Romani in Anglia!(postati aici!!!!)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Buna fetele...mai exist si eu si inca nu v-am uitat, ma gandesc cu drag la viata de om liber si mi-e tare dor de Londra...
Va citesc pe toate printre picaturi, dar ma blochez cand vine vorba de scris, nu stiu de ce, mi se pare ca am rupt contactul cu lumea civilizata.Socrii mei s-au mutat ieri asa ca sunt oficial singurica cuc acasa(of course fetitele) si e o casoaie cu 6 camere si cu o gradina mare mare care are nevoie de multa ingrijire. Sotiorul meu iubit vine obosit seara si adoarme in fata TV..pe 29 iunie am avut 2 ani de la casatorie si m-a luat la un restaurant chinezesc super, I felt human again, pentru vreo 2 ore :)
Bine ai venit Mary Jane, tu cred ca te-ai obisnuit acuma bine de tot aici, dupa 10 ani, mai zi-ne cate cave despre tine.Imi pare rau pentru tine, pentru pierderea avuta, cred ca e cumplit ce e in sufletul unei mame dupa asa ceva..
Miruna,ce iti mai fac baietii? Fac acusi 1an, nu? Sa stii ca am intrat si eu pe site-ul ala de la Huggies sa comand scutecele gratis, banuiesc ca iti trimit vreo 2-3 ca eshantion. Ce bine de tine ca mergi un pic pe la Romanica! noi tre sa mai asteptam..
Andra, sa ai parte de o nunta frumoasa si sa mearga totul struna la Ambasada.Cat despre servici, drept de munca vei avea numai dupa ce primesti viza aceea pe un an, eu am stat un pic cu ochii in soare, apoi am acceptat sa lucrez la Sainsbury ca si casier, nu a fost prea rau dar m-am bucurat ca nu a durat prea mult, am putut gasi apoi un cabinet dentar unde am lucrat ca asistenta..Dar asta a fost in trecut, acu singurul vis e sa-mi iau permisul de conducere caci sunt sechestrata la domiciliu si satul asta, vai si amar de el, nici un magazin, pana si oficiul poostal s-a desfiintat.
Gata ca am inceput sa bat campii si mai bine trimit raspunsul pana nu il sterg cu totul..
Va pupic pe toate,

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Vreau si eu la intalnirea voastraaaa !!!

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Girls2mum: Pai da frate, toata lumea - o sa trimit emailuri la restul lumii.

14:30 e ok pentru voi, Patricia si Cristina?

Adresa:
Coram's Fields
93 Guildford Street
London WC1N 1DN
Phone (020) 7837 6138

Vad ca e aproape de Euston / King's Cross, linga statia de metrou Russell Square (Piccadilly). Am dat search pe streetmap.co.uk la post code.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Scumpa, eu ziceam ca vreau sa vin, nu ca...se si poate! Mai aveti rabdare cu mine cateva luni, ne infuriem noi si tot venim odata.



Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Da, duminica la 2.30 e bine si pentru noi.

Am citit mesajele de-aici si incep cit de cit sa va cunosc. Eu m-am obisnuit in Anglia. Am locuit la Leeds 2 ani, iar de 8 ani incoace sintem la Londra (de 5 ani in Wimbledon). Lucrez la un institut de cercetare medicala (medic, lucrez in cercetare). Imi place acolo. Luna aceasta incep lucrul catre un PhD.

Dominic Vlad are 4 ani si 8 luni si merge la gradinita, din Septembrie incepe Reception, abia asteapta. Miine au un picnic dupa scoala, asa ca ma voi grabi acum sa mergem la supermarket sa cumparam niste cartonase de sucuri. Avem o nanny care are grija de el dupa scoala 3 zile pe saptamina si alta pentru 2 zile pe saptamina. Inainte sa inceapa scoala a fost la gradinita, mi-a fost mai usor atunci (e mai greu sa gasesti pe cineva doar pentru citeva ore pe zi).

Sotul meu stie ceva romaneste, baiatul in schimb nu stie. Louis a murit la 35 saptamini de sarcina, cauza neexplicata ("one of those things").

Cam atit deocamdata ca ma grabesc spre Sainsburys.

Mi-ar face placere sa ne vedem cit mai multe. Am un grup de prietene romance cu care ma vad in mod regulat, de obicei mergem la un restaurant (sau teatru sau expozitie, desi eu de obicei am timp doar seara pentru restaurant). Dar mi-ar place sa cunosc si altele, cu copii sau fara.

Hai ca v-am scris un roman.

Mary-Jane
(din Spiderman, filmul preferat al lui Domi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna fetelor! Ce mai faceti?

Patricia, multzam pt urari si sper si eu sa nu am pb la ambasada! O sa solicit viza dependent si am inteles ca asta inseamna ca pot lucra oriunde acolo, right? Sper sa gasesc ceva la o scoala, la o gradinita sau ca traducator, stim pe cineva care vrea sa angajeze numai romani in constructii si ar avea nevoie de traducator....numa' ca e in afara Londrei si eu nu as vrea sa ne mutam...In fine, sper sa fie bine. Cand am fost de Paste acolo mi-au zis unii la Phones4you sa aduc un cv la ei ca au nevoie de oameni...

Miruna, cu British mergem si noi, si noi am luat deja biletele, desi cu mult mai scumpe decat ale voastre (si chiar nu inteleg de ce!) Am vazut ca in unele zile sunt mai scumpe, altele mai ieftine....In fine. Unde mergeti in Romania? Noi vrem dupa nunta sa mergem cateva zile la mare desi, cu vremea asta, nu mai stii ce sa faci.

Ce-as vrea sa ma intalnesc si eu cu voi!!! Oricum insa nu aveam cum sa intru in parc, eu nu am bebe!! Dar lasa ca vor mai fi ocazii.

Cam atat. Aici se termina maine bacul si am terminat si eu cu activitatea la scoala. In rest...e soare...uneori!

Va pup, va doresc de pe acuma weekend placut!
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Mary-Jane, bine ai venit printre noi!
Eu locuiesc in Wimbledon Park, asa ca poate ne mai intalnim si cu alte ocazii.E f posibil sa fi comunicat cu tine pe mail acum cateva luni!
Miruna, Patricia si celelalte , ma bucur f mult ca in sfarsit reusim sa stabilim ceva si eu imi doresc din tot sufletul sa ne intanim!Sper sa nu intervina nimic important si sa pot veni!
Noi am ramas codasii,ca fetele din Elvetia, USA si alte tari,s-au intalnit deja si au mai si petrecut pe deasupra!
Adevarul este, ca acest gen de intalnire e cel mai potrivit ca sa ne cunoastem , sa ne facem o parere despre ceilalti si apoi sa putem continua relatiile dinre noi intr-un mod mai putin ''virtual''.

Deci ramane stabilit duminica la 14.30 la
Coram's Fields
93 Guildford Street
London WC1N 1DN
Phone (020) 7837 6138

Am sa ma uit pe o harta sa vad cum ajung acolo.Eu is innebunita dupa parcuri, asa ca abia astept!
Cateva intrebari:
1.Voi va luati si sotii cu voi sau numai bebeii?Copii nu am, dar mi-as lua prietenul(roman si el si cu mareee dragoste de copii).Daca nu vin barbati atunci tb sa il aduc legat, asa ca mai bine il las acasa!
2.Cum ne recunostem?In ce particica din parc ne vedem?
3.Ce ne facem daca ploua(si...prognoza arata cam rau pt duminica)?
4.Facem un mic picnic, venim cu cate ceva fiecare, sau doar stam la iarba verde?

Eu intru pe site de vreo 2 ori pe zi , asa ca am urmaresc raspunsurile voastre!

Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Da, Cryss, cred ca am fost in legatura acum citeva luni. De fapt chiar m-am gindit ca probabil esti tu, coincidenta mare de nume si loc. Iti voi trimite un PM cu nr meu de telefon, sa ne intilnim in afara parcului ca sa putem intra cu totii cu baietelul meu (altfel nu dau voie la adultii neinsotiti de copii).

Sotul meu nu vine, va merge la allotment ca poate sa lucreze mai bine fara noi. Noi o sa mincam de prinz acasa dar poate o sa iau la mine cite ceva pt un picnic mic pt Dominic. In parc e si o cafenea, nu au cine stie ce acolo, dar suficient daca ti se face foame. Sper sa nu ploua. Sper sa fie cald si frumos ca sa se joace copiii in nisip, in bazinul foarte mic etc. Sint si citeva animale, niste oi latoase, capre, iepuri.

Cine mai vine? Deci deocamdata 2 Cristine si Miruna.

"Mary-Jane"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Cristina: cu focuri din deal in deal ne recunoastem !!! hahahaha. Auzi, pai noi venim atunci cu gemenii in carucioare separate si va dam voua unul din copii sa intrati ! Ne vedem la intrare !
Totusi, haideti sa ne dam loc de intilnire la purcel, daca e acasa ! Sau la oaie ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Va multumesc multttt!
Cristina, vezi ca ti-am mai trimis un PM cand m-am desteptat in legatura cu intrarea conditionata!
Miruna,muultam pt idee.Cred ca cel mai bine ar fi sa ne intalnim la intrare si sa intru si eu cu un bebe , oi al tau , ori cu Cristina si baietelul ei.
Daca nu vin barbati, atunci e f probabil sa vin cu o prietena de a mea.Oare numara adultii pe cap de copil? :)
Poate mai vine cineva, ca suntem numai noi pana acum si cu Patricia doritoare(ca nu e in LOndra).
Pupici si mai vb,
Cris

Mergi la inceput