Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

mona si eu am avut si inca am aceeasi problema cu Lia mea-aproape 8 saptamani acum...dar cu rabdare si perseverenta s-a ma obisnuit cu stangul.
un alt sfat: daca sanul stang devine prea plin-mulge un pic, doar pana ce se mai moaie-unii copii se supara cand le tasneste laptele in gura...

si a mea suge la doua ore acun- si la jumatate de ora la 10 zile, sugea, dar...nu renunta.alaptatul te ajuta si pe tine ca si pe bebic. gandeste-te ca vei pierde greutatea dupa nastere rapid, ca reduce posibilitatea aparitie cancerului la ambii, ca ai un bebe mai sanatos si ca e cel mai bun leac impotriva virozelor pentru bebele tau....


succes,anamaria

http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Fetelor, tot eu:de vreo doua zile bebele meu suge din doua in doua ore in nestire, pana incepe sa motaie la san dar de supt tot suge.La un san sta cam 20 de minute, dupa care il lasa singur, si il trec la celalalt san.Aici dureaza cam la fel si se incheie tot cu motait;de adormit nu adoarme ca atunci cand il iau de la san incepe sa se miste sa deschida ochisorii si cauta tot san;intrebarea mea ar fi:oare se satura, sau nu-i mai ajunge laptele la cat de des suge?In ritmul asta de supt, e posibil totusi sa am destul lapte? Desi e greu, imi doresc sa alaptez cat mai mult posibil, imi fac totusi probleme ca suge asa des si rezervele mele de lapte nu apuca sa se refaca.Rog niste sfaturi, multumesc!Bebe meu are 12 zile si e tare papacios,
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

De plans nu plange cand il ridic de la san-la care renunta singur-are chiar o mutrisoara satisfacuta, deci e clar ca are ce papa.Dar ma tem pt.rezervele de lapte sa nu se imputineze, daca el suge asa des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Mona, nu esti de loc in pericol ca laptele sa se imputineze, dimpotriva, cu cat bebe suge mai mult cu atat creste cantitatea de lapte pe care bebe tau o primeste si pe care o produc sanii tai... Este normal la varsta aceasta ca bebe sa suga des, la 2 ore e chiar bine.. Stai linistita, si bucura-te ca ai un bebe papacios, vei avea lapte pentru doi!
PS. perioada asta va trece cat de curand, si chiar daca va suge mai des de felul lui tot merita sacrificiul!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Mona,

vreau sa spun ca inteleg prin ce treci. e un bebe foarte mancacios, si fata mea e...si eu am trecut prin "oare e suficient? sa completez?" , "imi mananca urechile, nu mai pot..."dar imi repet toate avantajele alaptatului de fiecare data. Daca completezi se grabeste ablactarea...Si mie mi s-a parut ca nu am destul lapte...si ne-am dus la doctor sa o cantareasca-si surpiza, castiga dublu in greutate fata de ceea ce era considerat normal la varsta ei. e normal sa manance la doua ore- a mea mananca la doua ore si acum la opt saptamani. Daca ai vreo grija- du-l la doctor sa il cantareasca daca poti...si ai grija sa cumperi o crema pentru sani-daca e asa de mancacios s-ar putea ca alaptatul sa te jeneze .Mananca bine -si bea multe lichide. Roaga sotul sa iti cumpere sucurile si deserturile preferate pe motiv ca fac bine la bebe...

cele bune, sarbatori fericite si tinem pumnii

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Nu-ti face probleme ca nu se reface laptele, cu cat suge mai mult vei produce mai mult chiar daca nu ti se pare. Daca umple 6-8 scutece si ia in greutate totul este ok. Ai grija sa apuce sfarcul cum trebuie sa nu faci rani si sa ii vina laptele cum trebuie. Cu timpul va veti obisnui unul cu altul si va veti regla programul. Daca refuza unul din sani s-ar putea sa nu-i convina pozitia, dar am vazut ca s-a reglat problema asta.
Bafta in continuare, nu e usor la inceput, dar merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by codritu

Nu-ti face probleme ca nu se reface laptele, cu cat suge mai mult vei produce mai mult chiar daca nu ti se pare. Daca umple 6-8 scutece si ia in greutate totul este ok. Ai grija sa apuce sfarcul cum trebuie sa nu faci rani si sa ii vina laptele cum trebuie. Cu timpul va veti obisnui unul cu altul si va veti regla programul. Daca refuza unul din sani s-ar putea sa nu-i convina pozitia, dar am vazut ca s-a reglat problema asta.
Bafta in continuare, nu e usor la inceput, dar merita.

Multumesc mult de tot dragele mele, nu stiu ce m-as face fara voi!Vad ca mananca intruna, deci se pare ca am destul lapte chiar daca nu-mi dau seama, plus ca ziua sta mai mult treaz iar noaptea doarme trei patru ore consecutiv, cu pauze de o ora de supt,schimbat, ceea ce-mi convine de minune, ca ma odihnesc si eu.
Mona si baby Vlad 13 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

In primavara voi merge cu bebe in Romania pt.cateva luni si nu voi avea acces la Internet, de aceea as avea cateva intrebari la care doresc sa stiu din timp ce sa fac: cum procedati mamicile care alaptati mai mult de sase luni cu alaptatul si cu alimentele solide:cate mese de laptic pe zi, la ce perioade ale zilei, cat lapte trebuie sa primeasca un bebe de la sase luni incolo si daca e necesara suplimentarea cu lapte praf.Eu as vrea sa evit hrana la biberon pe cat posibil, as vrea sa alaptez copilul pana la un an.Deci cum trebuie alternate mesele de laptic cu celelalte alimente?Multumesc,
Mona si baby Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, poate imi mai ridicati voi moralul ca eu am dat in depresie deja din cauza laptelui.
Am nascut miercuri cu cezariana, si de atunci am foarte putin lapte. Cand strang ies picaturi. De asemenea sanii nu s-au intarit cat ar fi trebuit, sfarcurile iar nu sunt suficient de iesite si de tari, si colac peste pupaza bb nu are rabdare sa traga, renunta din start.
Acum am cumparat lapte Humana si ii dau, dar tare as fi vrut sa il hranesc eu, la san, cu laptele meu.
Cu pompa am incercat, am una manuala, insa stau o ora( si imi rup mainile) si scot extrem de putin din ambii sani. Ma intreb daca mai are rost sa ma mulg.
Ce sa fac? Sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu am suficient lapte si sa merg doar pe formula?
Am plans azi de suparare, imi doresc enorm sa il hranesc macar partial cu laptele meu.



Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Crinuta- hai sa-ti spun si eu ce-am citit -(eu ca ai mei nu am avut probleme)...doar cu sfarcurile-mie mi-a dat o crema o asistenta din spital la primul si a facut minuni-intreaba si tu...poate cine stie?


La inceput nu vine lapte -ci un lichid galbui numit colostru...dar tu ai trecut deja de faza asta. Se spune aici ca e ok daca bebe nu suge bine prima saptaman -e o perioada de adaptare. Daca s-a nascut cu greutate normala, e ok daca va pierde din greutate- e o problema numai, daca , la doua saptamani nu a recuperat pana la greutatea de la nastere...
acum, pompele manuale nu sunt bune , pentru ca nu sunt la fel de eficiente ca bebelusii ...asa ca daca pompezi in loc sa dai sa suga, nu vei prodeuce la fel de mult lapte. Iar nu e bine sa dai formula cu biberon-ca se obisnuieste cu biberonul, e mai usor sa suga din biberon...Sfatul celor aici:da-i sa suga, si dupa ce-i dai mai incearca sa te si pompezi-in felul acesta mai stimulezi productia si dupa aceea. Nu ii da biberon . Nu ii da suzeta pana nu incepe sa suga bine.cu cat va suge mai mult, cu atata lapte mai mult vei avea...(si mie mi s-a parut ca nu am destul lapte- dar ea castiga dublu in greuate- sigur ca nu aveam destul lapte pentru fomila mica...pana la urma ne-am adaptat una la alta)...

suucces!!!si sper sa primesti un ras0puns de la cineva care a trecut prin asta...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput