Mamici de septembrie-octombrie 2004 (21)

Mamici de septembrie-octombrie 2004 (21) | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Salut fetelor

Ma bucur Cristia ca te simti mai bine , chiar m-am gandit la tine in week end ...asa e ce sa-i faci deja incep micile neplaceri cu durerile ciudate.

Eu azi sunt taree inflacarata caci ieri am gasit un carucior super la solduri si l-am luat cu o suta de euro mai putin decat costa el- Peg Perego Pliko 3- si are in plus si un lando- cred ca asa e si in Ro- in care il tinem pe bebe lungit pana la 6 luni si care merge ca si scaun de masina...e super. Chiar nu ma asteptam sa gasim o chestie care sa ne incante pe amandoi.Uff suntem cam la jumatate cu cumparaturile pt. el.

Noroc cu soldurile astea totusi ...ca i-am luat si lucrusoare la juma' de pret ...


Va pup





Cristina 29 sapt.UM
Dr. Texier ,Clinique des Franciscaines

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Sunt insarcinata in 24 saptamani, am un baietel care se va naste in jur de 21-24 octombrie si ieri nu stiu ce mi-a venit ieri si am chemat coafeza sa ma vopseasca. Dupa aceea m-a apucat o neliniste ca ar fi trebuit sa nu ma vopsesc. Am tot cautat pe site subiectul cu vopsitul in timpul sarcinii si nu-l mai gasesc. Poate imi spune-ti si mie adresa sa mai citesc pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Lucia stai linistita , am citit si eu link-ul si concluzia finala e ca nu s-a demonstrat nici ca dauneaza nici ca nu dauneaza...in luna a 3 a mi-am facut suvite insa acum 3 saptamani mi s-a pus pata ca aratam nasol si m-am vopsit complet si gata. Moasa din link-ul cu pricina spunea ca e mai bine sa ne vopsim decat sa intram in depresie despre felul cum aratam.

Asa ca asta e eu zic ca sarcina e mare deja si ca oricum chestia asta afecteaza pielea capului si nu intra in sange....

Cristina 29 sapt.UM
Dr. Texier ,Clinique des Franciscaines

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Buna fetelor, azi noapte m-am cam panicat ca bb m-a lovit mai tare ca niciodata si mai mult timp. La voi cum se misca bb? Sau poate erau contractii si nu mi-am dat seama..... Stiu ca suna aiurea dar cum le-as putea detecta. Nici nu stiu ce sa fac, sa ma duc la doctor mai repede, sau sa astept ca am programare pe 6 iulie si poate m-am panicat degeaba...
24 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici pe toate burticile.

Intram si noi mai tarziu azi (ceva probleme administrative de rezolvat, care au luat mai mult timp decat am crezut).

Bebicul a fost foarte jucaus in we. Sunt tare bucuroasa cand misca... Babirusa, eu ma sperii cand nu misca cateva ore. Am patit si eu intr-o noapte ca bebe sa nu stea locului o clipa si nu am dormit deloc. Cred ca nu e cazul sa-ti faci griji ca misca bebe, mai rau e sa nu miste. Daca ar fi fost contractii te-ai fi simtit rau, cred eu.

Va pupacim pe toate.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Blue : ma bucur ca v-ati luat carucior Asa am auzit si citit ca cel mai bine e sa iei carucior care are si landou si cosulet ptr masina.
Babirusa : si eu cred ca si Lorena ca nu-i cazul sa te ingrijorezi ca misca bebe prea tare!! Si apoi cred ca e cam greu sa confunzi contractiile cu miscarile lui bebe!
Lucia: e subiect chiar pe site la Sarcina (cred ca e intitulat chiar asa: "Vopsitul parului in timpul sarcinii").Ideea e aia pe care o zicea si Blue: ca nu s-a dovedit ca vopsitul ar face rau si apoi sunt o multime de femei care s-au vopsit, gravide fiind, si au facut bebei super sanatosi. In "Cel mai simpatic ghid de sarcina" (Humanitas) autoarea scrie ceva haios de genul ca a ales sa-si asume riscul (presupus de unii) de a-si afecta bebeii vopsindu-si parul evitand altul mult mai mare: de a trai cu o mama nebuna si deprimata de propria infatisare si fara tata (care si-ar fi luat campii). Sper ca ai retinut ideea chiar daca nu am reusit eu sa redau prea bine... In alta ordine de idei nu are sens sa regreti ceva gata facut!
Fete am vorbit cu Pufy care a dantuit la banchetul sotului ei si s-a distrat de minune. Ea si bebe sunt bine si va transmit salutari, pupici si mangaieri la bebici din burtici!
Sa aveti o seara frumoasa!
Cristiana si bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

A aparut si listuta cu burtici:

Catinca, DPN=27 Aug BAIETEL
Ana_a, DPN=30 Aug BAIETEL
anne33, DPN=01 Sept
irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
timea, DPN=05 Sept FETITA
Vrabiuta, DPN=05 Sept FETITA
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
Mina, DPN=10-11 Sept FETITA
alinah, DPN=11Sept
frosa, DPN=12 Sept BAIETEL
roxana_oana, DPN=17 Sept BAIETEL
Blue77, DPN=19 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Mari74, DPN=22 Sept FETITA
Doxi, DPN=24 Sept FETITA
Roandre, DPN=24 Sept FETITA
Camitza, DPN=25 Sept FETITA
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Adela Iepure, DPN=26 Sept BAIETEL
Cristia, DPN=26 Sept BAIETEL
marimar, DPN=26 Sept SURPRIZA
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
mcm, DPN=28 Sept FETITA
Cali, DPN=29 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
pufymic, DPN=29 Sept BAIETEL
qstavarachr, DPN=30 Sept BAIETEL
saory, DPN=30 Sept FETITA
Mada, DPN=01 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
marlen_b, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
danyce, DPN=07 Oct FETITA
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
Naty, DPN=08 Oct FETITA
Georgiana.david, DPN=10 Oct BAIETEL
misholina, DPN=12 Oct FETITA
ralucule, DPN=16 Oct
Vali02, DPN=17 Oct
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
lorena_andreianu, DPN=20 Oct BAIETEL
babirusa, DPN=21 Oct
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
Garofitza, DPN=22 Oct BAIETEL
elena_oona, DPN=24 Oct
ana_miti, DPN=25 Oct
CRISMIR, DPN=27 Oct BAIETEL
Elyanne, DPN=28 Oct FETITA
danina, DPN=30 Oct
camys_2000, DPN=31 Oct
andrada_coca
iulyp FETITA



Pana acum sunt:
23 si 20 ...si o


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Va salut fetelor!
DEu desi trebuie sa stau mai mult in pat umblu in fiecare zi ca nebuna dupa tot felul de pregatiri pt nunta.
Bebelina mea e la fel de jucausa ca si pana acum iar maine mergem la nenea doctorul sa ne vada.
Sunt asa suparata ca astia au oprit apa calda....si sa incalzesc mi-e atat de greu iar eu eram obisnuita sa fac destul de des dusuri mai ales pe caldura asta!
Lucia, eu m-am vopsit acum 3 zile dar nu imi fac probleme. Am mai intrebat si eu in stanga si-n dreapta si mi s-a spus ca nu il afecteaza pe bebe atata timp cat te vopsesti intr-un spatiu deschis, adica sa nu stai in mirosul ala puternic de amoniac.
Babirusa, eu zic sa te ingrijorezi daca bebe nu misca o perioada mai lunga de timp. Fata mea e foarte agitata si loveste cu toata puterea in burtica mea. Nu e motiv de ingrijorare asta, fii linistita!
Blue77, super ca ai luat hainute si carucior. Tati al nostru e superstitios tare si nu vrea sa luam nimic inainte sa se nasca bebelina...si asa drag mi-ar fi sa cumpar lucrusoare pt ea!

Va pup!


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 26 saptamani si 6 zile
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

M-ati mai linistit, nu m-am simtit rau; dar cum nu am avut contractii nu-mi dau seama cum sunt....
24 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna fetelor!....si eu ma sperii cand NU MISCA bebecul meu,asa ca nu cred ca ai motiv de ingrijorare ca e activ bebele tau,Babirusa!...acum doua zile nu l-am simtit de loc toata ziua,si intrasem in panica putin,apoi seara tarziu si-a dat drumul,dar nu ca in alte zile...cred ca uneori se odihnesc si ei mai mult.......cat despre vopsit,fetelor,eu am citit ca nu e nici o problema...dar cel mai indicat ar fi sa iti faci suvite,pt ca la ele vopseaua nu ajunge la radacina asa de usor...insa eu cred ca nu are ce sa dauneze bebelui,oricum... va pupices si ne auzim maine ....Mirela si bebele Robert(24 sapt)..paaaaaaaa!

mirela Stoia

Mergi la inceput