Mamici de septembrie-octombrie 2004 (31)

Mamici de septembrie-octombrie 2004 (31) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Continuare de la
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31473" target="_blank"> 2004 (30)

Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Fetelor, va amorttesc si voua tare mainile pe langa faptul ca se umfla foarte tare? La mine am remarcat chestia asta de vreo 2 zile si nu stiu daca trebuie sa ma alarmez sau nu. La un moment dat imi sunt asa de amortite ca scap lucrurile din mana sau nu mai sunt in stare sa fac nimic cu ele. Mi le masez cu o crema de masaj cu eucalipt si parca e mai bine.
In rest, raportez aceleasi picioare umflate peste masura. Nu stiu ce sa zic nici la acest capitol, mai ales ca tensiunea mi-e foarte buna. Altfel cred ca as fi intrat in panica.
Sa aveti o zi buna, va doresc. Eu ma duc sa sortez hainutele bebelusei pt. a le pune in dulapior.

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Na, ca am ajuns si noi la volumul 31...

Bun venit fetelor. Asteptam vesti cat mai des de la voi.

Mamicutele, vrem detalii... stim ca nu aveti timp dar, acolo, cateva randuri...

Danyce, eu am observat ca imi amorteste mana daca fac efort (cand scriu, in general)... cat despre scapatul lucrurilor pe jos, cred ca sunt campioana. Am spart la vase de am ajuns sa nu ma mai enervez...

Ei, eu am aranjat deja hainutele lui bebe, dar ce, crezi ca e zi in care sa nu le iau iar la mana?

Fetele, eu am fost azi la curs de pregatire... cam tarziu, e cert, dar cu vacantele astora s-a decalat tot. Voi incerca sa ma duc cat mai des, ca daca e dupa ei vor s-o lungeasca pana pe 13 oct si nu cred ca voi face fata. Ma duc la 2-3 pe saptamana totusi... Este destul de interesant si facem si exercitii de relaxare... mai sa adorm azi acolo asadar, sunt eficace!

Altfel, sunt destul de adormita... cu toate ca dorm destul de bine (cu pauze de dus la pipi si nevoia unei macarale sa ma intoarca de pe o parte pe alta ), insa ziua simt nevoia sa stau in pat cat mai mult...

Va pupacim; o saptamana buna si tineti-va tare, mai avem un pic!

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

buna fetelor de mult nu am mai scris nimic, am avut si mai am musafiri
cand apuc sa scriu nu sunt logata si tralala
am fost la dr, si ca si Danyce sufar de aceleasi maini umflate si nu le mai simt si scap lucrurile din mana, picioarele la fel, am carcei la gambe de innebunesc in fiecare dimineata, il trezesc pe Dim in urletele mele, el saracu nu mai stie ce sa imi faca....

Raspunsul dr-itei ESTE NORMAL

Cand nasc? Cica peste 3 sapamanai ca e totul bine, colul cica nu e deschis.

Ecografie nu mi-a mai facut, sange numi-a mai luat, am ascultat inima bebelui, am facut pipi in borcan si atata tot, cica peste 2 sapt ne vedem din nou

Maine trebuie sa stabilesc o data cand ma duc la spital ca sa discutam cu spitalul cand nastem

Deci fetelor toate durerile mele, toate scrugerile mele, toata nebunia prin care trec si v-am spus e normala

Fierul cica e bun....

Ametelile mele si durerile de cap, la fel de normale si nu mai continui pt ca m-am enervat cumplit azi, a inceput si madam dr ca si in Olanda, de unde am plecat, ca e normal ca trebuie sa gandesc pozitiv totul va fi bine

deci........... la ce drac de dr sa ma mai duc?
Am terminat de luat pt bebe, mai tot, mai am de luat niste prosoape, si in rest avem tot

De 3 zile am contractii puternice, care ma tin cate 30 minute pe zi si sunt la interval de 4 minute, deci.............. si dr zice ca e normal

Asa o fi

Fetele care aveti bebei, felicitari din nou si abia astept si eu sa il am pe al meu in curand ca asa nu mai merge

va pup



ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Roandre, am uitat sa-ti zic....l-am spalat pe bebic chiar in ziua in care i-a cazut buricul, dar am incercat totusi sa evit sa-l ud in zona buricului.

Ania, merci de urari si apreciere, ai sa vezi ca si tu o sa ai cel mai scump bebic indiferent de marimea burticii. Si o sa te minunezi unde a avut loc

Pufymic bine ai revenit, in curand intri si tu la cetegoria mamici, lasi burtica la o parte :)

nature, eu am cumparat setul de inceput de biberoane de la Avent (contine 2 bibe de 125 ml si doua de 260 ml), sunt din plastic si se pot steriliza. Sunt aparate speciale care le sterilizeaza, ori la microunde, ori la abur daca imi amintesc bine. Dar eu zic sa nu luati sterilizatoare de pe acum...asteptati mai intai sa vedeti daca aveti lapte, s-ar putea nici sa nu aveti nevoie de sterilizat. Stiu ca nu se sterizeaza decat dupa lapte...si asta doar in primele luni...caci apoi corpul incepe sa lupte singur. Iar daca in priemele luni alaptati exclusiv, ati scapat de sterilizare.

Lorena, detalii....un pont e ca atunci cand aveti bebeii sa dormiti cand dorm si ei...acum o ora...mai incolo, doua...indiferent ca e 11 sau 2 ziua! Ca nu stiti ce toane ii apuca cand va e lumea mai draga! Nu pot sa ma plang, broscutza mea e cumintica, inca doarme mult, e si normal, scanceste cand vrea papica...sau la "baitza". Mamici care o sa aveti baietei....sa fiti pregatite ca micutii o sa puna "furtunelul" pe voi , mai ales cand il stergeti cu servetelul rece si umed...Si uite asa se umple masina de spalat, nu numai cu lucrusoarele bebeului, ci mai ales cu ale voastre!
Azi noapte si noi am stat 2 ore treji, de la 1 juma' la 3 juma' , n-am mai avut somn, asa ca mai cu un ochi pe TV, mai cu bebeul pe burta am adormit intr-un final.
Colici inca nu cred ca avem cu adevarat...ne strangem cateodata de burtica si scancim, dar ii pun repede ceva cald pe burtica si se linisteste in 2 minute. La noi se gasesc niste saculeti cu samburi de cirese si in 15-20 secunde sunt calde la microunde. Oricum, important e sa aiba cald peste burtica.

Ralucule, dar tensiunea ti-a luat-o??? Eu zic sa verifici mai mereu, mai ales ca ai durerile de cap si ametelile Hai ca nu mai ai mult...si poate s-o grabi si la tine feciorul...si scapi

Merg sa intind rufe...., sotul calca...eu fac mormane

Am pus pozici noi, de la 2 saptamani, deja suntem maricei





Poze Armin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

S-a dat startul la bebei si avem 2 si 3 :
LMA 14 Aug
Giulia Nicole Duma (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug)
LMA 22 Aug
Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept)
LMA 26 Aug
Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept)
LMA 28 Aug
Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept)
LMA 30 Aug
Stefan (ora ?, ? gr, ? cm) -Ana_a (DPN=30 Aug)


A aparut si listuta cu burtici:


irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
timea, DPN=05 Sept FETITA
raisa, DPN=05 Sept BAIETEL
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
Mina, DPN=10-11 Sept BAIETEL
frosa, DPN=12 Sept BAIETEL
roxana_oana, DPN=17 Sept BAIETEL
Davina, DPN=18 Sept FETITA
Raluca B, DPN=22 Sept
Mari74, DPN=22 Sept FETITA
Doxi, DPN=24 Sept FETITA
ionika, DPN=24 Sept BAIETEL
Camitza, DPN=25 Sept FETITA
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Simona_B, DPN=25 Sept FETITA
Adela Iepure, DPN=26 Sept BAIETEL
Cristia, DPN=26 Sept BAIETEL
marimar, DPN=26 Sept SURPRIZA
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
join c, DPN=27 Sept
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
mcm, DPN=28 Sept FETITA
Cali, DPN=29 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
pufymic, DPN=29 Sept BAIETEL
cami-florina, DPN=29 Sept BAIETEL
qstavarachr, DPN=30 Sept BAIETEL
saory, DPN=30 Sept FETITA
Mada, DPN=01 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
marlen_b, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
dixie, DPN=06 Oct
danyce, DPN=07 Oct FETITA
amoodia, DPN=07 Oct BAIETEL
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
Naty, DPN=08 Oct FETITA
anielas, DPN=10 Oct FETITA
Andreea_si_Doru, DPN=10 Oct FETITA
Georgiana.david, DPN=10 Oct BAIETEL
liaT, DPN=10 Oct SURPRIZA
Anuska, DPN=10 Oct FETITA
misholina, DPN=12 Oct FETITA
ralucule, DPN=16 Oct BAIETEL
Vali02, DPN=17 Oct FETITA
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
lorena_andreianu, DPN=20 Oct BAIETEL
babirusa, DPN=21 Oct FETITA
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
Garofitza, DPN=22 Oct BAIETEL
cibyp, DPN=23 Oct FETITA
elena_oona, DPN=24 Oct FETITA
ana_miti, DPN=25 Oct
Andra.C, DPN=27 Oct
CRISMIR, DPN=27 Oct BAIETEL
Elyanne, DPN=28 Oct FETITA
danina, DPN=30 Oct FETITA
iulyp FETITA
andrada_coca



Au mai ramas:
25 si 27 ...si 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Bine v-am regasit! S-au intamplat asa de multe in ultima saptamana ca nu stiu cu ce sa incep!
Duminica trecuta m-am internat pentru ca am avut tensiune si, colac peste pupaza, am facut si febra 38 cu 7. Nu va spun ca m-am speriat groaznic si ca am facut ampicilina injectabil care este foarte dureroasa, incat am plans cum nu am mai facut-o pana atunci.
In rest, atmosfera de spital nu este chiar ceea c ear trebui, pe langa faptul ca nu au toate medicamentele si asistentele sunt niste zapacite. Exemplu: a venit asistenta intr-o dimineata si mi-a spus sa ma pregatesc ca ma duce la sala. Cand i-am explicat ca nu stiu despre ce este vorba si ca termenul meu este peste 2 saptamani si-a dat seama ca m-a confundat. Sau in alta zi a vrut sa-mi faca o perfuzie si dup ace am refuzat si am facut scandal si-a cerut scuze ca a gresit salonul. Si tot asa…
Oricum, incerc sa-mi spun ca nu mai este mult si ca dup ace nasc nu voi mai pune picior pe la doctor.
Azi m-am programat pentru cezariana peste o saptamana, asa ca de luni voi merge din nou in spital pentru analize si toate celelalte.
Va pup!


Ionika si bebe Andrei 37 sapt si 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Doamne fereste, Ionika... te omoara cu zile astia in spital! Sper ca . Te cred ca nu vrei sa mai calci prin spitale... Iti tinem pumnii pentru saptamana viitoare si sa ne tii la curent.

Alina, multumim de pont. Am vazut pozicile: mmmm ce bebitz frumos! E tot numai ochi! Nu stiu cum dorm ei asa cu manutele in sus... sunt niste scumpi! Pupici din partea noastra.

Mihaela, multumim de lista. S-ar parea ca o sa inceapa o perioada plina...

Cam pustiu azi pe aici...

Mirela ce-o fi facand cu uraganul? Ii tinem pumnii sa nu fie afectata (am vazut la TV ce s-a intamplat si la ei)...

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:


Am aparut si eu! Astazi am fost la cumparaturi si am inceput sa-mi cumpar una-alta pentru bagajul de spital. I-am luat si bebelinei un costumas (primul). Oricum mai am timp macar o luna (sper) ca sa termin ce am de cumparat!
Cam astea ar fi noutatile, sper sa ajung si maine pe la mama ca sa mai citesc ce mai faceti...

si aveti grija de voi!




Eliana si Elena, DPN 28 octombrie
Dr. Ciulcu Alexandru, Spitalul Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Va salut mamici! Sunt si eu viitoare mamica de final de octombrie.Probleme cu sarcina nu am avut pana acum, totul a decurs normal. Insa, la ecografia 4D de 31 de saptamani, doctorul mi-a zis ca bebita e prea mica, are doar 1.417 kg. A verificat el acolo daca ii ajunge sange sufucient, mi-a zis ca ea este ok, ca el nu vede nici o anomalie, ma sperie totusi ca ea nu ia in greutate. La doua zile am fost la alt doctor care, la fel mi-a zis, copilul e prea mic pentru saptamana 31. Bine, bine...dar ce e de facut? Ce se intampla? De ce bebe nu i-a in greutate, ca eu pun kilogramul pe saptamana si ea nimic??? M-a trimis la medicul meu curant sa-l mai intreb pe el.Doctorii astia pe aici sunt tare ciudati, daca eu nu intreb nimic, ei nu vorbesc. Va rog mult, daca stie cineva sau ati auzit pe la alte mamici, ce ar trebui sa fac, ca de mancat eu zic ca mananc bine si mai iau si vitamine (materna, calciu, fier, omega 3).
Va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Din fericire eu nu am probleme cu umflatul mainilor sau picioarelor, ma incalt in continuare in pantofi si sandale pe care le am din vara trecuta dar parca de 2 nopti ma trezesc cu partea stanga amortita, cred ca din cauza ca dorm mai mult pe stanga (as mai sta si pe dreapta cateodata dar nu ma lasa BB). In rest, tensiunea e mica, adica 8 cu 6 sau 9 cu 5, ultima data am avut-o 10 cu 6 (s-a mirat chiar si dr.). Nu cred ca-i bai ca am tensiunea mica, voi ce stiti?

Miercuri merg la eco, abia astept!!!

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput