Principiile Feng Shui (partea a 2-a)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Elena, chestia cu oglinda in spatele aragazului e tare controversata printre practicantii de FS.
Multi spun ca dubleaza mancarea de o faci, altii spun ca dubleaza FOCUL. Belea.
E ideal sa o ai in dining room.
Acum, cum ca dubleaza focul, depinde de locatia bucatariei. Daca este in zona de sud, unde predomina elementul FOC, nu este deloc bine. Pentru ca intradevar dubleaza "caldura".
Practicantii spun ca e mai bine sa o ai in zona Apei, zona de nord, dar si atunci sa consulti un practician cunoscator.
Deci la mine problema e mai nasoala cum ca bucataria o cam am in Sud.
Nu stiu ce as putea face.
Acum ma macina altceva. Nu mi-e clar: frigiderul e foc sau apa?
Multzam mult,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Ciuf, foarte misto remarca legata de dublarea elementului de foc. Nu o stiam. Adevarul este ca eu n-am putut sa pun oglinda in spatele aragazului pentru ca nu-mi place pur si simplu. Dar cum mai ziceam, totusi oglinda din spatele aragazului se foloseste si cand cel care gateste e nevoit sa stea cu spatele la usa. punand oglinda, are control asupra celor care intra in bucatarie si evita situatia de a se speria sau de a se trezi cu u inoportun, chestie care afecteaza calitatea energiilor bucatelor. Maiculita, Doamne!
Cu frigiderul mi-am ridicat aceeasi intrebare chiar aseara, dar am uitat sa va intreb. Foc nu cred sa fie, eu oscilez intre apa si metal. daca e metal, atunci e distrus de foc si slabit de apa. eu inclin sa cred ca e element de apa, tinand cont de caracteristica "rece", caz in care, distruge focul.
Nu am inteles foarte bine, tu zici ca problema bucatariei tale este in primul rand ca se afla in zona de foc, da? Probabil ca ar trebui sa aplici un element din ciclul "slabiciunii", respectiv elemente de pamant ca sa domolesti focul si sa anulezi controlul elementului de foc, sau, ma rog, sa-l diminuezi.


Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

pana imi vine raspunsul arhitectei (citeste : daca nu ma strange de gat ca am modificat din nou!) tin sa va anunt ca a iesit ceva fain, si ca sunt mai catolic decat Papa, ca mi-a iesit o casa… ce mai! fengsunghoasa tare! din intamplare (?! oare?!;))) o desenasem aproape conforma cu toate principiile voastre, n-am facut decat sa mut o usa (cea de la bucatarie) pe alt perete ca sa nu fie aragazul cu spatele la usa (chestie pe care am gasit-o de bun-simt, sa nu te vaza cine intra cu in fata), am marit holul cu o juma de metru, i-am pus un geamlac pe care o sa-l picturez dupa cum v-am povestit la decoratiuni si am mai despartit baile de holul principal printr-un alt holisor (asta nu tine de fs, dar a fost o idee care mi-a venit pe parcurs! si rezolva oarecum si chestia cu usa de la dormitor, bag io de sama;))

sunt extrem de incantata, acuma mai ramane s-o facem!;))

adevarul este ca, atunci cand m-am apucat sa o desenez (sa o re-re-re desenez, intelegeti voi!) m-am bazat foarte mult pe ceea ce voi numiti « intuitie », adica m-am gandit foarte mult cum as vrea sa fie ca sa ma simt bine, m-am plimbat prin ea (imaginar), am tinut cont de fiecare detaliu, am incercat s-o fac « respirabila », aerisita, luminoasa, intima, discreta… de asta probabil ca mi-a iesit « ca la carte » - de asta modificarile pe care le mai aduc acum sunt mici si nu de structura… de asta va rog sa-mi dati sfaturi, pentru ca sunt extrem de deschisa si vreau sa iasa cat mai bine, sa nu-mi para rau ca n-am facut geamul nu-stiu-cum, sau cum mi-ar fi parut de usa asta de la bucatarie… fetelor, asta o sa fie o casa facuta impreuna cu voi!!!

mai astept sugestii!
sunt cuminte!


io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

Feteleor care studiati Feng Shui, please, am si eu nevoie de ajutor.

Este OK ca din usa de la intrare in casa sa ti se deschida privelistea scarii care duce in mansarda? Deci, in casa mea se va intra intr-un hol de 6 m lungime si 2,20 latime, dar in hol, pe peretele din stinga va fi scara cu pricina. Adica primul lucru pe care il vezi cind intri in casuta este scara.

Am inceput si eu sa studiez, dar m-am confuzat de tot.

Nu aveti si voi ceva mai usor, vreun Feng Shui for Dummies?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

In apt. avut in Ro, a trebuit sa fac o separare a unui hol f.lung in 2 (pt. ca desfiintasem usa de la dormitor). Am montat un glasvand, si cum dorinta mea de a picta geamurile de la glasvand stil vitraliu, nu avea cine-o pune in aplicare, am inlocuit geamurile cu oglinzi. Vopselaraia alba si oglinda au dat un efect tare reusit holului (care avea o gresie mai rustica pe jos, si partial niste tapet tip caramida). Nu stiu de te ajuta cu ceva ideea asta, dar eu ti-am zis-o fie si ca aducere aminte a "casutei mele". Si m-am si simtit grozav in ea, desi nu aplicasem "fengshuitul". Cu o mica rezerva: dormitorul mi se parea prea plin de mobila, cu prea putin spatiu liber ( de, camerele de bloc...). Sa fi avut vreo vina dulapul care avea usile cu oglinda, din fata patului? Eram prea multi pe acolo ?
Va tzuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Bine v-am regasit! Am avut astazi interviul. Aproape 2 ore, cu intrebari generale, test de teorie si de calculator. Cat de bine m-oi fi prezentat o sa vad cand si daca mi se va face o oferta.

Dar vad ca nu ati stat nici voi degeaba! Grandacel, inca putin si gata cu planurile; doar ca schimbi o "durere de cap" cu alta: constructia! Abia astept sa ne pui poze cu casuta ta! In legatura cu feresterele, am gasit scris undeva ca un raport "bun" ferestre/usi ar fi 3/1. In plus, in functie de situatie, fie stabilesti din start unde pui ferestrele asa incat ca ai cea mai buna priveliste, fie plantezi ulterior in fata lor copaci si/sau flori.

Danutza, feng shui-ul zice ca nu e bine ca scara sa se vada direct de la intrare, in sensul ca rau e daca cineva care ar intra pe usa ta ar avea posibilitatea ca in linie dreapta sa urce si scarile. Daca insa scara ta (despre care zici ca e pe peretele din stanga) este perpendiculara pe directa de intrare in casa, e deja alta poveste.
Ca sa "corectezi" o scara situata in lungul directiei de intrare in casa, poti sa montezi niste clopotei de vant intre scari si usa.

Ina, eu am scos momentan oglinda inalta din dormitor pentru ca fie se reflecta in ea patul nostru, fie al Dianei. Cum nici una din variante nu mi s-a parut acceptabila, am gasit o solutie provizorie.

Elena si Ciuf, m-ati bagat in ceata cu frigiderul de foc sau de metal, oglinzi care dubleaza focul, etc. Legat de ultima problema, am vazut intr-una din carti o poza in care oglinda era prinsa de hota de aerisire de deasupra aragazului ("focul" nu se reflecta in ea). Dar mie cam imi arata a oglinda ca cea in care se barbiereau rudele masculine de la tara... Mult mai bine , daca e posibil, ar fi ca aragazul sa fie pe unul din peretii laterali intrarii in bucatarie.



Laura
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Laura, bravo, ai scapat!
Din ce zice Danutza, ca scara ei e pe peretele din stanga al holului, nu e chiar drept in fata, na. Mai poti aranja, daca ai spatiu, diverse plante care sa "deraieze" putin calea si/sau sa maschezi cu ceva scara. In tot cazul, poti "imbodobi" cumva baza scarii.
Fetelor, sunt pe fuga, plec pentru cateva zile la mare.
Va pup pe toate si spor la treaba! Mai cu seama tie, gandacel, care vaz ca esti in focuri mari. Si cat te invidiez...
Ciuf, azi am constat ca si bucataria mea e la sud.
Danutza, repet ce am mai zis si in alta ocazie: ia-o cu pasi mici cu FS-ul asta ca are atatea scoli, cu atatea variante, si te baga intr-o ceata de nu mai iesi nici cu lanterna. Parol! Mie cel mai la indemana mi s-au parut site-urile de pe net.

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Laura B
Grandacel, inca putin si gata cu planurile; doar ca schimbi o "durere de cap" cu alta: constructia! Abia astept sa ne pui poze cu casuta ta! In legatura cu feresterele, am gasit scris undeva ca un raport "bun" ferestre/usi ar fi 3/1. In plus, in functie de situatie, fie stabilesti din start unde pui ferestrele asa incat ca ai cea mai buna priveliste, fie plantezi ulterior in fata lor copaci si/sau flori.



sarumanusitele! iaca ma chinui de 2h sa pun pozele si ceva nu merge, nu-sh de ce! dar le pun!

cat despre ferestre, daca ma poti ajuta cu niste sugetii de genul: forma, amplasare (chiar daca nu scrie la fengshui chestia asta, macar asa, din "ochiul" tau format in timp...;)

plantele le voi sadi ulterior!

si chiar lumina artificiala ma entereseaza...
merci!

io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by elena_ltd
Fetelor, sunt pe fuga, plec pentru cateva zile la mare.
Va pup pe toate si spor la treaba! Mai cu seama tie, gandacel, care vaz ca esti in focuri mari. Si cat te invidiez...



tu la apa, io-s in focuri... hmmm, ce-o insemna asta? e de bine or ba? si mai sunt si zodie de aer... hmmm complicat ieste, ca si io te invidiez pentru mare... mey, noua ni s-au imbarligat trigramele mey!

danuta-mamaruta, ce stiu eu (am mai citit si eu, dar o spun cu voce mica, ca-s un miiiiiiiiiiiiiiiiiic gandacel intr-ale fengshui-ului;) e ca scara de la intrare nu-i problema chiar daca se vede din intrare, numai ca trebuie sa fie la o oarecare distanta de usa de intrare (la cativa metri), nu imediat... am gasit asta la linkul cu fengshui traditional, parca...

io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

va prezint (viitoarea) mea casuta!

tananam!

http://photobucket.com/albums/v127/ancamonique/casa%20din%20vis/?action=view¤t=bucataria.jpg

acuma sa va prind ca ziceti ceva, ca...

adica sa ziceti... dar de bine!
dati cu next si vedeti tot!

pup
pa!

io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput