Rafaello

Rafaello | Autor: andana

Link direct la acest mesaj

Fetelor, poate ma puteti salva. Este ziua baietelului meu si vreau sa fac dulciuri pentru scoala. Am gasit o reteta de Brandy Balls, dar as mai vrea ceva tot gen bilute. Ma gandisem la Rafaello, dar nu am gasit reteta.


Pupici,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Daca nu e prea tarziu maine ti-o aduc eu,ca o am acasa.
Te pup.

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andana spune:

Nu este tarziu.
Multumesc.

Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Andana, eu scriu reteta de Rafaello debitata de mine (mai inventez chestii doar raportandu-ma la gustul unor produse pe care le-am mancat si mi-au placut, fara sa am retete):
unt, lapte praf, zahar pudra foarte fin, nuca de cocos. Eu pun cam un pachet de unt (il frec pana devine o pasta moale, nu neaparat spuma), adaug lapte praf si nuca de cocos ochiometric (pana vad ca am o coca potrivita: nici prea tare, nici prea moale), iar zaharul il pun dupa gust. Din coca rezultata fac bilute si se dau prin nuca de cocos. Eu pun in fiecare biluta cate o bucatica de cireasa sau visina din compot (nu o cireasa intreaga ca e prea mare si ar rezulta Raffaelo uriase sau s-ar sparge biluta)sau cate o stafida (in functie de ce am la dispozitie).
Cam asa fac eu. Imi pare rau ca nu iti pot da cantitati, dar deu asa gatesc, dupa instinct si niciodata nu am avut probleme din cauza asta. Doar cand ma iau dupa retetele altora si imi ignor instinctul mi se intampla sa dau gres. Sper sa te descurci si pofta buna piticilor!

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andana spune:

Multumesc Daniela. Si eu mai gatesc dupa oki. Multumesc si pentru urari. Greu imi vine si mie sa cred, "piticul" meu implineste 14 ani.
Iti doresc si tie si bebicului numai bine.

Pupici,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Am si eu o reteta de Rafaello,incercata,super bune

200g lapte praf,200g zahar pudra,200g margarina,1 pachet nuca de cocos,o punga alune decojite.

Se amesteca laptele praf,zaharul,margarina si jumatate pachet nuca de cocos si se da la frigider pentru a se intari.
Se scoate compozitia,se fac bilute inauntru carora de pune o aluna,se da prin nuca de cocos ramasa si se pun din nou la frigider.


Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andana spune:

Multumiri.
Dar bilute cu ciocolata, aveti vre-o reteta?

Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:

quote:
Originally posted by flori76

Am si eu o reteta de Rafaello,incercata,super bune

200g lapte praf,200g zahar pudra,200g margarina,1 pachet nuca de cocos,o punga alune decojite.

Se amesteca laptele praf,zaharul,margarina si jumatate pachet nuca de cocos si se da la frigider pentru a se intari.
Se scoate compozitia,se fac bilute inauntru carora de pune o aluna,se da prin nuca de cocos ramasa si se pun din nou la frigider.


Flori



Flori, nu merge unt in loc de margarina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Nu stiu,nu am incercat.Am facut doar cu margarina si stiu ca sunt delicioase.Daca incerci cu unt,sa ne spui si noua cum au iesit.

Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Flori, ce ziceam eu mai sus seamana cu ce ai scris tu, doar ca eu pun unt si ies super bune. Cel putin asa mi se zice. Si eu pun pasta obtinuta in frigider inainte sa dau forma bilutelor si apoi le pun tot in frigider.
Eu bilute de ciocolata fac din biscuiti sfaramati amestecati cu ciocolata topita la bain-marie, unt si nuca/alune/stafide, etc. (iar in functie de ce am si poftesc).

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

o compozitie asemanatoare salamului de biscuiti, ingredientele de mai sus le folosesc si pt. salam.
Si inca ceva, eu am facut din compozitia de Rafaello o rulada umpluta cu cirese cu sos de gelatina rosie (aici se gaseste asa in conserve pt. umplerea tartelor, dar ma gandesc ca sosul poate fi obtinut din zeama de la compot cu ceva gelatina). Am intins pasta de Rafaello pe o folie de celofan si apoi am pus umplutura, am rulat, am pus nuca de cocos si am pus la frigider. A aratat si super si nu va mai spun ce succes a avut.

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput