Povestea mea!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

SUBSCRIU!
Incearca sa-ti calci pe suflet si sa vorbesti totusi cu mama ta!
Alina.


quote:
Originally posted by aissa

Si eu, ca majoritatea de altfel, iti recomand sa vorbesti cu mama ta. Acolo vei avea liniste si tot ce ai nevoie. Tipul cu care esti nu imi inspira incredere. Da impresia ca nu-si poate lua angajamente fata de tine pana nu e sigur ca nu mai are nici o sansa cu fosta. Cred ca spera sa se impace cu ea. Mi se par absurzi si parintii lui care stiu ca esti insarcinata si nu le pasa de tine; ar trebui ca ei sa ii spuna prietenului tau ca trebuie sa aiba grija de tine si sa ceara sa te cunoasca. Ce parinti sunt ei, nu se bucura ca vor fi bunici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

In primul rind, felicitari pentru bb-ul pe care il porti, sa dea Dumnezeu sa fie un copil sanatos si voios si sa iti aduca numai bucurii!!!
Apoi, iti spun sa te pui in garda... Situatia e cam aiurea, zici ca el a fost insurat cam vreo 11 ani, de copii din prima casatorie nu pomenesti... el spera sa se impace cu ea, familia lui stie ca esti insarcinata, totusi nu se baga... Tu stai cu chirie, de abia te descurci cu banii... Trezeste-te!!! Daca e o inscenare toata treaba asta? Poate sa te trezesti si fara copil pina la urma! Mi-e teama sa spun, dar sint fel de fel de oameni bolnavi la cap! Daca tipul asta al tau vrea un copil, cu nevasta nu a putut si acum te-a gasit pe tine sa ii faci un copil si apoi il ia frumos si se duce tot la fosta?...
Si tu nu mai sta in umbra si plinge! Aranjeaza-te frumos si du-te si stai de vorba cu fosta ca de la femeie la femeie si spune-i situatia!
Si apoi ea, care se vede ca are influenta asupra lui inca, sa il faca si pe el sa vorbiti in trei sa stabiliti situatia! Scoala-te si cere-ti drepturile!!!
Spune-i mamei tale, sa stii ca pe mama ta o doare mai mult ce ii ascunzi decit ceea ce ii spui, pentru ca ea, ca mama ar da orice sa te ajute!!!
Capul sus, nu mai plinge, fii tare pentru tine si pentru bb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Vioviju,
tot respectul pentru tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Si eu cred ca trebuie sa vorbesti sincer cu parintii tai si sa le ceri ajutorul. Si tu vei dori sa ai un copil care sa fie sincer cu tine si sa-ti spuna tot ce are pe suflet. De casatorit este cam riscant, omul nu pare sa aiba caracter.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Va multumesc din suflet pentru incurajari!
Nu stiu daca am fost destul de explicita!
IL IUBESC FOARTE MULT!
Ziceam de bani...nu pot sa ii reprosez nimic in ceea ce imi ofera.Absolut nimic.Dar nu am linistea sufleteasca de care as avea nevoie.
Si stau in chirie , adica platesc chiria dar stau cu el.Nu mi-am dus toate lucrurile la el dar le duc incet incet.Acum nu duc lipsa de nimic nici de bani, nici mancare, chiar nimic.Dar daca o sa fiu singura?Atunci ce ma fac?Cine ma ajuta material?Sa nu spuneti ca parintii, pentru ca eu am un principiu: parintii m-au crescut si m-au ajutat sa am studii si sa fiu ceea ce sunt acum si mi-au oferit tot ce au putut, acum trebuie sa incep sa ii ajut eu pe ei.
El n-a fost de acord ca am plecat, nici n-a vrut sa auda.Dar i-am spus duminica seara ca luni de la servici nu ma mai intorc la el.Si asa am facut.El a fost plecat din localitate ieri.Ma innebunit cu mesajele.Pe seara am fost la medic si a venit sa ma ia de acolo.Am fost la el.M-a rugat sa raman, spune ca s-a gandit bine si ca stie ca asa cum vreau eu e bine.Ca pe mine ma vrea si copilul.A spus ca ne casatorim pana pe 1 oct dar sa-l mai cred?Mi-a mai promis de 2 ori.M-am hotarat sa nu mai zic nimic pana pe 1 oct dar fac bine?
De cunoscut parintii...nici n-a pomenit.Dar trec si peste asta.
Il iubesc extraordinar de mult si imi ofera tot ce vreau dar nu pot sa accept sa am un copil din flori, pentru ca oricat de urat suna asta ar fi adevarul.Si daca va fi sa fi asa atunci o sa fiu egoista si nu vreau sa-i ofer fericirea pe care ti-o da copilul tau.
Oare e bine ca m-am intors la el spunandu-mi ca pana la 1 oct voi fi sotia lui?Oare nu e inca o luna de ganduri si de sperante aiurea?

Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns val77 spune:

gandestete la copil, discuta cu mama ta si lasa-l pe acest barbat in pace, incearca sa uiti de el pentru ca nu merita.....se pare ca pentru el sunt alte lucruri mult mai importante decat tine si acest copil
ITI DORESC MULTA PUTERE SI SANATATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Fetele ti-au spus tot ce era de spus,as mai adauga doar ca trebuie sa stai alaturi de oamenii care simti ca te iubesc,in aceasta perioada ai nevoie de oameni care sa-ti ofere iubire si atentie .Vorbeste cu parintii tai,ei te iubesc si te vor ajuta.In privinta lui cred ca asta ar trebui sa fie ultima lui sansa ,daca nici de aceasta data nu se tine de cuvant,cred ca nu mai e nimic de spus.Ai grija de tine si de bb din burtica.

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

lorellay - sti ma gandeam ... vezi ca sunt barbati si barbati ... noi nu putem sti cu adevarat cum este acest barbat al tau ... dar daca seamana un pic cu al meu ...

Eu sunt cu sotul meu impreuna de 6 ani ... la noi a fost o poveste urata cu parintii lui care nu m-au vrut nici in ruptul capului si i-au facut sotului tot felul de circuri ... va dati seama ca eu stiind situatia cum sta inca de la inceput, i-am spus sotului ca eu vreau sa-mi intemeiez o familie, copii mei sa aibe un tata etc... asa ca l-am rugat inca de la inceput sa se gandeasca foarte bine ce vrea el sa faca vis a vis de relatia noastra, ca eu nu stau cu el asa doar ca sa am o aventura!

El a spus ca gandurile lui sunt serioase si stie clar ce vrea: mai intai a vrut sa temine scoala ... OK, mi s-a parut normal, pe urma a vrut sa lucreze 1 an ... nu prea l-am inteles cu chestia asta dar am zis si de data asta OK ... pe urma cand venea vorba de maritis ... ce sa-ti spun el se insura si maine dar nu facea nimic ... deci am stat eu ce am stat ... am rabdat ... am trecut prin toate fazele de la discutii CE AVEM DE GAND SA FACEM ? CAND NE CASATORIM ? pana la DACA NU TE HOTARASTI TE LAS pentru ca eu ti-am spus de la inceput ce-mi doresc eu in viata.... copilarii .... pana la urma sa stiti ca am inteles ce era de fapt ... El ma iubea enorm ... se vedea si in relatia noastra ... dar datorita situatiei existente in familia lui nu avea curaj sa faca ceva si amana la infinit ... si atunci am spus "Dragul meu daca nu vrei sa te insori o sa te MARITI !" ...

Si sa stiti fetelor ca asa am facut ... m-am dus si am facut eu totul ... nu mi-e rusine ... nu l-am fortat nici o secunda ... dar anumiti barbati sunt mai ... ciudati ... si de unde visele mele cu cerere in casatorie ca-n filme etc... a fost invers.

Acum pe 20.09.04 facem 1 an de la casatorie si suntem absolut fericiti ...

... draga mea, sfatul meu e sa iei fraiele in maini si sa faci TU ceea ce trebuie sa faca EL ... s-ar putea ca sa-i fie teama de inca un esec de se comporta asa de copilareste ...

Daca ti-a promis ca se casatoreste inseamna ca vrea ... te duci tu si faci analizele ... nici nu trebuie sa fie prezent (al meu spunea ca nu are timp .... chestii socoteli), pe urma te duci la sfat si depui toate actele ... atunci trebuie sa mearga si el ... si de fapt atunci o sa afli ce vrea cu adevarat ... crede-ma atunci nu o sa mai aiba nici o scuza!!! daca nu o sa vrea sa vina .... nu-i de bine inseamna ca te-a mintit ...

Asa ca fi barbata Zoe !



" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Ma scuzati...poate sunt off-topic. Dar nu inteleg, de ce trebuie musai sa fie casatoriti legal? Poti foarte bine trai in aceeasi casa, ca un cuplu si fara a fi legati de o hartie, nu??
Eu nu pricep faza asta cu " hai, cand ne casatorim?...da` hai, nu mai facem odata pasul asta?"
Ma scuzati...nu vreau sa supar pe nimeni, numai ca mie personal, nu imi suna normal sa insisti atat pe langa un barbat sa te ia de nevasta si nici nu as face "treaba" lui -adica sa imi apartina decizia si sa-l pun in fata faptului implinit.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioviju spune:

Draga mea Lorellay,

ma jignesti rau de tot.

Limba romana este printre putinele (poate singura) in care un copil nelegitim este denumit in mod minunat "copil din flori".

Copilul meu este "din flori" si "din iubire". Mie nu imi suna nimic urat aici.

VV

Mergi la inceput