gogosi din dovlecei

gogosi din dovlecei | Autor: carola

Link direct la acest mesaj

stie cineva reteta asta? imi facea mama si imi placeau mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

dovleceii taiati rondele se dau prin faina apoi prin ou si se prajesc in ulei incins. Se asaza pe un platou si se adauga mujdei, ulei, otet si sare dupa gust. Sper ca e ceea ce cautai :):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Mai exista si varianta cu dovleceii dati pe razatoare,lasati un pic la scurs,dupa care se amesteca cu 1-2 oua(depinde de cantitate) cu un pic de faina,marar,sare,piper si se fac chiftelutze,se dau la prajit intr-o tigaie bine incinsa si se rumenesc pe ambele parti.
Merg foarte bine cu un sos de tzatziki,mai ales vara!


"Intreaga suferinta din lume, apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume, apare din dorinta de a-i face fericiti pe ceilalti."

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

da, alba, asa fac si eu dar mai pun si putin usturoi in compozitie..se pot face si din conopida, fiarta in prealabil..si obligatoriu sosul de iaurt..un deliciu

aveti grija sa scurgeti bine dovlecelii sau conopida, sa nu "se lungeasca" maglavaisu'

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

quote:
Originally posted by descintec

da, alba, asa fac si eu dar mai pun si putin usturoi in compozitie..se pot face si din conopida, fiarta in prealabil..si obligatoriu sosul de iaurt..un deliciu

aveti grija sa scurgeti bine dovlecelii sau conopida, sa nu "se lungeasca" maglavaisu'

D.



Da sigur ca se poate pune si usturoi in compozitia de dovlecei,
dar eu pun in sosul de tzatziki,mai mult usturoi si zic ca ajunge!
Uite ca cu conopida nu am incercat inca,merci de sfat


"Intreaga suferinta din lume, apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume, apare din dorinta de a-i face fericiti pe ceilalti."

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

am incercat si eu chiftelutele aseara...suuuupeeer....si cu sos tzatziki....excelent...

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quote:
Originally posted by Marianar

dovleceii taiati rondele se dau prin faina apoi prin ou si se prajesc in ulei incins. Se asaza pe un platou si se adauga mujdei, ulei, otet si sare dupa gust. Sper ca e ceea ce cautai :):)

Mariana & Vladutz




:) dar nu-i asta reteta. nu sunt gogosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

chiar nu stie nimeni reteta de gogosi. trebuie sa fie dulci ca sunt gogosi. sunt foarte bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Suna foarte bine,dar cum se face sosul tzatziki,please?
E ceva cu iaurt+castraveti+usturoi?


Jasmine
18 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Sa fie varianta cu branza de vaci?
Deci cureti dovleceii, ii dai prin razatoare , ii storci nitel, adaugi 2 oua , 2 ling faina, 2-3 pliculete zahar vanilat si branza de vaci. Amesteci bine compozitia ( eventual dc e prea moale mai adugi 1 ling faina) si cu o lingurita iei din ea si prajesti in uleiul incins.
Eu aici fac cu Feta ca nu gasesc branza de vaci ca in Ro.
pofta buna!
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

Suna foarte bine,dar cum se face sosul tzatziki,please?
E ceva cu iaurt+castraveti+usturoi?


Jasmine
18 saptamani



aici sunt retete de tzatziki:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=6034

Mergi la inceput