Mamici de septembrie-octombrie 2004 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Am uitat ceva,MIHAELA,multumim mult de listuta!...am vazut ca unele fete deja se pregatesc de ultima suta,ce fain,abia astept sa auzim impresii!...si se apre ca s-au egalat fetitele cu baietei,asa e?...
Pe mai tarziu,Mirela!

http://community.webshots.com/user/crismir100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Si pentru cine mai merge la serviciu, azi am auzit una buna cica nu se mai fac statui in semn de recunostiinta, se impaiaza!

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut din nou,

Inca patrulez pe aici ca nu imi e somn mai deloc. Si inca e super cald. Sper sa se mai racoreasca putin ca nu stiu daca pot adormi in asemenea conditii. Si sper ca si maine sa fie racoare sa mai pot face cate ceva pt. camera bebelusei ca la capitolul asta nu am progresat asa cum vreau.
Vali02, ai grija mare de tine si de bebelusa! Ce bine ca s-a terminat cu bine acum!Iti doresc sa ai parte de un rest de sarcina linistit, fara peripetii. Nu mai e mult si o vei avea in sfarsit pe bebelusa.
Mada, cand pomeneam de insomnii voiam sa zic ca adorm spre dimineata, pe la 4/5.
Ma duc sa citesc ceva daca tot n-am somn. Pupici la burtici si somnic dulce tuturor,

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Buna dragelor burtici,
Stiu, stiu, ar trebui sa imi fie f. rusine, nu am mai scris de f.f. mult timp. Am avut o perioada f. proasta. In orice caz, sa stiti ca va citesc aproape zilnic, si sunt la curent cu totul. Pe deasupra, nu stiu de ce dar nu pot deloc sa mai scriu de la servici. Au pus ceva filtre noi la computere aici, si imi da tot timpul eroare cand incerc sa apas pe "raspunde la subiect". In sfarsit...

Vali, doamne prin ce ai putut trece!!!! Cred ca muream de frica. Totul e bine cand se termina cu bine, asa ca stai cumintica in pat, oricat de greu ar fi, si o sa fie bine pana la urma. Felicitari pt. fetita, sa iti traiasca si sa te bucuri de ea toata viata.

Fetele noi, bine ati venit printre noi. Sarcina usoara si bebei frumosi si sanatosi.

Roandre (Mihaela), multumim mult de tot pt. listuta. Doamne ce a mai crescut!!! Si suntem si la egalitate, baieteii cu fetitele.

Ati mai auzit ceva de Pufymic??

Eu, cum am spus si mai sus, nu am fost prea bine. Am facut diabet gestational si deja sunt pe insulina, de doua ori pe zi. L-am descoperit prin sapt. a 25-a. In plus imi iau si sange (din deget, cu un monitor de sange) de 6 ori pe zi, si trebuie sa mananc regulat si mai de regim tot de 6 ori pe zi (3 mese normale si 3 snack-uri). La inceput am incercat sa controlez din regim, dar cum progreseaza sarcina, hormonii cresc in al treilea trim, si pancreasul meu nu mai face fata pe zi ce trece (nu mai produce suficienta insulina). Deci, vrut ne vrut, am trecut pe insulina.

Fetelor, nu e de glumit cu diabetul gestational. Banuiesc ca voi ati facut toate acel test (in sapt. 24-28) pt. a depista daca il aveti sau nu. Daca il ai si nu il controlezi, poti sa faci f. rau la bebe. In orice caz, este f. comun; aici statisticile arata cam 10% din femeile gravide il fac. Dar partea cea mai incurajatoare este ca in 98% din cazuri, iti revii la normal imediat dupa nastere (cand hormonii placentei/sarcinii revin la normal).

Pe deasupra am niste dureri de spate ingrozitoare. Cel mai rau e cand stau jos si in masina. Deocamdata trebuie sa mai merg la servici macar cateva sapt., ceea ce nu ma ajuta deloc, dar asta e situatia... Ca sa nu mai amintesc ca la mine la servici e completa nebunie si sunt super-ocupata de cand m-am intors din vacanta din Rom (iunie). Cat am fost eu plecata au mai dat ceva oameni afara si acum trebuie sa muncesc si mai mult decat munceam inainte...
A propos, mi-a placut treaba cu impaiatul in loc de ridicarea statuii... se aplica si la mine... hehehe.

Cu somnul am dus-o bine pana de curand. Dar in ultimele nopti am dormit f. prost. Ma dor toate alea!!! Nu stiu cum sa ma mai pozitionez. Mai avem putin si ne dau afara pernele din pat...

Va las acum si o sa incerc sa fiu mai "prezenta" (cu scrisul, ca sunt f. prezenta sa stiti cu cititul si cu gandul).

Cu drag,


- DPN Sep. 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Neata dragele mele burticutze!
Miha:multumim mult pentru listuta!..ce fain de cele ce mai au asa putintel..le tinem pumnisorii (cate 4 de fiecare ;)) sa fie totul super bine...

Corina G: nasol cu diabetul asta gestational...auzi...tu cum l-ai depistat..doar in urma analizei..sau ai avut ceva simptome inainte..ca eu nu am facut inca nici un test pt asa ceva si as vrea sa stiu...

Mada:...mmmm..e dureros rau vaccinul ala?...oricum am sa-l fac si eu..ca la cum e prin spitalele noastre e mai bine sa fim precaute ;)

Va pupicim dulce de tot...aaaa....si am mai adaugat cateva poznite ;)

Ania & bebitza Ina
http://community.webshots.com/user/anielast

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami-florina spune:

Neata burtici

Ma bucur enorm sa va citesc -cred ca am devenit dependenta de voi-


Vaccinul o sa merg sa-l fac si eu dupa 15 luna aceasta( sper sa nu doara prea rau). Eu sunt tare fricoasa de durere si culmea va trebui sa fac cezariana.

Vroiam sa va intreb daca voi aveti arsuri pe gat? La mine au inceput si am cel putin o data pe zi si am inteles ca nu se termina pana la nastere. Luati ceva pt ele ?


Pupici pe burtici

Cami-florina si bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa spune:

'Neatza burtici si bebici!
Cand vad listuta ma trec toate emotiile,ce putin a mai ramas!!Multumim Roandre.
Corina, imi pare rau de problema ta.E temporar, ca eu nu stiu nimic de el? Chiar trebuie insulina? Ai grija de voi, si fii tare!
Mama mea are diabet dobandit, declansat pe la 50 de ani, asta pe fond de stres si pentru ca freatele meu a avut peste 4 kg la nastere.Nutritionistii spun ca si asta este o cauza.
Fetele insomniace, eu va recomand plimbari pe innserat cu sotiorii. Noi iesim la o bere (tati)la o terasa cale de o jumatate de ora de mers fata de casa. Nu va spun ca suntem rupti de oboseala, si dormim..., bineinteles, cu trezirile de rigoare de mers la baita.
Anielas, cu vaccinul ce iti pot spune eu este ca noi am decis sa nu il facem.Intreab-o pe doctorita ta si de reactiile adverse, ca cica ar avea. E n-am vrut sa ma trezesc cu mana inflamata, asa ca ...Oricum, este alegera ta.
Cu medicul pentru bebe, e bine sa il aveti cand va duceti in spital
(ca nume). E bine sa discutati in prealabil cu el. trebuie sa fie medic pediatru, si nu medic generalist cu competente in pediatrie. Am inteles ca tot mai multi medici de familie isi dau nu stiu ce examen si pentru copii, ca astfel au un punctaj mai bun, dar de fapt ei sunt pe langa rau de tot. Eu m-am orientat la o doctorita mai tanara si entuziasta, ca nu este bine nici daca este super renumit si super aglomerat.
[b]Danyce[/b, vreau si eu in Olanda!Ce spui tu parca este din filme SF. Externare dupa 2 ore, ajutor specializat pentru mama si bebe cand vii acasa? E prea mult pentru imaginatia mea.
Va las acum ca plec la serviciu.... IN VIZITA!!!
Am biroul la doua minute de casa, si ma duc si la coafor cu ocazia asta. Fetele voi aveti intentia de a va vopsi? E rau, ce stiti? Ca in timpul alaptatului, no way, si apoi vine botezulm si trebuie sa fim belle.
O zi frumoasa si calma va doresc,

si bebe Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Neata la fete cu burtici!
Vali: uffff prin ce ai trecut!!!Bine ca sunteti bine acum tu si bebelina!Ma bucur ca a devenit mai putin sfioasa si a aratat publicului ce este!
Roandre multumim pentru listuta!
Corina: hai nu fii necajita pentru diabetul gestational! Bine ca l-ai depistat (apropos sunt simptome dc e sa nu faci analize?); faci tratament si o sa fie bine!Tinem pumnii!
Georgiana: hai ca mi-a placut chestia cu impaiatul . Multumesc pentru lamuririle legate de Nospa!
Fete aseara am dormit ingrozitor ca mi se parea ca-mi vine sangele in cap din cauza ca am perna prea mica...Voi ce stiti e vreo regula: gravidutzele tre sa doarma cu capul mai sus ca de obicei? Eu pana sa fiu cu bebe la bord puteam sa dorm bine merci si fara perna; acum imi vine sa-mi pun sapte perne!
Si pentru ca am dormit cum va spuneam acum nu am nici cel mai mic chef de munca!!!Noroc ca-i vineri! Ma tin tare ca ma gandesc ca urmeaza zile de relaxare!
Va pup pentru acum si va doresc sa aveti o zi frumoasa cu bebei vioi!
Cristiana si bebe din burtica (32 saptamani si 5 zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici pe burtici.

Vali, Doamne, ce ti s-a putut intampla. Eu cred ca muream de frica. Am citit ce ai scris cu sufletul la gura si cred ca mi s-a ridicat de tot tensiunea. Bine ca ati scapat cu bine amandoua. Iti tinem pumnii in continuare si sa nu ne mai faci una ca asta. Felicitari pentru bebita.

Georgiana

Mihaela, multumim de listuta. A inceput sa se concretizeze. Doar o surpriza... nu e rau

Corina, ai grija de tine si supravegheaza-te cu rigoare.

Vad ca iar vorbit de vaccinul antitetanos... Are dreptate Danyce... cam rudimentara procedura, dar macar sunt constienti medicii.

Nu stiam ca puteti iesi din spital chiar dupa cateva ore, Danyce. Aici se iese dupa 2-3 zile in mod normal si moasa va veni acasa sa vada cum merg treburile. Am inteles ca daca merge totul bine (bine, nu daca se va face cezariana) se poate iesi si mai repede (o zi) si tot asa, poti obtine un ajutor, dar numai ce tine de bebe... Nu stiu inca sigur, insa ma voi informa, sa nu spun prostii.

Elyanne, bine ai revenit printre noi.

Celelalte fete ce-or mai fi facand? Pufy, Adela...

Noi am dormit cat de cat... tot asa cu 2 perne mari in spate. Cand amortesc ma dau ma in jos. Tot asa, trebuie sa fiu cu capul cat mai sus (contrar de cum dormeam inainte), asa cum zice si Cristia...

Va pupacim pe toate si sa aveti grija de voi.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Neata burtici!

Am intrat sa va salut si eu.
CorinaG, bine ca l-ai depistat si poti sa te tratezi. Eu nu am facut acea analiza, deci nu stiu cum stau. Oricum, sper sa nu fie vreo problema.

Anielas, am vazut pozele adaugate...dar mai ales pe aceea cu inghetatele alea uriase....hehehe, unde mi-au zburat ochii!

Eu astazi nu am mai ajuns sa fac eco. Cred ca voi face tocmai pe 23 aug.
Mai pe seara o sa ma duc pe la serviciu...si eu tot in vizita sa duc concediul prenatal!

Pupici

Mihaela si puiul mic de 32 saptamani si 6 zile
Dr Ciulcu, Cantacuzino
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput