Mamici de septembrie-octombrie 2004 (25)

Mamici de septembrie-octombrie 2004 (25) | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

Continuarea www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30043&whichpage=10" target="_blank">Mamicilor de septembrie-octombrie 2004(24)


Irina,veve & croko

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna fetele!
Ce active sunteti azu!
Cristina (mcm) bine ai venit! Imi era dor de tine!
MIha ma bucur ca analizele sunt bune!
Si eu tot sterilet imi voi pune , eu foloseam pastile inainte sau metoda calendarului (cam empirica dar la noi a functionat, drept dovada ca in prima luna cand ne-am pus in cap sa facem bebe am si ramas.
Elyanne bine ai venit de la mare, ce as mai merge si eu...
Danyce e bine ca poti dormi ziua macar Eu aseara la 1,30 nu domrmeam si la 6,30 eram deja cu ochii in tavan fara ceas fara sa ma trezeasca cineva, am dormit 5 ore azi noapte dar inca nu simt oboseala si azi am tot umblat.
Naty cum se manifesta indigestia? Voma diaree?Ai grija ca astea pot si cu un virus, tine regim strict.
Acum ma duc si eu la medicul de fam, sa vad ce zice de antitetanos.
Va pup

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca de 31
sapt
http://community.webshots.com/user/madaspa
spit.Giulesti, dr Riga Bogdan
DPN 1 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Anielas Nu e periculos pentru bebe,am mai auzit fete care l-au facut dar eu de fel nu sunt fan al intepaturilor si cu atat mai putin al celor care dupa parerea mea sunt inutile.
Daca mi l-ar fi recomandat obstreticianul nu as fi ezitat in a il face pentru ca e medicul meu de multi ani este foarte bun si am incredere in el,dar asa medicul de familie il tin pentru diverse retete ,trimiteri si nu am incredere prea mare in ea ca sa o ascult orbeste.
Cristina (31 saptamani ) & Cristina 2 ani si 8 luni
Dr.Puia - Giulesti

www.babiesonline.com/babies/c/cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Buna burticutelor
Sarcina asta imi pune rabdarea la grele incercari. Credeam ca de acum stau cumintica in pat si nu voi mai avea parte de surprize. Da de unde...sambata noaptea a inceput brusc sa-mi fie rau de la ficat (bila, colecist, ce-o mai fi pe acolo) si sa vomit bilios si cu spasme puternice. Nu mancasem nimic deosebit, nu facusem nici un efort. Am tinut-o asa pana duminica pe la pranz cand am inceput sa am contractii uterine dureroase. Am luat eu antispastice, dar le-am vomat imediat. In doua ore ajunsesem sa am contractii la 10-15 minute! si dureauuu! Bineinteles ca m-am dus la spital si dupa ce m-a consultat o dr. m-a trimis direct la sala de nasteri...m-i s-au taiat picioarele si mi-a crescut tensiunea imediat. Noroc ca desi era duminica dr. ginecolog care imi urmareste sarcina era de garda in spital la sectorul de gravide, am anuntat-o si a venit imediat in sala de nasteri unde eu stateam fain frumos cocotata pe masa aia superba si m-i se facea toaleta. Cand am vazut-o nici nu am asteptat sa ajunga la mine si am strigat un "d-na dr. eu nu vreau sa nasc!" de m-a auzit tot spitalul. Aveam colul scurtat tare, dar din fericire inchis. Mi-a pus perfuzii si o asistenta care sa stea langa mine sa ma monitorizeze si contractiile au inceput sa se raresca. Luni dimineata le aveam cam la 2 ore si pana seara s-au oprit si mi-a scos perfuzia. De marti m-am simtit tot mai bine si astazi mi-a dat drumul acasa dupa ce am promis ferm ca stau in pat si la orice semn suspect ma prezint la spital. Concluzia a fost ca am avut o criza de colica biliara si din cauza spasmelor provocate de varsaturi s-au declansat contractiile uterine care fara tratament duceau la nastere prematura. Multumesc lui Dumnezeu ca am scapat!
Am si o veste buna: astazi am facut eco si am o FETITA (in sfarsit a vrut sa-si arate sexul) bine dezvoltata si foarte vioaie. Este deja cu capusorul in jos si o trimite pe mami la baie cat de des poate.
Pupici si sa auzim de bine,
Vali, Alexandra si bebelina de 30+ sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

A aparut si listuta cu burtici:

anne33, DPN=28 Aut FETITA
Catinca, DPN=27 Aug BAIETEL
Ana_a, DPN=30 Aug BAIETEL
irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
timea, DPN=05 Sept FETITA
Vrabiuta, DPN=05 Sept FETITA
raisa, DPN=05 Sept BAIETEL
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
Mina, DPN=10-11 Sept BAIETEL
alinah, DPN=11Sept
frosa, DPN=12 Sept BAIETEL
roxana_oana, DPN=17 Sept BAIETEL
Davina, DPN=18 Sept FETITA
Blue77, DPN=19 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Mari74, DPN=22 Sept FETITA
Doxi, DPN=24 Sept FETITA
ionika, DPN=24 Sept
Camitza, DPN=25 Sept FETITA
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Adela Iepure, DPN=26 Sept BAIETEL
Cristia, DPN=26 Sept BAIETEL
marimar, DPN=26 Sept SURPRIZA
Roandre, DPN=26 Sept FETITA
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
join c, DPN=27 Sept
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
mcm, DPN=28 Sept FETITA
Cali, DPN=29 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
pufymic, DPN=29 Sept BAIETEL
cami-florina, DPN=29 Sept BAIETEL
qstavarachr, DPN=30 Sept BAIETEL
saory, DPN=30 Sept FETITA
Mada, DPN=01 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
marlen_b, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
danyce, DPN=07 Oct FETITA
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
Naty, DPN=08 Oct FETITA
anielas, DPN=10 Oct FETITA
Georgiana.david, DPN=10 Oct BAIETEL
misholina, DPN=12 Oct FETITA
ralucule, DPN=16 Oct BAIETEL
Vali02, DPN=17 Oct FETITA
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
lorena_andreianu, DPN=20 Oct BAIETEL
babirusa, DPN=21 Oct FETITA
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
Garofitza, DPN=22 Oct BAIETEL
cibyp, DPN=23 Oct FETITA
elena_oona, DPN=24 Oct FETITA
ana_miti, DPN=25 Oct
Andra.C, DPN=27 Oct
CRISMIR, DPN=27 Oct BAIETEL
Elyanne, DPN=28 Oct FETITA
danina, DPN=30 Oct FETITA
camys_2000, DPN=31 Oct
andrada_coca
iulyp FETITA



Pana acum sunt:
27 si 27 ...si o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Vali02 prin ce ai trecut!!! Bine ca ai scapat si ca totusi nu ai fost prima mamica de la noi care a nascut! Te rugam mult si noi sa stai in pat cumintica sa se faca bebelina cat mai mare!

Cristina78, de acel medic intrebam si nu de neonatolog. Nu stiam cum se procedeaza si ce trebuie sa fac. Merci frumos de raspuns.

Elyanne, bine ai revenit si ne bucuram ca ti-a prins bine concediul la mare. Asa mult mi-as fi dorit si eu sa merg, dar din pacate n-am avut voie. Recuperez eu la anul!



Mihaela si puiul mic de 32 saptamani si 5 zile
Dr Ciulcu, Cantacuzino
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna burtici!
M-am intors acum de la med de familie. M-am ingrasat un kg, deci am 75 , tensiunea 11 cu 7 buna deci, maine m-a programat la analizele uzuale sange si urina.
Si suprize mi-a facut si vaccinul antitetnos. M-am lamurit si eu ce cu el ca habar nu aveam. Am citit ce scriati voi dar nu mi-am dat cu parerea ca nu stiam. Injectia se face preventiv pentru ca se apropie momentul nasterii si previne infectiile cauzate de ata de la cusaturi, instrumentarul nesterilizat, etc. Dar atentie burtici previne infectiile de suprafata,nu SIDA, hepatita si alte balarii din astea.
Eu am fost de acord sa-l fac si desi a durut nu-mi pare rau.
Am si eu o intrebare penibila, urina cand o dati la analiza cum procedati? Eu am uitat sa intreb dr. Prima urina, asta stiu sigur, dar am auzit ceva ca las primul jet sa curga si de abia jetul din mijloc il recoltez in recipient.
E corect? Voi asa procedati?
Vali prin ce ai putut sa treci! Stai cumintica in pat. Bine ca totul s-a terminat cu bine.
Sa-ti traiasca fetita! Deci tati al vostru va avea parte de 3 fete! Felicitari!
Va pup


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca de 31
sapt
http://community.webshots.com/user/madaspa
spit.Giulesti, dr Riga Bogdan
DPN 1 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Mada, eu stiu ca pt urocultura trebuie sa lasi primul jet sa curga si abia apoi umpli recipientul pe care ti l-a dat...dar care trebuie neaparat sa fie STERILIZAT! Si foarte important, inainte de a lua proba trebuie sa te speli bine cu apa si sapun!




Mihaela si puiul mic de 32 saptamani si 5 zile
Dr Ciulcu, Cantacuzino
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Multam mult Miha! Bineinteles ca nu imi este somn deloc presimt iar o noapte lunga.
Noapte buna!

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca de 31
sapt
http://community.webshots.com/user/madaspa
spit.Giulesti, dr Riga Bogdan
DPN 1 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

fetelor!...multumesc de felicitari,ma bucur ca am reusit intr-un final sa-mi postez si eu pozele!...da,am noroc cu piscina,dar din pacate in ultima luna ploua zilnic si nu mai apuc sa merg la inot,si asa de tare ma oftic...
MADA,asa cum a zis si Miha,la urocultura iti dau ei o cutiuta sterila,pe care nu o deschizi decat in momentul in care faci in ea si apoi o inchizi imediat...si deci primul jet il lasi afara,apoi faci in cutiuta,iar la sfarsit iar lasi afara...si ai grija sa te speli bine inainte,ca daca nu te pun sa repeti analiza,ca se contamineaza si nu e buna....eu am facut deja 2 din astea,dupa cum mai spuneam,eu am infectie urinara si a tot trebuit sa repet analiza...bafta,si sa nu fie probleme!
MIHAELA,bine ca rezultatele au iesit ok!...ma bucur ca acum esti linistita si sa auzim de bine la nastere,bafta si sanatate multa in continuare!
ANIA,frumoase poze,sanatate in continuare si la bebic!
MCM,bine ai revenit!
CRISTIA,da,intradevar am facut sanii foarte mari,ma uimesc si eu cand ma uit la ei...si mai ales sotul meu,e tare incantat...dar stiu ca nu raman asa,scad dupa ce terminam cu alaptatul!...si draga mea,sa sti ca ai dreptate cu serviciul,de ce sa te omori atata,ca bebele e mult mai important si oricum nu se darama firma fara tine....asa ca ai grija si gandestete la tine si la bebe!
ELYANNE,bine ai revenit din concediu!...ce fain ca ai fost la mare,e bine ca ai avut ocazia si ai profitat de ea!...sanatate in continuare si al bebe!
VALI02,mai dar chiar ca ai trecut prin ceva sperieturi...bine ca s-a terminat cu bine si sunteti amandoua sanatoase(felicitari pt fetita!),si ai grija de acum sa stai numai in pat,stiu ca e inconfortabil,dar asta e,trebuie sa fi tare atenta!...sanatate multa si sa auzim de bine!
Eu azi sunt bine,nimic nou,am dormit cam nasol asera,dar vad ca toata lumea are probleme cu somnul,asa ca asta e,ce sa ne tot plangem,ca o sa treaca si o sa fim fericite si uitam de toate cand o sa ne tinem bebeii in brate!....va tot aud de injectia cu anti.,si e curios ca trebuie sa faceti,aici nu am auzit de asa ceva...e adevarat ca in Romania,inca mai sunt probleme cu unele maternitati si ustensile,dar parca nu imi vine sa cred ca in secolul 21 se mai vorbeste de asa ceva?!...hm,dar asta e!...voi stiti mai multe si cred ca e bine sa faceti ceea ce credeti si ce va zic doctorii sa nu fie probleme!...
Va pupices,iar m-am intins la vorba!
Mirela si din burtica,28 sapt




http://community.webshots.com/user/crismir100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Doamne Vali prin ce spaima trebuie sa fi trecut! Curaj pentru mai departe si fi cuminte ca de nu ne luam la bataie!

Cristia (Cristiana) No-spa-ul este antispasmic pentru noi, nu are legatura cu BBeii si la urma urmei sa sti ca pt. ei e chiar mai bine daca stau mai linistiti ca astfel se odihnesc si cresc mai repede dar daca noi suntem cat de putin agitate (chiar si gandul ca "n-a miscat ca ieri, oare ce o fi?") ii agitam si pe ei, asa ca fiti cumintele fetelor!

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput