Romani in Anglia!(postati aici!!!!)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Cristina, tu ce servici ai? Ai gasit repede? Mie de asta mi-e teama, ca o sa stau sa astept pana gasesc ceva sa imi convina... Si cam ce sanse am eu daca nu stiu sa fac nimik, decat sa vb si sa scriu bine engleza si sa am rabdare (data fiind munca in preajma copiiilor...)?
Miruna, noi venim pe 17 august in Londra si stam in Stratford, Lari e acolo de vreo 2 ani. Eu vreau sa ne mutam pt ca stam in casa cu inca o familie (cumnata plus sotul) si inca doi baieti, intr-o casa cu 3 dormitoare, spatioasa ea dar vreau ceva intimitate....ce imi recomanzi?
A venit si aici ceva caldura dar ploua zilnic, parca avem ratie...
Va pup, o saptamana placuta!
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Problema noastra e ca aici in State suntem cu viza de munca(numai sotul)si cand expira...trebuie sa cam pleci acasa la tine.Am inceput procesul de green-card dar cat dureaza nimeni nu stie .Eu nu am drept de munca aici decat dupa ce avem green-cardul.Anglia de ceva vreme si-a deschis"portile"are un program de emigrare asemanator cu Canada .Deocamdata adunam informatii culmea e ca eu nu am vrut sa stau aici in State acum parca nu imi place ideea de a pleca dar o sa mai vedem.
Multumesc oricum inca o data pentru informatii.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Anglia are program de emigrare gen Canada? E prima data cand aud si ma indoiesc profund!!! Dar mai stii?
Sinzi si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Poate nu e chiar program de emigrare exact ca in Canada dar e foarte asemanator se aproba tot pe baza de puncte .Este vorba de" Highly Skilled Migrant Programme"Mai multe amanunte aici
http://www.workingintheuk.gov.uk/working_in_the_uk/en/homepage/schemes_and_programmes/hsmp.html
katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Draga Katy,
Din cate am citit pe situl despre acest program , mie imi pare o oprtunitate f buna, dat fiind ca romanii se califica pt acest tip de visa.Si mai ales ca poti aplica dupa 4 ani, pt rezidenta permanenta.
Va doresc tie si sotului tau mult curaj si bafta daca intr-advevar asta vreti!
Sa ne povesteti si noua cum decurg lucrurile!!!
Poate inainte de a te muta in Londra sau undeva in Uk, ar fi bine sa faci o scurta vizita,chiar daca aprecierile tale vor fi de suprafata. Asta o sa te ajute sa iti faci o idee despre lumea de aici.
Pupici,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Katy, mai poti afla amanunte despre genul asta de vize si de pe www.workpermit.com si sa pui intrebari la www.immigrationboards.com - unde chiar au o lista de discutii despre HSMP - United Kingdom ! Workpermit.com este de fapt un site global, cu date despre imigrare in mai multe tari. Cristina are dreptate, ar merita sa vii sa vezi cum e.

Motanik: noi tocmai pe 17 august plecam acasa !!! Ne-am luat deja biletele. Mergem cu British - voi cu ce veniti ? Daca iti cauti de inchiriat, incearca loot.com, mama ziarelor de anunturi aici.

Hai pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Salut tuturor. Locuiesc in Anglia de 10 ani. Sint casatorita cu un englez si avem un baietel de 4 ani. Am avut si un alt baietel care ar fi avut 8 luni acum daca traia.

Cum a ramas cu intilnirea? Pentru Londra v-as propune Princess Diana Memorial Playground in Hyde Park (coltul de nord-vest) sau Thomas Coram Playing Fields. Amindoua aceste parcuri permit intrarea doar pentru adulti insotiti de copii, o masura de siguranta suplimentara. Plus ca sint foarte bune pentru copii de orice virsta. Poate chiar si pentru bebelusi (lada de nisip). Ce ziceti de o simbata sau duminica intr-unul din parcuri?

Mary-Jane
(de fapt Cristina, dar am vazut ca sint deja citeva aici)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Greetings - Cristina - ce bine !!

Imi pare tare rau de baietelul tau...

Inca nu am stabilit nimic cu intilnirea ! Ar fi timpul totusi. Sint de acord cu Hyde Park - nu stiu unde e celalalt. Eu as prefera si Regents Park - sint mult mai multe locuri de parcare decit in Hyde Park. Eu am gemeni, 10 luni si de-abia au inceput sa misune - noi am prefera ceva mai asezat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Thomas Coram Playing Fields este linga Russell Square. E f frumos si acolo. Duminica asta, de exemeplu, ar fi bine pt mine si Dominic. Cine ar mai putea?

Mary-Jane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Frate - gata ! Suna bine ! Duminica, pe la 14:30 ? Ai unde sa parchezi acolo ?

Thomas Coram Playing Fields: has seven-acres and there is an under-fives play area, an animal enclosure with goats, sheep and a pig, a paddling pool, playground equipment and café.

Adults are only admitted if accompanied by a child, and no dogs are allowed. Admission free.


Mergi la inceput