Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna mamici
euam o problema mica, dar care pentru mine e f importanta
bebelina mea are 2 saptamani si deja are probleme cu burtica. nu as spune ca are colici, pentru ca nu plange decat foarte putin, o tin in brate, mai suge si ii trece. cred ca principala cauza a gazelor este ca nu prea reusesc sa o ragai. ea papa bine dupa care adoarme, iar daca o tin in sus "se scurge" in bratele mele... daca o trezesc suge din nou ca sa adoarma... si uite asa cercul vicios. voi cum faceti?
multumim

marcela si alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Incearca sa o faci sa ragaie intre cei 2 sani, mai ales ca e bine asa mica sa ragaie de 2 ori.
Pt. Dandr69,eu am intarcat la un an si 8 luni.dar Sofia sugea doar dimineata si seara.Eu zic sa pui comprese f reci, sau scicla de la gheata invelita in prosop( prosopul e obligatoriu) pe sani.Sau da-i doar seara si sa stea tat de serviciu noaptea.
Eu n-am reusit sa intarc pana nu i-am spus Sofiei sa bea lapte de vaca,A distrat-o foarte mult treaba asta, si acum , la 2 ani, zice Mu in loc de lapte.Si stie sa zica vaca, si lapte.

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Vrabiuta, imi permit si eu sa-ti mai spun...si Serbanel se scurgea saracu in bratele mele seara, asa e la inceput, dar trebuie sa ai rabdare, ca si asa adormit, dupa un timp tot ragaie, dar mai lasa-i un pic de timp. In plus e si mic tare inca puiul tau si presupun ca nu stie s-o faca inca :)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

multumesc mult mamici. punem in aplicare

marcela si alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kacso cristina spune:

am nascut prin cezariana.timp de 5 zile
fetitei mele i-a fost administrat lapte
praf cu biberonul.acasa am reusit sa o obisnuiesc la sin
aveam zile cind ma mulgeam si ii dadeam din biberon.
tot timpul m-am gindit ca este important sa primeasca lapte
matern.restul nu ma interesa,dar in fiecare zi o puneam si
la sin nu inainte de a-mi stimula sfircurile pt ca am sfircuri
ombilicate.intr-o buna zi si asta cam dupa 6 saptamini cind a
prins putere a inceput sa suga de la sin.acum are 3luni si jumate
bea numai de la sin.atunci cind bea la inceput sta cu sinul in gurita
imi zimbeste "vorbeste " cu gura plina dupa care incepe sa suga.
merita sa incerci si sa reusesti sa iti hranesti copilul la sin
satisfactia este foarte mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Am o intrebare arzatoare, desi nu mai cred in miracole. Am o fetita de 2 luni si jumatate iar de doua saptamani, ii dau sa suga la san numai o data pe zi pentru ca nu mai am lapte. Mai am vreo sansa sa-mi revina lactatia ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_B spune:

Draga Cam, ai sanse foarte mari sa iti revina lactatia, dar in primul rind trebuie sa iti scoti din cap ideea ca nu ai lapte. Pune bebelusul la sin cit mai des, si mulge-te la fiecare 3 ore (de preferat o pompa electrica), bea cite 2l de ceai chimen si anason/zi. Fii perseverenta si dupa 3-4 zile cu sigurantza o sa se vada o imbunatatire. Sfatul vine de la cineva care nu a avut lapte deloc la inceput, dar cu rabdare si perseverenta alapteaza exclusiv si in ziua de azi, cind fetitza mea are 5 luni jumate.
Satisfactia de a-ti vedea bebelusul fericit la sin merita orice efort, zic eu.
Toate cele bune si cit mai mult lapte :)

Lili si Bianca (10 Mai)http://community.webshots.com/user/biancutza_mamarutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Si eu zic sa nu te mai gandesti ca nu ai si sa pui bb-le la san cat mai des chiar daca ti se pare ca nu este nimic, las-o sa moflaie sanul ca vine si laptele. Nu te stresa, odihneste-te si mananca sanatos.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna gasit tuturor !
Lili B - mi-ai dat o idee geniala. Asa e cand omul e panicat, nu gandeste ! Nici nu mi-a trecut prin cap sa ma mulg din 3 in 3 ore !!! Eu ii dau Giuliei in timpul zilei la inceputul fiecarei mese si san, apoi completare, apoi iarasi o pun la san, Ultima masa dupa baita e numai biberon, sa se sature, apoi la san ca sa adoarma Ca-i place tare mult Prima masa in jurul orei 6 a.m. tot asa lapte din biberon, apoi din nou san sa mai dormim pana pe la 9 a.m.
De cand am citit postarile voastre parca mi-a revenit optimismul !
Mii de multumiri !

Daria & bebica Giulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Multam fetele, pentru sugestii, am sa fac asa cum mi-ati spus, sper sa reusesc desi colectez numai 30 ml lapte pe zi de la ambii sani !!!!

Mergi la inceput