Ce limbi straine vorbiti?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

engleza-fluent
franceza-fluent
greaca-mediu
italiana-incepator

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Salut eminentilor!!

Ma alatur voua:
Romana -perfect
Franceza-perfect
engleza-fluent
spaniola-fluent
italiana-mediu
in curs:
Invat dialectul mandarin chinez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Engleza precum romana ( limba materna ) , franceza , italiana si spaniola binisor .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna, tuturor membrilor

Am decis sa citesc acest subiect intr-o doara(cum se spune)...La inceput m-am simtit absolut ridicola si fara nici o sansa in comparatie cu cei care au postat la acest subiect. Dumnezeule, persoane care pot afirma cu tarie ca vorbesc trei, patru, cinci limbi straine FLUENT SAU PERFECT.

In acel moment am inceput sa ma intreb ce inseamna fluent...in acceptiunea mea de romanca acest cuvant inseamna : cineva care are capacitatea de a vorbi o limba la fel ca un nativ dar cu un anumit accent.
Oare asa vb toate cele care au postat la acest subiect? Acum revin si detaliez intelesul acestui termen. Tot ceea ce pp o anumita limba(literatura, conversatie, stiinta, jargon etc) sa fie cunoscut si inteles de cineva care nu este de aceeasi etnie. Acum vine intrebarea mea, toti cei care pot afirma ca vb o limba fluent iau in consideratie toate aceste elemente?

vreau sa precizez ca nu este nimic malitios in randurile scrise de mine insa si eu sunt o persoana destul de tanara si care se chinuie sa devina "fluenta" in anumite limbi si nu este foarte usor. Si pe langa aceast impediment cred ca ar tb mentionat faptul ca atingerea acestei performante(eu consider ca este o performanta) necesita un studiu asiduu si care cere destul de mult timp(ma refer la ani buni).

Sa-mi fie iertata urmatoarea fraza dar cum poate cineva care traieste in Romania sa afirme ca este capabil(a) sa vb o limba fluent? Din experienta mea, pot spune ca nimeni care nu traieste in tara unde se vorbeste limba respectiva nu poate afirma acest fapt. Este IMPOSIBIL! Nimeni nu poate cunoaste din carti sau casete expresiile folosite sau accentul oamenilor....

eu nu ma pot lauda(nici macar afirma) ca vb nici o limba perfect sau fluent nici acum si nici peste un an....Poate peste cativa ani!!!!

Vreau sa mentinonez ca acei membri care sunt lingvisti nu trebuie sa se simta vizati!!!!!

Va urez bafta maxima in invatarea limbilor straine si nu in ultimul rand multa rabdare.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Laura-Andreea, e mai greu, dar nu e imposibil. Daca in familia de origine se vorbea o alta limba, daca cu sotul/sotia se comunica intr-o alta limba, daca se foloseste in mod curent o alta limba la locul de munca sau exista un grup de prieteni care sunt vorbitori nativi ai unei alte limbi (si cu care se comunica in limba lor), daca studiile au fost facute intr-o alta limba (si asta se poate si in Romania) sau persoana respectiva a trait in alte tari pentru o perioada de timp, se poate. Anumite parti ale vocabularului pe care nu le folosesti in mod curent le stapanesti mai putin, dar asta se intampla intr-o anumita masura si cu limba materna.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Salut Laura Andreea

Si eu am fost uimita de cati oameni "se lauda" cu limbile,dar se poate din fericire natura a facut si exceptii.

Personal sunt o expeptie,in primul rand conteaza capacitatea de logica si pe urma trebuie sa cunosti fff bine gramatica.
Am studiat literele ,pentru mine gramatica inseamna matemetica ,aplici si ai rezultate.
Am inceput sa vorbesc franceza in copilarie cu bunicul meu care este ('Dumnezeu sa-l ierte) francez, am studiat multi ani dar am trait 7 ani in franta iar sotul este francez!

Engleza; am inceput sa studiez in clasa a V sc. generala, am avut sansa sa locuiesc si sa studiez la Londra timp de 6 luni la o familie de londonezi ,de altfel mi se pare limba cea mai usoara!!

Spaniola ,studiez in continuare ,am studiat si inaite timp de 2 ani ,citesc mult dar traiesc intr-o tara unde se vorbeste curent spaniola ,pot sa spun ca cunosc limba literara spaniola,spaniola scrisa si jargonul!!

Romana , am studiat gramatica inca din copilarie, pentru mine este un "challange" sa pot invata ceva nou zilnic,

Chineza; Dialectul mandarin; in curs de studiu ,sunt la primul an si am inceput deja sa vorbesc chiar sa scriu ,dar mai am ,cel putin se spune ca in anul 2020 ,cei ce nu vor vorbi chineza vor fi analfabetii secolului 21!

IMPORTANT!! CA SA POTI VORBI CURENT O LIMBA STRAINA TREBUIE SA PRACTICI ZILNIC; citit,conversat,scris!!

Nu te pune pe tine ca si exemplu,poate tu nu ai capacitatea suficienta de a prinde repede, poate esti mai buna in cifre,poate stii ca inteligenta este de mai mult forme; 7

Pupici la toti lingvistii!!!

http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

SILERIKI limba maghiara nu exista ,exista limba Ungara(maghiar inseamna ungur tradus in romana de fapt)
Maghiar este doar traducerea de la ungar,foloseste-ti corect limba , am trait 2 ani in Ungaria mi se pare ca sunteti un amestec de ;

mongoli,finlandezi,ukrainieni,etc, chiar nu am reusit sa inteleg gramatica voastra ,!!!

quote:
Originally posted by sileriki

galaxy , stii cumva de unde provine limba maghiara si maghiarii ??

maghiara - limba materna
romana destul de bine
engleza conversatie
germana un pic
uite romana nu cunosc 100% , nu am facut scoala pe limba romana , sunt anumite cuvinte la care nu stiu traducerea.oare cati dintre voi au avut ocazia in tara straina sa studieze pe limba materna ????de ex. daca traiesti in america ti-ai da copilul la sectia romana ????
parintii mei la vremea respectiva nu se gandeau sa imi fie mai usor ,......... si cred ca mai sunt cativa in cazul meu .
pa interesant



http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Engleza fluent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Este cam aiurea sondajul acesta.De ce trebuie doar o limba straina sa vb fluent?!
Eu vb.: Engleza,Italiana si Japoneza fluent
Romancele nu sunt chiar asa de incuiate cunosc multe femei care vb mai mult de 2 limbi curent.

amy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Franceza si engleza fluent.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput