Jocul de Remi - reguli

Jocul de Remi - reguli | Autor: Chuny

Link direct la acest mesaj

Mai cunoaste cineva regulile jocului de Remi??? Macar asa, pe scurt...? Nu mai stiu ce sa fac cu jetoanele din mijloc, cāte cāte se īmpart ( am impresia ca sapte, nu? )...

Va multumesc anticipat.

Sibylle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Sau macar sa-mi spuneti cum se īnchide jocul...

Sibylle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Se fac turnulete de cate 7 piese si se dau cate 2 la fiecare jucator. Cel care primeste primul piesele, are 1 in plus pt ca el da primul. Trebuiesc facute formatii de 1234............ sau 111 de culori diferite. Jocul se termina cand unul din jucatori are pe tabla formatii de minim 3 piese si o da pe ultima jos, fara sa strice formatiile.
Cam atat stiu si eu.

Luminita


http://photos.yahoo.com/lumylorv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

O gramada are 7 pietre, sunt 15 gramezi, una din ele are 8 pietre cu aia a 8-a se face jocul, dupa numarul pe care il are se numara de la un cap sau altul (dupa cum stabilesc jucatorii), o pui in locul celei de-a saptea din gramada respectiva, cea de-a saptea merge pe gramada urmatoare. Se impart jucatorilor (ei stabilesc in ce sens merge masa) cate doua gramezi, fiecare trebuie sa aiba cate 14 piese pe tabla si primul are 15 si el trebuie sa dea jos.
Tot de la inceput se stabileste si la cate puncte se coboara (fiecare l-a invatat in alt fel) de obicei la 45 de puncte, se stabileste daca se joaca pe etalate sau pe tabla, se stabileste cum se aseaza pietrele date jos (in dreptul fiecaruia cate o gramajoara sau sub forma de carnat).
Se etaleaza obligatoriu cu suita.
La mozaic primele 4 si ultimile patru pietre trebuie sa fie din fiecare culoare si nu sunt doua culori una langa alta.
Un jucator anunta dinainte daca are de gand sa joace pe tabla (nu are voie sa coboare, sa lipeasca sau sa rupa carnatul de pietre decartate). Poate lua ultima piatra din carnat sau din gramajoara pusa in fata lui de jucatorul anterior.
Atu-ul se ia doar daca se inchide cu el.
Nu se ia prima piatra din carnat.
Piatra rupta din carnat compune formatie cu alte doua aflate pe tabla jucatorului si nu cu alta din carnat (se pot lipi ulterior altele daca e cazul).
Nu se etaleaza din prima si nu se lipeste la prima coborare.
1 este 25 puncte in formatie, 10 puncte dupa piatra cu numarul 13 si 5 puncte inainte de piatra cu numarul 2.
Jokerul inlocuieste orice carte si este 50 puncte indiferent de locul ocupat.
Daca un jucator doreste sa imprumute jokerul altui jucator trebuie sa ii ofere aceluia cartea pe care jokerul o inlocuieste. Exceptie, in formatie de 3 pietre unde (doua pietre si un joker) se ofera la schimb cele doua culori lipsa si nu doar una.
Inchiderea este 50 puncte.
Inchisul pe tabla (hand) 300 puncte.

..si gata, asta e tot ce-mi amintesc:)) E posibil sa fie schimbat pe alocuri, in functie de cum il invata fiecare si dupa cum tine minte regulile.
Dupa cate stiu se pot gasi pe net regulile cu o cautare dupa "rummy" care se joaca cu cartile.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Mersi mult pt raspunsuri. Sper sa reusim sa jucam cum trebuie. Dar pe etalate mi se pare cam greu, īnsa īl vom īnvata si asa.

Daca nu e pe etalate, atunci se poate sa ai asa?

1111 3333 123456


Sau se poate?

1111

3333

345678

Sibylle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

oana,cum ai descris tu jocul,seamana mai mult cu canasta pe care o jucam in liceu ,nu remi ala clasic.
faza e ca le cam incurc acum pe amandoua si-mi pare tare tare rau ca nu mai stiu regulile exact,tare imi place jocul si am vazut aici un joc..e vreo 15 euroi,ma gandeam daca merita sa mi-l iau,daca tot am uitat cum se joaca..
na ca m-am alambicat..
cert e ca topicul asta e util,astept cu sufletul la gura sa printez ceva

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nu-i mai greu pe etalate, e mai fain ca aduni puncte.
Sunt bune formatiile alea. Ai 14 pietre, asa arata dupa ce ai dat jos.
Am uitat sa zic, pietre de la 2-9 sunt 5 puncte. De la 10-13 sunt 10 puncte, asta pentru varianta pe etalate.


Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Iarasi mersi pt reguli. Eu mi-am adus jocul din Ro, si a costat vreo 10 euro, deci nu e mare diferenta.

Sibylle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Mamico, e adevarat ca seamana intre ele da' sigur am descris jocul de remi.
Si canasta e cu doua pachete de carti, cu coborare pe puncte, picior de trei minim obligatoriu, da' mai multi jokeri in joc, cu lipit, etc.
Imi placeau tare mult jocurile astea in Ro, remi am invatat inainte sa merg la scoala:))) iar canasta am invatat la munca chibitzand pe langa colegii jucatori:)))
..si whist si rentz..ehe ce vremuri


Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Uite ca iti raspund si aici. Dupa cate am vazut majoritatea regulilor care le folosim noi, le foloseste si Oana. Se vede ca a invatat innainte sa mearga la scoala, ca noi, adica metoda veche. Am vrut doar sa comptetez ca la mozaic (cu cartile diferite) se pun 500 puncte, la bicolor (dupa cum o spune si numele, doua culori se) pun 1500 si la culoare 2500 de puncte. Si mai stiam ca jokerul nu se pune in primele pātru carti daca faci mozaic. Asta e interseul, sa fie cat mai greu jocul. Si pentru noi, Oana draga erau jocurile copilariei cele pe care le-ai insirat tu, jucam cu tati si cu mami surorile bomba , mai putin canasta, care ramasese jocul celor mari, nu am apucat sa ne invete tati. Bafta la joc!

oana si bebitza din burtica (25s+)
"Si maine mai este o zi..."
http://community.webshots.com/user/oanacretu..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Oana, si noi jucam remi asa ca tine. Daca nu e etalat nici nu e interesant. Dar de cand avem bebe nu am mai jucat, ca nu mai avem timp de pierdut noptile cu prietenii. O parida se termina cand ajunge primul la 2000 de puncte(si asta dureaza cateva ore bune).

Mergi la inceput