Rafaello

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andana spune:

Super ideea Daniela. O sa incerc si eu.
Cred ca iti incerc si bilutele cu ciocolata. Cantitatile? Dupa oki?
O sa le fac niste saleuri, ca am gasit o reteta, am incercat-o si au iesit foarte bune. Si m-am gandit ca pentru ei e ok cu bilute, ca anul trecut le-am facut tort pentru scoala, l-am dus de acasa gata taiat, dar tot au reusit sa se mazgaleasca. Nu mai fac asa.

Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Halo Fetelor!
Uite ma bag si eu in treaba dar vreau sa impart retetele facute de mine in privinta BILELOR DE COCOS si ale celor de CIOCOLATA.
Am tot incercat si eu mai multe retete dar nu le-a mincat nimenea.
Imi plac si mie ca arata asa de bine mai ales la cracin si m-am gindit cum sa fac sa fie si comestibile nu numai frumoase.
si uite aici scriu cum le-am facut si toti au fost incintati.


De exemplu eu pt amindoua retetele cumpar biscuiti normali si ii zdrobesc bine iar daca fac
Rafaelo
atunci amestec biscuiti cu nuca de cocos si fac o budinca de vanilie fara zahar si cind s-a racit amestec cu biscuiti si nuca impreuna pina devine omegen si se lasa usor de modelat.Sau cu lapte de cocos se mai poate amesteca.
Mai pun si citva stropi din esenta de migdale sau putin lichior de cocos si la mijloc migdale descojite si dau bilutele prin nuca de cocos.

Iar de exemplu
TRUFEL deci cele cu ciocolata
la fel zdrobesc biscuiti ii amestec cu cacao,nuca macinata mai mare,esenta de rom si putin lapte sau la fel budinca de ciocolata. Dau prin ciocolata rasa si la mijloc mai pun cind am o visina din visinata iar pt. copii din compot.
ATENTIE:Aceste retete nu se pastreaza un timp indelungat ca cele cu unt,dar nu contin asa multa grasime.
Sper sa va placa daca incercati.
Ozi buma si numai bine!
Laura si Fam.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Am promis ca revin azi cu reteta de rafaello.Reteta mea este ca si a lui Flori doar ca este cu unt in loc de margarina.Am incercat-o si eu si ies super bune.
Te pup.

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Am si eu o intrebare inainte sa ma apuc sa fac...caci ma tenteaza, se pare ca e simplu de facut: De la atata unt(sau margarina, ma rog, eu ma gandesc sa pun unt ca si Daniela) nu sunt scarboase? Ce gust au de fapt?Ca vad ca bilutza e numai unt gol cu putin lapte praf acolo, nu mi se va intoarca dupa ce mananc de la untul ala asa fara nimic pe langa?

Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Alina, daca pui lapte praf, nuca de cocos si zahar pudra, eventual ceva esente sau lichior de cocos nu patesti nimic. garantez eu

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

alt tip: poti folosi si ciocolata alba topita la bain marie


Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Merci Daniela.Tie cam cate-ti ies dintr-un pachet de unt?Si cat le lasi la frigider inainte de a fii bune de mancat?
Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Destul de multe. Scuze, dar nu le-am numarat niciodataDe sarbatori fac din 2 pachete ca am multi musafiri si se trec repede.Le las la frigider pana se intaresc, cel putin 1 ora. Oricum, acolo se pastreaza deoarece se inmoaie daca le tii la caldura.

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Merci Daniela, esti foarte dragutza.
Te-am vazut si in poze iti sta bine cu burtica esti foarte dulcica(ptiu ptiu pe tine sa nu te deochi ), din pacate nu te cunosc, stilul tau de a te exprima imi parea foarte foarte cunoscut dar nu te cunosc...Mai cunosti fete din Cluj sau zona Cluj casatorite in Olanda?

Merci inca odata si iti doresc nastere usoara si o bebitza cuminte si sanatoasa si mancacioasa!
Te pupa,
Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pulstar spune:

Am facut si eu Raffaelo ieri. Au iesit tare bunutze, am pus inauntru cate o migdala. Singurul inconvenient a fost faptul ca zaharul nu s-a topit de tot atunci cand cand l-am amestecat cu untul desi am pus zahar pudra, asa ca se simte putin intre dinti. Asa ca data viitoare cred ca voi topi inainte zaharul cu putina apa la foc.


http://photos.yahoo.com/pulstar3/

Mergi la inceput