Mamici de septembrie-octombrie 2004 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Fetelor, HELP !!!
Ziceti-mi si mie, la 27 de saptamini, in cite luni sint ????????????? Am intrat in luna a 7-a pentru ca mai am 3 luni pina la DPN??? Sau sint in luna a 6-a ????? Sint intr-o ceata totala !

Sint trista ca am pus aproape 11 kg !!!!!!

27 sapt si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Neata Burtici!
Roandre multumim pentru listuta cu bebei si burtici!Tinem pumnii pentru cand vei merge la doctor si asteptam sa ne zici cum mai e bebelina ta!
Marimar: eu as zice ca esti in luna a saptea: adica ai sase luni si o saptamana.Cele sase luni s-au implinit la 26 de saptamani (26 de saptamani de la UM minus doua sapt- ca sa determini vasrta aproximativa a bebelui-vin deci 24=6luni).Fetele asa e?
Cristiana si bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

inca ceva...
Marimar nu te mai prosti cu grijile ptr kg!!Comoara din burtica merita tot si e cea mai importanta acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camipl spune:

Neata, burtici!
Am fost si noi la dr vineri si bb e ok...de data asta a fost mai puic la eco..nu prea vroia sa se uite la dr...statea cu capsorul intors spre mine...in schimb statea picior peste picior...haios foc!
nu mai stiu cine zicea ca are ca si mine dureri de os pelvian...dr mi-a zis ca se intampla o decalcifiere si ca trebuie sa mananc cascaval en-gros si lactate cat mai multe si mi-a zis sa iau 2 Mg/zi...
marimar - eu cred ca ai 6 luni si 1 saptamana...cum calculezi: 27 (de la UM)- 2 = 25 sapt (varsta reala a lui bb)=> 6 luni si 1 sapt.
roandre - multumim pentru listuta! asteptam vesti de la dr!
in legatura cu vopsitul in timpul sarcinii - eu stiu ca nu este nici o problema...eu m-am vopsit o data pana acum in timpul sarcinii si am prietene care au facut-o si nu au avut probleme...si dr mi-a zis ca nu am de ce sa-mi fac griji...asa ca nu va mai bateti capul! trebuie sa fim frumoase si in timpul sarcinii!
Pupici la burtici si bebici!

Camelia, DPN 9 oct
Spit. Municipal, dr Ina Moldovan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dgc spune:

Salutare la toate burticile. V-am tot urmarit pe forum, dar nu prea am avut timp sa va scriu, pentru ca va urmaresc de la birou si e cam agitatie pe la noi. Sunt in saptamana 27 si este o fetita maricica, asa zice doctorul.
Lucia - In ceea ce priveste vopsitul parului , eu una m-am vopsit cu sampon, care nu contine amoniac, si eu imi faceam probleme cu vopsitul, dar am icercat cu sampon si a mers, nu e ca vopseaua, dar merge, se mai coloreaza parul si sarcina ta este destul de avansata nu cred ca ai de ca sa-ti faci probleme.
De luni voi intra in prenatal, voi sta acasa si sper sa intru mai des pe internet, pentru a tine legatura cu voi.

DPN - 27.09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Buna fetelor, pana la urma am vorbit cu ginecologul si am avut si contractii, asa ca mi-a spus sa iau magneziu si daca nu trec sa ma duc la control . Si eu am colul de 3 cm dar nu mi-a spus ca trebuie sa stau in pat....
24 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Salut fetelor

Babirusa imi poti spune ce anume simteai la contractii? adica ce senzatie.Si eu am observat ca mi se intareste burtica cam de 3 ori pe zi dar nu ma doare si sta un pic asa si gata.
Oare sa ma ingrijorez?
pupici


Cristina 29 sapt.UM
Dr. Texier ,Clinique des Franciscaines

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camipl spune:

Fetelor, mie mi se intarea burtica de cateva ori pe zi...am banuit ca sunt contractii insa erau nedureroase...dr mi-a spus ca contractiile nedureroase (cand se intareste burta) sunt normale si fiziologice si nu reprezinta nici un pericol pentru mine sau bb...contractiile dureroase sunt periculoase si atunci se recomanda medicatie, repaos la pat, etc...

Camelia DPN 9 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Va pupic pe toate burticile
Am revenit dupa doua saptamani de cosmar atat pt mine cat si pt bebe l-am terorizat dar sper sa ma ierte. Ce vreau sa va spun, probabil din cauza stresului cu licenta bb nu a miscat cam o saptamana si chiar mi-am facut griji, dar cum am scapat de prezentat si de tras o repriza de plans si-a facut si el aparitia in mod spectaculos parca sarea in sus de bucurie ca sa terminat. V-am mai urmarit din cand in cand si vreau sa va spun ca eu m-am vopsit de doua ori pana acun fiind blonda, imi si creste repede parul si nu am putut sa stau asa. Mi se pare o prostie ca nu ai voie sa te vopsesti am citit si eu pe tot felul de sit-uri si se bateau cap in cap si am facut ce am crezut eu de cuviinta.
O sa merg pe 2 la medic si poate o sa vedem ce o sa fie ca nu mai pot toti imi spun ca va fi baiat dar vreau confirmarea.
Ma bucur ca m-am intors si v-am gasit bine pe toate
Danina si BB 23 sapt (DPN 30 oct)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

blue77, burtica nu era numai putin mai tare, deci nu-mi dadeam seama dupa ea, dar am simtit contractiile f. joc, in dreptul intrarii in vagin, in dreptul colului. Simteam cum se contracta si erau neregulate, dar m-am speriat ca au fost primele pana acum. Si bb se misca dar mai sus asa ca era f. ciudat, bine ca a trecut.
24 sapt.

Mergi la inceput