dupa nastere si la un control facut cam acum 6 luni nu mi s-a depistat aceasta rana. Banuiesc totusi ca daca era de la HPV-ul de acum 2 ani ar fi fost vizibila si mai devreme. Dar nu am exclus nici aceasta ipoteza.


Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Desi am tropait mai demult pe aici, nu am vrut sa scriu nimic deoarece cred ca stiti mai multe decat mine despre acest sarman virus ... caci este doar un simplu virus ! Nici macar unul smecher ca cel gripal...

Daca veti reusi sa treceti peste socul emotional, o sa va dati seama ca nu se moare asa de usor, iar gandul ca un biet virus poate da cancere grave doar va zapaceste si va face mai mult rau.

Sa va explic:
Atata timp cat va stresati, o sa va faceti mai mult rau pentru ca... stres = stimulare suprarenala ca „reactie de stres” = stimulare productie de adrenalina dar si de cortizon... daca este unica stimularea, e OK (va face rosii in obrajori si mai frumoase ), dar daca este zilnica sau de mai multe ori pe zi = suprastimulare = epuizare suprarenala = deficit de cortizoni = reactii de degenerescenta articulara + scaderea imunitatii = alte boli + IMPORTANT = chiar scaderea capacitatii de eliminare a acestui virus prin mecanismele de autoaparare a organismului !

Pe scurt: trageti aer in piept , zambiti Cerului si Pmantului, traiti frumos , mancati corect , beti corect , respirati corect, bucurati-va de fiecare zi ...

Incercati sa va stimulati si sa va sustineti activitatea sistemului imunitar cum zicea f bine mama lia (cu permisiunea voastra am sa fac cateva adaugiri):

-ulei de catina preferabil nu capsule, ci ulei pt cine poate gasi in comert si poate bea (nu are gust rau, dar e ulei !!): 15 – 20 picaturi / zi, zilnic 1 luna, apoi pauza 1 luna si se reia
-polen (in stare naturala) – 1 lingurita / zi seara
-apilarnil – capsule 2 x 1 cps / zi long time
-nu uitati propolisul ! 20 picaturi / zi seara intr-o cana ceai caldut indulcit cu miere de albine daca se poate, zilnic, minim 7 saptamani, preferabil peste 7 luni !
-salate de fructe si cruditati – cat mai multe, cat mai variate....

Mai sunt utile:
-echinacea capsule
-ABC spectrum (Walmark)
-ginsavit capsule
-laptisor de matca
-vitamina E, A

Cam asta ar fi !
Sa nu uit cateva cuvinte special pentru korinna – fata frumoasa, eu zic ca nu ai nici o problema cu nenea virusache, si, cu atat mai mult cu vreo tumora... asa ca poti sa incepi sa te linistesti, sa dai un pusi dulce la tot clanul si sa uiti de toate aceste idei.
Cat despre controalele la ginecolog – ele sunt normale, chiar si la fetele frumoase de 60 de ani !!!

Sanatate tuturor va doresc !

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAR spune:

Problema cea mare care o consider eu este ca nici un doctor nu cunoaste prea multe date despre acest hpv. Daca cititi pe alte site-uri din afara veti vedea ca - nu exista tratament definitiv al acestuia , barbatii nu pot fi diagnosticati ,deci nu puteti sti dinainte aceasta informatie despre partener,decat in cazul ca apar condiloamele si la ei , prezervativul are destul de mici sanse de protectie , in caz de graviditate poate afecta atat mama cat si copilul , este posibil sa nu poti duce sarcina la bun sfarsit ,sau sa infectezi copilul .De aceea se recomanda repaus si nastere prin cezariana.
Si eu sunt purtatoare a acestui virus -chiar cu risc crescut .Ce am facut ? Am inceput tratamentul recomandat de mama lia , acum am citit si ce a scris Darael , nu ma mai gandesc la boala , caci vreau sa-mi traiesc viata . La mine insa nu s-a manifestat prin condiloame , ci prin o pata alba pe col. Nu am primit tratament,doar colposcopie+pap la 6 luni . In plus mi-am propus SA AM UN COPIL !!!!
Asa ca ascultati sfatul lui Darael si al meu daca vreti , trati viata caci indiferent ca ai o boala sau nu este scurta , faceti-o cat mai frumoasa atat pentru voi cat si pentru cei alaturati.
Numai bine si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

din pacate si eu am acest virus, si mai sunt si insarcinata in 28 de saptamani, dr care ma urmareste si la care am fost si inainte de sarcina a zis sa nu-mi fac probleme si sa stau linistita ( oare cum???? ) , mai ales dupa ce am tot citit pe internet ca ar putea afecta pe bebe si ca e cam nasol..., mie mi-au aparut acum 2 ani condiloame iar dr mi-a dat o solutie ( condyline parca) sa ma dau si au disparut dar a fost nasol pt pur si simplu ardea, la exact un an iar mi-au aparut iar am dar cu solutie, anul trecut mi-au aparut dupa ce am ramas gravida cam prin luna a 3 parca, i-am spus dr si a zis ca inainte de nastere cu vreo 2-3 saptamani le cauterizeaza, si ca nu am voie sa dau cu solutie, si ca o sa pot sa nasc normal, dar mie mi-e tare frica sa nu se infecteze si bebe la nastere, am mai cerut parerea unui dr ginecolog si el mi-a dat acelasi raspuns ca nu e nici o problema....si nu stiu ce sa facsa nasc normal sau cezariana?????

Daca vrei cu adevarat gaseste o cale, daca nu vrei gaseste o scuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAR spune:

Peste tot pe aunde am citit ,inclusiv medicul meu ,recomanda cezariana . Eu una cand voi fi insarcinata , voi naste SIGUR prin cezariana, chiar daca la mine nu s-a mai manifestat.
Multa sanatate si ai grija de tine !

Mergi la inceput