Romani in Anglia!(postati aici!!!!)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Katy - in cazul asta, merita incercat, daca lasati usa "deschisa" in State, adica sa va puteti intoarce daca aici nu va merge cum ati vrea. Inteleg ca aveti cetatenie, de asta nu aveti probleme cu imigrarea ? Pe IT cred ca gasesti f usor de lucru. Incearca monster.co.uk, reed.co.uk sau totaljobs.com.
De condus si mie mi-e groaza, dar sotul s-a obisnuit imediat. Si lui ii era cam urit, dar a luat vreo patru ore si dupa aia inceput sa conduca singur.Zice ca te obisnuiesti imediat pt ca te iei dupa ceilalti - iar cu schimbatul vitezei pe partea cealalta te obisnuiesti in 2 ore... La inceput, problema e cind nu esti atenta, te gindesti la altceva si te trezesti pe contrasens. Problema in Londra e nu condusul pe partea cealalta, ci strazile f inguste si traficul infernal plus parcarea exorbitanta si pretul benzinei. Daca nu ai copil si stai in Londra, nu prea merita sa iei masina, e mai simplu cu metroul.
Ce m-a uimit aici cu scoala: parintii isi scot copiii de la cursuri sa mearga in vacante ieftine in extra-sezon, chestie de neinchipuit (si nesperat !) pe vremea noastra. Pur si simplu anunta la scoala ca pleaca in vacanta si la revedere. Guvernul se tot cazneste sa dea o lege in sensul asta, sa-i amendeze pe parinti, iti dai seama ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super-lia spune:

Katy .... intradevar mi-a placut foarte mult Londra. A fost prima mea experienta de a trai departe de familie si prieteni. Acum eu nu zic ca Londra ar fi speciala sau deosebita de alte orase. Sunt sigura ca si in New York, Los Angeles etc viata e la fel de interesanta. Mie imi place viata de oras , strazile pline de oameni, furnicatura din statiile de metrou iar aici locuiesc in provincie si sincer urasc faptul ca trebuie sa folosesc masina non stop ca sa merg undeva. Si totusi cred ca este o diferenta intre Europa si America. Oamenii sunt mai calzi , se apropie mai repede de sufletul tau ... eu oricum ma mut in Romania in martie anul viitor... asa ca tinem legatura si am sa va invit la o friptura si un pahar de vin... asta ca sa-mi povestiti cum mai este viatza prin occident ;)

mamica fericita a unui baietel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Lume - lume, tocmai am gasit o oferta de "freebies" pe Huggies.com. Iti trimit acasa un pachet de Huggies sa le incerci pe gratis ... nu noi, dom'le - copiii !
Pe Huggies.com - click pe UK - si gasesti mai jos, in mijloc "The Freebie".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Draga Katy,
Scolile se inchid pe 16iulie si se redeschid pe 6 sept,dar mai sunt mici diferenta la scolile particulare.Cu scolile e bataie mare pe alea publice, ca la cele particulare platesi f mult (orientativ intre 4 si 6 mii£/an)
Vezi preturi la apartamente pe www.thegumtree.com(zonele bune inafara de centru sunt in SW/nordul cu preturi mai mici si zone nu prea bune).
In nord poti gasi o casa de 3 camere ,mobilata,cu gradina, cu 1000£/luna dar mai tb sa platesti lumina,gazul,etc.
Mie Londra imi place f mult, cererea de forta de munca este destul de mare,iar daca ai studii si experienta e si mai bine!In IT in special web-design ,salariile sunt fff mari!
Mancarea mi se pare destul de ieftina, depinde de unde cumperi,iar imbracamintea acceptabila in unele magazine si f scumpa in altele.Important e sa ai timp sa cauti!
Oamenii sunt in general vorbareti,simpatici,politicosi...si pot spune ca din punctul ata de vedere am fost placut impresionata(sau poate am avut eu noroc!).
Vremea e ok pot spune, dat fiind ca eu inca ma asteptam sa vad smoguri si alte minuni cum povestea Dickens.Iarna e destul de caldut dar nu ninge mai deloc, iar vara e cald, insa nu cuptor ca in Romania.Cica au fost si ani de seceta cand nu ploua vreo 2 luni,dar anul asta a plouat din belsug.In fine, vremea e destul de placuta.Si in Rom anul trecut a plouat toata luna lui iulie de umblam cu ghete in picioare!Nu e asa rau cum se spune!
Vara, in iunie e soare si lumina pana la 10 noaptea....e fain!
Miruna, ti-am trimis un mail,sper ca l-ai primit!
Sanzi-ana ti-am trimis PM cu detalii despre babysitter, aupair, nanny, etc!
Azi chiar am fost prin Asda si era o fam de romani la cumparaturi, dar, desi i-am privit insistent si imi pareau oameni de treaba, m-am abtinut sa intru in discutie.Cine stie ...poate era una dintre voi.:)))
Cam atat pt azi!
Pupici,
Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Multumesc Cryss, imi pare rau ca nu ti-am raspus imediat. Am primit informatiile tale...imi vor fi de mare folos...Doamne imi e asa greu sa ma gandesc ca trebuie sa plec de acasa, de la caldurica!!!
Miruna, am folosit si eu huggies si nu prea mi-au placut, dar daca sunt pe gratis, cred ca sunt super-buni!!!
Mie mi se intampla cred ca aproape in fiecare zi sa aud romaneste prin autobuz, asda, tesco...si imi povestea si fina noastra cati romani tot vin (lucreaza la un birou care se ocupa pe langa altele si cu vize pt romani si bulgari), si nu mai pleaca...numai cei care ii stiu eu ar umple un cartier...
ieri am fost la plaja cu bebicu si a fost incantat de experienta, l-am pus in bazin si a stat o ora balacindu-se, dupa care a mai urmat si o runda in apa marii...e tare fericit pe plaja...ce greu o sa imi fie sa ma intorc la serviciu si sa il las cu cineva, chiar discutam azi cu o prietena! ea mi-a sugerat ca imi da si ea baietelul ei si facem un play group!!!
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Cristina - daca e ala de acum citeva zile, ti-am raspuns !!! N-ai primit ??
Apropos de supermarket. Zilele trecute eram la Sainsbury's si au trecut pe linga mine doi tigani. Si ce zice unul din ei, dupa ce ma masoara din priviri: "uite-o pe aia buna!" M-am intors la ei imediat si cred ca s-au prins de ceva ca a lasat ochii in pamint ! Si nici macar nu era vreun Doamne-ajuta, sa ma simt si eu flatata...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si noi ne-am distrat copios o data, cand ne-au acostat niste tigani sa le dam niste bani, si cand le-am vorbit in romaneste au sarit repede cavalerii ca ei nu cer niciodata de la romani si au dus vorba spre un alt grup care cersea mai incolo si astia ne salutau bucurosi si cica: "ce mai e in tara?". La care Marius: "un cersetor in minus!!".
Nu ne-au luat-o in nume de rau, s-au amuzat si ne-au spus sa mai trecem pe acolo...de' se simteau si ei mai relaxati in mediul londonez!
Sinzi si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Draga Miruna, nu am primit nici un mail!
Sanzi-Ana , mai e o varianta cu mamici din Uk, care stau cu copilul acasa si in schimbul unei sume modice au grija si de copilul tau.
Se practica destul de des si acest lucru iti da si tie un grad mai mare de incredere.Poti sa ii ceri persoanei respective sa aiba grija de copil, chiar in casa ta.
Apropo de faze auirea cu romani:
Ma duc duminica(ieri) cu prietenul meu la biserica ortodoxa romaneasca si pt ca era multa lume in biserica si cald, ies un pic afara de una singura, dat fiind ca prietenul meu e greu de scos din biserica.
Eu imbracata decent,ca pt biserica , dar poate fusta era prea stramta sau sacoul prea cambrat:) ca 2 romani se iau de mine''Sunteti romanca domnisoara,vaiiii...da ce frumoasa esti,hihihi''
IOoooo, ma fac ca nu aud si ma intorc rapid in biserica!Naaa, ca mi-a trebuit sa ies la aer!!!
Pupici si eu inca astept o intalnire intre noi, romanii cu bun simt!
Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Mai am una antologica, am uitat: stateam odata la stop pe North Circular Road si cine ne apare in cale: tigani care spalau parbrize. Vin si la noi, Peter al meu le face semn sa se care, ei bineinteles, nimic, si incep sa spele parbrizul si dupa aia cica sa le dam bani. Peter deschide geamul si se rasteste la ei in romaneste: "pleaca ma de-aici, ca tu ai mai multi bani decit mine!". Tiganca socata, face ochii mari si tipa si ea: "Minti!"
Cristina, ti-l mai trimit o data.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

eu una n-as da america pe anglia... ma rog, depinde de gusturi, aici sunt de 10 ani, acolo n-am fost decat in vacante.

cumnatul este insurat cu o americanca si au ales... america, aici au fost in vizita o singura data in 15 ani, anul asta vin a doua oara 'fortati' de imprejurari - implineste taica-sau 70 de ani.

cristina - recunosc ca-i prima oara cand aud ca mancarea-i ieftina! unde-ti faci cumparaturile ca vin si io.

vacanta de vara este doar 6 saptamani, in general poti scoate copilul in mijlocul trimestrului daca atunci ai concediu, dar nu mai mult de 2 saptamani ca incep discutii... si oricum trebuie sa te feresti de perioadele in care au teste (mai - iunie). noi ne-am facut un obicei sa disparem prin februarie in tari mai calde, au o saptamana vacanta de mijloc de trimestru si mai punem noi una sau doua si incarcam bateriile care-s pe duca la sfarsitul iernii.

chiriile-s intr-adevar mari, noi am preferat sa locuim inghesuiti in 2 camere un an si 3 luni pana ne-am gasit casa de cumparat decat sa inchiriem. initial m-am dus eu sa vad cateva si mi-a picat fatza - erau intr-o stare jalnica dar la pret nu lasau. cand am gasit cava sa-mi placa pretul era prohibitiv.

in legatura cu masinile - este ok si pe partea asta a drumului, altminteri sunt de acord cu miruna - au la strazi ingusteee... si parcarea/benzina is scumpeee... sa nu mai zic de imbulzealaaa... cu toata taxa lor de congestie pentru centrul londrei.




Mergi la inceput