Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lili_B spune:

Draga Mamagiuliei,

Sa-ti traiasca bebelica. Ma bucur ca ti-a revenit optimismul.
Dupa cum ziceam in postingul anterior, eu nu am avut lapte deloc (nici mama mea nu a avut si cica se tranmite genetic) la inceput...nici nu mi-am dat seama si fetitza s-a deshidratat rau. Am primit ajutor din partea unui lactation consultant, o tipa super-meseriasa care mi-a redat optimismul si m-a invatat ce sa fac sa am lapte. Am avut multe momente in care as fi renuntzat, dar Biancutza mea a fost tare indirjita pe tzitzi si sub nici o forma nu a vrut biberon. Asta a fost norocul meu...si al ei :)
Deci, parerea mea e sa-i dai sa suga, da-i apoi biberon sa o saturi si dupa fiecare supt mulgete 15-20 minute. Laptele se formeaza prin stimularea sfircurilor, cit mai mult stimulare cit mai mult lapte.
Eu chiar si acum, cind mi se pare ca mai scade lactatia, pun mina pe pompa si pompez un pic dupa supt. Nu am fost o "laptoasa", dar am avut suficient pentru Bianca.
Mult succes si mult lapte :)
Pupici




Lili si Bianca (10 Mai)http://community.webshots.com/user/biancutza_mamarutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

pentru sfaturi ! Si eu pot spune ca sunt norocoasa, deoarece smechera - care zambeste tuturor, dar mai ales lui tati - mie imi zambeste cu gura mare cand o pun la tzitzi. Daca o las sta si o ora ! Biberonul e numai de foame maaare. Am fost la pediatra, mi-a zis ca e ok, are 5,100 kg. E mai mult munga decat grasuta la corp, doar obrajii ii sunt rotunji !

Sa ne traiasca bb-ii si sa cresca maaari de tot !

Daria & Giulia (16.08.2004.)
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Eu am nascut prin cezariana,acum o luna.Laptele a venit abia dupa 4 zile,timp in care bebe a papat lapte praf.El nu refuza sanul,dimpotriva,ar tot manca,numai ca nu prea are ce.Inca de la inceput am avut foarte putin lapte.Bebe nu se satura,eu am luat si inca mai iau Galactogil,Nutrinatal,beau ceai de fenicul,chimen,anason dar...degeaba!!!Am foarte putin lapte.Cand ma mulg cu pompa reusesc sa scot maxim 15 ml de la ambii sani,dar asta mai rar,de obicei 10 ml in jumatate de ora de pompat.N-am incotro si ii dau lapte praf la biberon,desi ma doare sufletul ca nu pot sa-l alimentez exclusiv la san.Cum bebe papa cam 600 ml in total pe zi,e clar ca laptele de la mine nici nu se simte.
La masa il pun intai la san,el suge dar nu-mi dau seama cat,probabil putin.

Intrebarea mea e : ce as mai putea sa fac?Imi vine sa renunt,e atat de putin lapte incat mie mi se pare ca nu merita efortul.Ma tot mobilizez sa nu renunt,dar daca vad ca nu am nici un rezultat...ma apuca depresia si in fiecare zi ma gandesc sa o las balta.

A folosit cineva remediile homeopate Lac Caninum si Pulsatilla ?Am auzit ca sunt tot pt stimularea lactatiei.Ma gandeam sa le incerc si pe astea,in speranta ca vor da cat de cat rezultate.
Voiam sa aflu daca a mai folosit cineva chestiile astea si daca da,cu ce efecte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

dragi mamici am si eu o maaaaaare problema: BB nu mai vrea sa suga.
A fost bolnavior: diaree si a trebuit (la sfatul medicului) sa nu-l mai alaptez. A mancat 1 zi jumate numa morcov si orez fiert, apoi o zi jumate Milupa HN24 (parca asa ii zice). Aici a fost prostia mea . I-am dat laptele (care de fapt sunt niste cereale) cu biberonul. Iar acum cand trebuie sa-l alaptez din nou nu mai vrea sa suga iar lactatia mea e pe duca....
Eu m-am muls in timpul asta si am pus laptele in congelator, dar cantitatea a fost in cadere libera (170 ml prima data, 40 ml ieri dupamasa). Acum ma muncesc cam la 2 ore si abia daca mai ies 10 ml de lapte
Ii dau 100ml lapte praf (el mananca ~300ml la o masa) si apoi ii dau sanul. Daca o fac in ordine inversa obtin doar niste urlete sfasietoare (nu mai spun ca ma mai enerveaza si mama care o tine intr-una ca gata s-a terminat si n-o sa mai vina inapoi si chinuiesc copilul, de-mi vine sa o trimit acasa si sa n-o mai vad)
Eu am zis ca o tin asa azi si maine si daca pana maine seara nu il conving sa schimbe foaia renunt si ma duc la serviciu ca ce sens are sa stau acasa daca nu-l mai alaptez.... Sunt asa de amarata de nu va pot spune...
Intrebarea mea este pentru mamicile care ati avut probleme cu lipsa laptelui: cat timp ati insistat pana ati obtinut o imbunatatire a situatiei?
Orice sfat e binevenit


Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004)
http://community.webshots.com/user/magda_i
http://community.webshots.com/user/maria_alex100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Maria, imi pare rau ca ti se intampla asta! Medicul care ti-a spus sa nu alaptezi in timpul diareei e un incompetent, alaptarea NU se opreste in caz de diaree, anticorpii din lapticul nostru e tot ce le trebuie puiutilor nostri sa se vindece.
Maria, revenind la tine, poate ai mai aruncat un ochi la bebelusii de mai-iunie si ai vazut ca sunt ceva probleme si la alte mamici cu alaptatul mai ales dupa diversificare. Eu zic ca in primul rand trebuie sa vrei cu tarie, altfel, nu ai nici o sansa. Poti folosi un biberon cu gaura mica, unul de nou nascut sau si mai bine lingurita. Pune-l la san oricat de des, daca protesteaza leagana-l putin, la mine functioneaza. Da-i sa suga cand il vezi ca pica de somn, mult bebelusi adora sa adoarma cu tzitzi in gura. Incerca mai intai san si apoi completarea!
Si inca ceva, ca sa stimulezi secretia, pe langa pusul la san frecvent trebuie sa te pompezi, f.des, la 1-2 ore si noaptea la 3 ore. Pompeaza putin pana vine lapticul si apoi pune-l la san.
E greu, dar daca vrei cu adevarat ai sa reusesti.
Succes,

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Diana, saru'mana. Tocmai vroiam sa intreb cat de des sa pompez noaptea. O sa perseverez asa vreo saptamana si daca nu merge nu stiu ce-o sa fac o sa ma gandesc atunci.
Noi suntem cu diversificarea in pom, vreau intai sa-l conving sa suga laptic si apoi sa incep din nou diversificarea. Cat despre medic ma tot gandesc sa-l schimb, cred ca dupa faza asta chiar o sa-l schimb.
Atunci nu mi-am pus problema eram destul de speriata ca Alex scazuse in greutatea adica avea la aproape 7 luni cu vreo 200 g mai putin decat la 6. Acum ma gandesc ca ar fi trebuit sa-l alaptez in paralel cu medicatia si probabil ca totul ar fi trecut mai usor....Asta e, se spune ca trebuie sa ai incredere in medici si sa faci exact cum iti spun ei (fara suparare, stiu ca esti medic)
La fetele de mai-iunie n-am mai ajuns sa intru transmite-le tu pupici din partea mea, te rog).
Tocmai m-am mai certat si cu mama pe tema asta, dar ea o tine una si buna de cand am mnascut: "N-ai lapte si de aia plange!" Cred ca o sa o rog sa se duca acasa si sa vina dupa ce rezolv problema... (observati nota de optimism)
va pup
sa aveti copilasi sanatosi!!!


Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004)
http://community.webshots.com/user/magda_i
http://community.webshots.com/user/maria_alex100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Fetelor, am o mare problema:de la o vreme copilasul meu refuza sanul stang ma stradui sa-l fac sa-l accepte si degeaba, da din cap cu incapatanare, apuca putin si iar ii da drumul.A trebuit sa pompez laptele sa i-l dau.Ce sa fac sa-l determin sa suga si din stangul?Ati avut careva problema asta?Pleeease!
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Mona, ai uitat sa ne spui cate luni are bebelusul tau... Am dedus de la profil ca are undeva sub 2 luni. In primele 2 luni am avut si eu probleme cu baietelul meu care nu vroia sa suga din sanul stang, pentru ca mamelonul e mai turtit decat la celalat. Eram disperata, ca si tine il puneam la san si nu vroia nicicum sa-l prinda. Sincer, nu mai stiu ce am facut dar cert e ca dupa cateva zile de chin in care dupa lungi insistente reuseam sa-l conving sa suga si de la sanul stang si-a dat drumul singur si revenea la sentimente mai bune.
Sugestii: poti incerca 2 metode
1. Sa nu ii dai sanul drept sau biberonul daca e randul sa suga de la sanul stang ci sa tot incerci la stangu pana il accepta
2. Sa incerci stangul si daca nu vrea, atunci pe celalalt, s-ar putea ca dupa ce-l goleste sa primeasca mai usor stangul.
Incearca si vezi poate merge vreuna. Multa bafta!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by DianaR

Mona, ai uitat sa ne spui cate luni are bebelusul tau... Am dedus de la profil ca are undeva sub 2 luni. In primele 2 luni am avut si eu probleme cu baietelul meu care nu vroia sa suga din sanul stang, pentru ca mamelonul e mai turtit decat la celalat. Eram disperata, ca si tine il puneam la san si nu vroia nicicum sa-l prinda. Sincer, nu mai stiu ce am facut dar cert e ca dupa cateva zile de chin in care dupa lungi insistente reuseam sa-l conving sa suga si de la sanul stang si-a dat drumul singur si revenea la sentimente mai bune.
Sugestii: poti incerca 2 metode
1. Sa nu ii dai sanul drept sau biberonul daca e randul sa suga de la sanul stang ci sa tot incerci la stangu pana il accepta
2. Sa incerci stangul si daca nu vrea, atunci pe celalalt, s-ar putea ca dupa ce-l goleste sa primeasca mai usor stangul.
Incearca si vezi poate merge vreuna. Multa bafta!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Merci Diana, astazi s-a dat pe brazda...dupa ce am pompat putin lapte din sanul stang l-am facut sa suga...bebe meu are 10 zile dar eu deja sunt terminata are o pofta de supt fantastica aproape din ora in ora cere, daca nu primeste tipa si se-agita, doar la san se linisteste suge vreo 15 minute si adoarme.Cand il pun in patut peste vreo 10 minute se trezeste si iar tipa.De saturat se satura zic eu, eu lapte am destul, il vad cum inghite si cat de des schimb pampersii, doar ca ritmul asta de supt pe mine ma epuizeaza si ma tem sa nu cedez tentatiei de a renunta la alaptat.
Mona si Vlad 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Mona, nu te lasa. E un noroc sa ai un bebe papacios, eu nu am avut asa noroc si m-am cam chinuit, dar slava Domnului il alaptez si acum la 7 luni. Gandeste-te ca-i oferi tot ce poate fi mai bun, si ca acum la inceput e normal sa suga des ca sa stimuleze secretia sanilor tai. O sa se regleze in cateva zile si va suge mai rar la 2-3 ore. O sa mai ai perioade grele la 3 sapt, 6 sapt, 3 luni si 6 luni cand va suge iar des. Bafta in continuare si nu te lasa!
Sa-ti traiasca puiutul si sa te bucuri de el! ce frumos, tot Vlad il cheama...

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput