Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Nastere naturala,provocata,la 39 de saptamani.Ceea ce urma sa fie doar un control s-a transformat in minunea pe care o asteptam atatea saptamani la rand.

anka, fericita de Florin Alexandru(23.06.07)
POZE
FILMULETE 4luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Am nascut natural fara epidurala la aproape 37 sa saptamani.consider ca daca nu exista nici o problema de ordin medical nasterea naturala e cea mai indicata...doar e naturala..nu?

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manucu spune:

Eu am dioptrii ff mari si am vrut sa nasc in apa pe cale vaginala, dar mi-a explicat dr de la spital ca eu nu trebuie sa imping sa nu fac efort si e posibil sa introduca forcepsul. In momentul acela am ales cezariana.

mamica lui Mihnea-Gabriel (15.09.2008)



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Cristos a Inviat , fetelor . Eu sunt insarcinata in 7 luni si as vrea sa nasc tot pe cale naturala fiind a 2 a nastere . Medicul de familie mi-a zis ca e mai bine sa nasc prin cezariana deoarece am o varsta cam ,,inaintata,, - 32 ani si sarcina e pusa cam, jos . Voi ce credeti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szimonna spune:

natural...si cu moasa doar. medicul care s-a ocupat de sarcina mea era de garda in ziua respectiva dar nu a venit deloc .... zicea ca doar daca sunt probleme o sa vina. am avut noroc ca nu au fost iar moasa kiki de la maternitatea sibiu a fost o femeie de nota 20.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

am nascut normal cu nastere provocata la 39 de saptamani ,un baietel de toata ferumusetea de 3,500 grame si 54 cm dar d-zeu nu l-a lasat asa cum ar fi trebuit,bebele meu nu a respirat la nastere si am avut probleme care au lasat urmari si acum.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

usor si frumos printr-o cezariana de toata frumusetea:) am ras si glumit cu medicul, i-am dat telefonul mobil sa-l tina pana eu produc...si dupa mi-am revenit repede si frumos/usor, acuma nici nu se vede si nu am ramas cu burta sau orice sensibilitati.
In rest...puiutul o minune :)

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

nasterea naturala e sfanta cand se poate si nu sunt complicatii eu asa am nascut, desi e o durere crunta si un efort maxim e mai bine asa. suferi o zi dar nu ai probleme nu e operatie cu taietura pe muschi, care ramane o viata. am avut un travaliu de 7 ore m-am cam speriat dar am inceput sa uit. cred ca pt al doilea as face aceeasi alegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Nu voi uita niciodata zilele acelea. Am nascut prin cezariana (nu pentru ca am cerut eu). O veche suferinta care ma catalogase ''niciodata mama'' ameninta sa nu ma trezesc din cezariana. M-am trezit extrem de greu, dupa 8 ore- cu greu am putut deschide ochii, eram umflata la fata si la ochi, mainile, tot. Imi amintesc ca nu am dormit toata noaptea, daca nu ma miscam - nu ma durea nimic. Daca respiram prea tare insa... O, si imi venea mereu sa tusesc, ma gadila ceva insuportabil in gat. A doua zi a venit doctoru si m-a anuntat ca daca nu fac un efort sa fac pipi singura ( nu stiu ce isi imagina ca voi face) ma urca pe targa si ma duce de urgenta in sala de operatie. Se pare ca nu imi functionau rinichii. Am baut cat am putut ceai, aveam probabil si in perfuzie diuretice. Am fost extrem de fericita cand am reusit cu mari dureri sa fac doi stropi de pipi.. M-am dat jos sa ma mute de la reanimare intr-un salon si intamplator m-am vazut intr-o oglinda. Aratam oribil, eram toata umflata ca un butoi. A treia zi de la nastere m-am chinuit enorm sa merg la salonul de nou nascuti sa-mi vad comoara (aveam obsesia ca cineva imi va schimba bebelusul). De indata ce i-am vazut ochisorii albastri (identici cu ai mei) am rasuflat usurata. Ochii erau ca o ''semnatura'' proprie mie. Mai tarziu mi l-au ''predat'' in buna stare. Imi amintesc cum l-am pus la san si el a inceput sa traga cu putere. Incercam pe urma sa il iau de la san si urla. I-am desfasat piciorusele sa ii numar degetelele (erau toate) si i-am aratat sotului cat de mic ii e piciorusu (sotu poarta 43 la pantof). Nu stiu de ce ne-am emotionat amandoi si ne-au dat lacrimile. De atunci puiul nostru de umple de fericire viata. Slava lui Dumnezeu pentru minunea noastra!
Doctoru a fost si el cel mai dulce posibil si la cativa ani a si ajuns directorul spitalului. As mai trece inca o data prin asta cu toata dragostea. Dar ni s-a spus ca e foarte probabil, ca data viitoare sa nu mai fiu atat de norocoasa si sa ma trezesc din cezariana...

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

eu am nascut prin cezariana programata la 39 saptamani cu anestezie generala, refacerea usoara,nimik spectaculos....doar o frica exagerata sa nu-mi incurce/schimbe copilul...

Albumele noastre

Mergi la inceput