Mamici si viitoare mamici de gemeni! (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Azi, in jurul orei 15. am primit urmatorul sms de la Theodora:

"Dragii mei, de doua saptamani suntem in casa noua si e tare bine. Marti ne punem si telefon si ne vom regasi pe DC. Salutari tuturor si pupici cu lipici. Theo&Comp"

Noi, de aici, din Constanta, le dorim tuturor numai bine, mult noroc in noua casa, sanatate si armonie si cat mai multe realizari si impliniri!
Si, acum, Theo, ca tot aveti spatiu mai mare, poate faceti si doua fete... gemene!!!
Va pupam cu drag si va uram tot binele din lume in noua voastra casa!!!

Angi&Andrei&Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Poate tripleti de data asta, de ce nu ?
Felicitari pentru noua casa, Theodora !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi spune:

Miruna, am vazut pozele; sunt minunate! Tare draguti baieteii tai. Sa-ti traiasca si sa va aduca numai bucurii!
Theo, felicitari pentru noua casa!
Va pupam pe toti.


Cosmina, Diana-Maria & Amalia-Ioana
http://community.webshots.com/user/amadia2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgeT spune:

Salut,

Sunt si eu viitor tatic de gemeni (sper ca nu e problema daca postez aici - viitoarea mamica nu are acces la net, asa ca fac eu pe intermediarul) si avem o tona de intrebari, sper ca o sa ne ajutati si pe noi.
Pai, pentru inceput, intrebarile sunt de ordin organizatoric, cum ar fi:
- pana fac gemenii un an, trebuie sa aiba patuturi diferite sau pot sta in acelasi patut (presupunand ca e unul mai maricel)?
- de unde pot cumpara in Romania carucior de gemeni dar de acela in care copilasii stau unul dupa altul, nu unul langa altul? Ca pentru carutul cu copilasii unul dupa altul nu il pot scoate pe usa blocului :(

Mai am si alte intrebari.... dar pentru moment .... va multumesc anticipat pentru ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craita spune:

Bun venit George!
O sa tot ai nevoie de sfaturi! Si eu am tot cerut pana pe la 9-10 luni ale fetelor, dupa care nu am mai avut timp nici macar sa intreb...
Carut gasesti in Bucuresti. Eu sunt din provincie si nu am gasit decat acolo, la Loris. Bani sa ai. Ca a costat o gramada. Despre patut, eu cam 3 luni, dar nu mai stiu sigur, le-am avut in acelasi patut pentru ca erau tare micute si incapeau, nu se deranjau, dupa care am montat si al doilea patut.
In rest, intreaba si vei gasi raspuns... Succes mamicii. Stiti ce sunt? Fetite, baieti? Ale mele maine fac un an!
Sambata le-am luat din mot. Au primit o gamada de lucrusoare, bijuterii, dar deliciul l-au facut doua gaini cantatoare care fac oua. S-a distrat toata lumea cu jucariile astea. Trebuie sa mai iau baterii sa nu se termine, ca sunt in delir cand le dau drumul. Nu le mai trebuie nimic.
, mama Craitei si Crinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgeT spune:

Merci Craita de raspuns. Din pacate eu sunt din Timisoara, si nu prea imi este Bucurestiul in drum :) Dar stii cumva daca la Loris in Bucuresti sunt carucioare de care vreau eu, un copil in fata si unul in spate? Stii cumva de ce firma e produs? (ca pe site la chicco nu am gasit).
De scumpe am inteles ca sunt, oricum nu vrem sa cumparam nimic pana ce nu se va apropia evenimentul.... doar ca vrem sa ne pregatim sa nu fim luati prin surprindere :) Mai mult ca sigur ca oricum vom fi, dar macar sa minimizam impactul.
Hai sa mai pun ceva intrebari:
- unde se spala copii? in baie sau duceti cadita in camera lor? Si, cate persoane sunt nevoie sa speli 2 nou nascuti? Adica, ma gandesc ca ar trebui 2 la spalat plus altcineva care sa stea cu al doilea, nu? Sau e vreo probelam daca unul ramane singur in timp ce parintii il spala pe celalalt? Adica, ....daca plange chiar atunci?

Porbabil ca sunt intrebari puerile pentru majoritatea de aici, probabil ca si noi vom rade de ele peste cativa ani, dar.... acum sunt intrebari :) . Merci de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgeT spune:

a.... inca nu stim ce vor fi.... sotia mea intra in luna a treia. Dar cand vom stii am sa spun :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craita spune:

Draga George, o sa-ti povestesc cum facem noi, dar stii ce ma distreaza? Faptul ca inca nu ti-ai pus problema decat ce se intampla daca plange unul, dar daca plang amandoi odata nu ai avut curajul in subconstient sa te gandesti...
Lasand gluma la o parte, hai sa-ti zic: intai se pregateste laptele, daca mama nu alapteaza; apoi se ia un copil de catre mama si se spala, intr-o cadita in camera, pe o masa de infasat de preferinta; dupa ce este spalat se inmaneaza tatalui sa-i dea sa manance si se continua cu al doilea copil la spalat. Apoi ii da mama sa manance celui de-al doilea. Acum trebuie sa plec. Mai vorbim.


, mama Craitei si Crinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Salutam mamicile de gemeni si tripleti si pupam copii!

Eu mai rar pe aici, am inceput serviciul, 8 ore/zi min, dim si seara singura cu copii (tatal lor are un super incarcat program).

George, vreau sa iti prezint, pe scurt, cum am facut eu:

Din prima zi acasa cu Arturicii am stat aproape tot timpul singura cu ei.

BAIA:
aia, tot singura le-am facut-o. Si din acest motiv le-am facut-o in baie (le-am luat cadita cu suport). Pe rand. Intai unul, spalat, imbracat, pus in patut. Apoi celalalt, aceleasi lucruri: spalat, imbracat.
Baia in cadita, pe rand, a durat pana au stat bine in fund apoi am trecut cu ei in cada mare. Le pun niste suporturi speciale cu ventuze si ii pun pe amandoi in cada.

MASA:- In primele 3 sapt i-am alaptat, in paralel. Luati amandoi, unul dreapta, unul stanga.
- In sapt 4 am introdus biberoanele. Ehe, a devenit mai simplu cu masa. Stateam pe canapea cu copii unul in dreapta si unul in stanga (intai ei pusi pe perne apoi, dupa o sapt pusi in balansoarele lor). Le dadeam papa, apoi ii puneam in patut.
- Din ziua in care au implinit o luna i-am trecut la program de masa la ora fixa. Intai la 2 ore jumate, mai tarziu la 3 ore, dar tot la ore fixe. Si ca rezultat, din prima sapt de program fix la papa, au dormit Arturicii toata noaptea.
Si acum, au 8 luni, ei tot in acelasi timp papa, tot la ora fixa (la intervale de 4 ore, 5 mese/zi).
Chiar cu mese diversificate (adica papa cu lingurita), nu e greu sa le dau singura de mancare: 2 borcanele, 2 lingurite, fiecare deci cu a lui. Si eu le dau o lingurita la unul si una la altul.

SOMN:

Ei au dormit in acelasi patut cam 6 sapt, apoi fiecare in patul lui.
De pe la 4 luni am inceput sa ii adorm leganati in balansoare. A fost, dupa mine, singura varianta ca sa ii fac sa adoarma in acelasi timp. Inca sunt mici si nu inteleg sa nu faca galagie cand doarme celalalt... Noi locuim intr-o mansarda si nu avem pereti, deci nu pot sa merg in alta camera cu bebe care nu doarme.

CARUCIOR:
Carucior iti recomand sa cauti in tarile vecine, mai ales ca sunteti aproape de granita.. Ungaria, Austria. Preturi mult mai bune si calitate super. Am eu posibilitatea sa iau din Austria, dar mai povestim ca mai e timp.
Noi avem un Graco Duo Rider (unul lg altul) si de curand am achizitionat unul sport (de la cei din Austria despre care am scris mai sus)


Experienta imi spune ca nu este greu si la mine nu a fost nevoie de mai mult de o persoana sa ii creasca.

Cand au implinit 5 luni m-am intors la servici. Am angajat intr-adevar 2 bone din cauza ca doar in mine am incredere sa stau singura cu ei (acum dim, seara si in we). Nu pot sa las o bona cu amandoi.

Trebuie sa aveti rabdare multa si sa ganditi pozitiv. Rabdare si stapanire.

Ioana,
mama Arturicilor YANN & PHILIP
28.01.2004_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craita spune:

Ioana, pare atat de simplu cand povestesti. Eu am avut probleme cu fetele cu un reflux gastro esofagian destul de sever si trebuia sa le tin cel putin jumatate de ora pe fiecare in brate, ridicate la 90 de grade, dupa ce mancau. Au scapat treptat, odata cu introducerea mancarii solide, dar nu si de gaze, cu care la un an inca mai au probleme. Si bineinteles ca asa s-au alintat si nu mai adorm decat in brate. Iar eu am doar 2. Si nu intotdeauna una e cuminte in timp ce o adorm pe cealalta... Ai avut noroc si cred ca esti si o persoana care gandeste intradevar pozitiv. Eu sunt constant obosita. Nu ca m-as plange, pentru ca le iubesc la nebunie si merita orice efort, dar nu cred ca m-as descurca singura...Care e secretul tau? Noi de exemplu nu cred ca intr-o luna avem mai mult de o noapte dormita. Ori sunt gazele, ori isi pierd suzetele, ori le ies dintii... Pe rand bineinteles, nu la amandoua odata.


, mama Craitei si Crinei

Mergi la inceput