In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 6-a)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaM spune:


Doamne, multumesc pentru aceasta noua si frumoasa zi din viata mea si a omenirii.
"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe singurul sau Fiu pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica."

Meditatie
"Munca dinlauntru
Lucreaza-n afara,
Nu judeca - asculta numai,
Nu te mira - priveste numai,
Iubeste-i pe toti.
Experienta din afara
Lucreaza- nlauntru
Nu evita-cauta numai,
Nu te apara rabda-numai,
Pana ce ajungi.
Liniste-nlauntru
Iubire spre afara.
Nu vorbi-sufera numai,
Nu intreba -asteapta numai,
Pana ti se va da."

Cu drag
Corina & Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"...Iosua a vorbit Domnului...si soarele s-a oprit..." (Iosua 10 :12, 13)

Ziua de 25 de ore

Iosua lupta cu tot armamentul din dotare, insa exista un element pe care nu il putea controla. Asa ca I-a spus lui Dumnezeu: "Eu voi face tot ce voi putea, insa Te rog pe Tine sa faci ceea ce mie imi e cu neputinta: opreste Tu acel lucru care controleaza intreg sistemul!"
Cand timpul pare insuficient si ai avea nevoie de o zi de 25 de ore, exista o singura persoana la care poti apela: Dumnezeu! Doar El poate opri soarele si modifica imprejurarile! De asemenea, El iti poate oferi timpul necesar pentru a te regasi, a pune la cale o noua strategie si a castiga batalia.
Putem vorbi despre "cea de-a 25-a ora" atunci cand Dumnezeu ne permite sa recuperam timpul irosit in luptele cu ceilalti ( sau compatimindu-ne!), timp ce trebuia folosit in lupta cu dusmanul. In termeni tehnici, numim acest lucru "har". Nu-l primim pentru realizarile noastre, ci ca pe o favoare din partea lui Dumnezeu. S-a intamplat vreodata ca Dumnezeu sa iti faca vreo favoare, desi nu o meritai? Ei bine, acesta a fost harul!
Asculta: "Nu a mai fost nici o zi ca aceea, nici inainte, nici dupa aceea...".(Iosua 10:14) Cei care beneficiaza de "cea de-a 25-a ora" sunt cu adevarat deosebiti:
1. Ei rostesc rugaciuni care nu au mai fost rostite niciodata, pentru ca ei stiu ca nimic nu e prea greu sau imposibil pentru Dumnezeul lor.
2. Ei isi amintesc foarte bine anii irositi, si traiesc acum plini de recunostinta pentru darul celei de a doua sanse.
3. Ei traiesc cu un foarte bine dezvoltat simt al timpului si al misiunii lor, pantru ca, desi timpul lor expirase, Dumnezeu le-a oferit o "prelungire", pentru a castiga "meciul".
Cat timp mai traim in vremea harului, pentru nici unul dintre noi nu e inca prea tarziu! Inca mai e timp...dar pana cand?...



Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaM spune:

Cred ca cel mai de pret dar pe care Dumnezeu ni-l face fiecaruia din iubire de neegalat este darul vietii.
Mai cred ca ne putem arata recunostinta fata de acest dar minunat, traind cat mai frumos, traind fiecare clipa ca fiind cea mai de pret, cred ca trebuie sa lasam tot ce ne supara de o parte sa ne scuturam de tot raul din noi si din jurul nostru si sa incercam sa ne bucuram de viata, sa luam tot ce este mai bun din ea si sa ne concentram pe ceea ce ne aduce bucurie.
Fara tristeti, fara lacrimi, ura si resentimente, fara invidie si gelozie, CI CU MULTA FOARTE MULTA IUBIRE.
Corina & Gabriela



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Toate isi au vremea lor si fiecare lucru de sub ceruri isi are ceasul lui." ( Eclesiastul 3:1)

Moara timpului

Viata ta nu va merge nicaieri pana cand nu vei invata sa pretuiesti timpul, sa il protejezi si sa il folosesti intelept. Managementul timpului nu este neaparat o chestie care sa implice calendare si organizatoare electronice, ci inseamna mai degraba invatarea valorii unei ore. Pana cand nu vom invata asta, vom risipi zile, luni, ani...
Inceteaza agonia asupra timpului pe care nu il ai si incepe sa organizezi timpul pe care il ai! Daca nu vei face asta, zilele tale vor curge fara rost, iar viata ta se va incheia fara realizari. Cand vei muri, ce isi vor aminti ceilalti despre tine? Distractiile avute, sau schimbarile pe care le-ai generat tu? Tu - si numai tu - ai puterea sa raspunzi la aceasta intrebare.
Mai intai, ai intotdeauna timp sa faci tot ce vrea Dumnezeu ca tu sa faci! Daca nu ai, esti implicat in lucruri pe care nu ti le-a dat El sa le faci! Renunta la ele! Isus a spus: "Jugul Meu este bun si sarcina Mea este usoara." (Matei 11:30) Ceea ce ne ucide este jugul pe care le permitem altora sa il puna peste noi...sau pe care ni-l punem noi singuri.
Daca programul tau este de necontrolat, retrage-te singur cu Dumnezeu si cere-I sa iti arate domeniile problema. Cere-I sa iti spuna exact ce vrea El ca tu sa faci! Acest plan va functiona sigur daca il aplici cu sinceritate in viata ta!



Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camiT spune:

PSALMUL 1

"1. Ferice de omul care nu se duce la sfatul celor rai,
nu se opreste pe calea celor pacatosi,
si nu se aseaza pe scaunul celor batjocoritori!
2. Ci isi gseste placerea in Lege Domnului,
si zi si noapte cugeta la Legea Lui!
3. El este ca un pom sadit langa un izvor de apa,
care isi da rodul la vremea lui,
si ale carui frunze nu se vestejesc:
tot ce incepe duce la bun sfarsit.
4. Nu tot asa este cu cei rai:
ci ei sunt ca pleava pe care o spulbera vantul.
5. Deaceea cei rai nu pot tinea capul sus in ziua judecatii,
nici pacatosii in adunarea celor neprihaniti.
6. Caci Domnul cunoaste calea celor neprihaniti,
dar calea pacatosilor duce la pieire."

Cami



Poze la: http://www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaM spune:

Rugaciune de calatorie pentru mici si mari,
"Calatorule iubit
Nu pleca asa grabit
Ci mai uita-te o data
Si da cu privirea roata
Si te-nalta cat mai sus
Catre Domnul Isus
Catre Domnul cel iubit
Si de noi preaslavit
Si te straduie mai tare
Intru slava Lui cea mare
Caci la El de te gandesti
Tu cu Mine atuncea esti
Iara Eu voi fi cu tine
Si la greu dar si la bine
Pururea asa sa fii
S-atunci te vei mantui"

Un wickend, placut si binecuvantat.
Cu drag
Corina & Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Daca grauntele de grau nu moare, ramane singur. Dar daca moare, aduce multe roada." (Ioan 12:24)

Lucruri distruse

Doar atunci cand armata lui Ghedeon si-a spart ulcioarele, a putut fi observata lumina din interiorul lor. (Judecatori 7:20)
Doar atunci cand vasul de alabastru al Mariei a fost spart, continutul sau a putut deveni o jertfa de inchinare. (Marcu 14:3)
Doar atunci cand painea si pestii au fost franti, a putut fi hranita multimea. (Matei 14:19)
Ai prins ideea? Cu totii trebuie sa ne frangem!

Anthony Locketta a scris un cantec numit "Imparatia pe dos". Iata care e ideea:
*daca vrei sa iti pastrezi viata, trebuie sa ti-o dai. (Luca 9:24)
*daca vrei sa fii in varf, smereste-te inaintea lui Dumnezeu. (Matei 23:12)
*daca vrei sa fii cel mai mare, invata sa slujesti pe altii. (Marcu 23:11)
*daca vrei sa traiesti cu adevarat, trebuie sa mori fatza de tine. (Romani 8:13)
*daca vrei sa schimbi ceva in lumea asta, seamana-ti viata asemeni unei semintze in vietile altora! (Ioan 12:24)

Asculta urmatoarele cuvinte:
"Am numarat bani, in timp ce Dumnezeu numara pierderi.
Am numarat castiguri, in timp ce El numara esecuri.
Mi-am calculat valoarea in functie de economii, dar El m-a masurat dupa cicatricele pe care le aveam din lupta cu cel rau.
Am contabilizat onoruri si am cautat calificari, dar El tinea evidenta timpului petrecut pe genunchi.
Nu am stiut toate astea pana intr-o zi, cand, langa un mormant, am realizat cat de mare este desertaciunea lucrurilor pentru care petrecem o viata ca sa le economisim!"

Gandeste-te la lucrul acesta astazi!



Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaM spune:

I-am cerut lui Dumnezeu sa-mi indeparteze obisnuinta.
Dumnezeu a spus nu
Nu eu trebuie sa ti-o indepartez, ci tu trebuie sa renunti la ea.
I-am cerut lui Dumnezeu sa-mi dea rabdare
El a spus nu
Rabdarea este un derivat al durerilor ; ea nu se acorda ea se invata
I-am cerut lui Dumnezeu sa-mi dea fericire
Dumnezeu a spus nu
Eu iti dau binecuvantare, fericirea este in tine.
I-am cerut lui Dumnezeu sa ma scape de durere,
Dumnezeu a spus nu,
Suferinta te face sa lasi la o parte grijile lumesti si te aduce aproape de mine.
I-am cerut lui Dumnezeu sa creasca spiritul meu
Dumnezeu a spus nu,
Tu trebuie sa te cresti pe tine insuti, dar ma voi ingriji ca sa fii roditor.
I-am cerut lui Dumnezeu toate lucrurile care ar putea sa-mi incante viata,
Dumnezeu mi-a spus nu.
Eu ti-am dat viata asa ca poti sa te bucuri de toate lucrurile.
I-am cerut lui Dumnezeu sa ma ajute sa-iu IUBESC pe altii, asa de mult cat ma iubeste El pe mine.
Dumnezeu a spus... In sfarsit ai cerut ceea ce trebuie.
Cu drag Corina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Cum doreste un cerb izvoarele de apa, asa Te doreste sufletul meu pe Tine, Dumnezeule!" (Psalmul 42:1)

"Zone secetoase"

Un explorator al Africii a angajat cativa localnici ai unui sat ca sa ii care bagajele. In prima zi, s-au miscat mai repede decat planuisera, dar a doua zi localnicii au refuzat sa se mai miste. Cand i-a intrebat de ce, acestia i-au raspuns ca au mers prea repede in ziua precedenta si ca acum trebuie "sa astepte ca sufletele sa le ajunga din urma trupurile".
Te simti si tu cam asa astazi - epuizat si secat spiritual? Cu totii trecem prin "zone secetoase": David vorbeste in Psalmul 42 despre vremurile in care conducea multimea spre Casa domnului, intr-o perioada in care nu Il gasea pe Dumnezeu nici macar pentru el insusi.

Iata cum descrie Bill Bright felul in care intelege el aceste "zone secetoase":
" Ingaduind aceste vremuri, Dumnezeu cere de la mine o crestere spirituala spre maturitate. In aceste perioade secetoase sunt de obicei mai sincer, ma rog mai mult si Il caut mai mult pe El.
Sau poate El vrea sa ma invete ca am petrecut prea mult timp intr-un mediu nepotrivit, sau poate privind la televizor. Noi numim aceasta <vegetare>.
Uneori, Domnul ma trece dintr-o etapa in alta a lucrarii, iar eu ma simt dezradacinat.
Alteori, este simpla neascultare fatza de ceva ce El mi-a spus sa fac.
De asemenea, poate fi cazul apropierii unei descoperiri, iar El creeaza in mine o foame, nu pentru ceea ce imi poate da El, ci pentru ceea ce este El."

Daca si tu te afli in vreuna dintre aceste situatii, ai o singura varianta spre reusita: vino in prezenta lui Dumnezeu astazi si lasa-L sa se atinga de tine!




Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuly_met spune:

Daruind vom dobandi! (Steinhardt)
Cum am putut crede ca Domnul vrea ca noi sa daruim din ceea ce avem?
si astfel sa crestem? oricine poate face asta. oricine poate da din surplusul sau. din ceea ce ii prisoseste.
putini sunt cei care dau din ceea ce nu au, dar vor sa aiba, din putinul pe care il au. dau pace din dorinta de a obtine pacea, dau iubire din sufletul care tocmai a pierdut iubirea, dau din ceea ce inca nu au, sau au prea putin.
Domnul pare a fi absurdul, inimaginabilul, imposibilul. cum sa dau din ceea ce nu am? si totusi,.... daruind vom dobandi!
daruind un zambet atunci cand inima nu poate zambi, dar totusi zambeste pentru altcineva, contribuind astfel la cresterea celuilalt dandu-i prin zambet o raza de soare, de lumina,de speranta, o incurajare. iar sufletul celui care a primit ii va trimite inmiit inapoi zambetul, bucuria de a fi primit!
asa ca nu e nimic absurd in a da atunci cand vrei sa ai!
asa ca daruind vom dobandi!
pe curand,
iulia

Mergi la inceput