Ce limbi straine vorbiti?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

engleza-conversatie suptire,in rest cuc,franceza,-am studiat-o dar am ramas si eu cu 5 boabe,spaniola,am invatat-o din filme,si convrsez,cam 10boabe,limba iraniana-20 de boabe,japoneza,ma descurc nu mor de foame,rusa-foarte bine scris citit tradus,romina vorbit,bine,scris prost,chiar unile persoane cred ca sunt inafabetica dar asta e,citesc mult dar dejeaba,filippineza-5 boabe,taioandeza-2boabe,si parca atit din cite acum imi aduc aminte pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Engleza si france fluent
Inteleg bine spaniola si italiana dar nu prea am avut ocazia sa vorbesc. Am invatat si ceva gramatica.
Mi-ar placea sa invat cat mai multe, dar pentru asta as prefera sa stau cateva luni in fiecare tara (decat cu dictionarele si gramatica sau cd-urile in brate) ceea ce nu e chiar asa simplu

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Engleza-fluent,
Italiana-conversatie.

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Vorbesc engleza.
Franceza - mi-am pierdut abilitatea in exprimare si fluenta prin neexersare, dar inteleg tot.
Inteleg italiana si o mai rup putin.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luolan spune:

fluent nici limba materna nu o vorbesti...
consider limbile straine instrumente in societatea actuala...societate in care daca nu vorbesti esti un om mort...sa nu exageram...supravietuiesti...
asa ca, parintii, constienti si responsabili si care stiu ca o limba materna sau straina se consolideaza bine pana la varsta de 5, 6 ani, isi trimit copiii la gradinite cu predare in limba engleza sau angajeza o studenta ; apoi copilul trebuie sa stie si alte limbi..germana si franceza, nu SAU...SI...
bunicul meu avea o vorba: un om trebuie sa stie sa vorbeasca, sa stie sa inoate, sa conduca o masina, sa mearga pe bicicleta si sa stie sa faca clatite...i-am indeplinit toate conditiile, fara falsa modestie...
indeplinindu-i prima conditie am ajuns sa invat limba chineza...am invatat-o, inca o mai fac, inca mai am de invatat...este demential cand stai in fata unei pagini plina de ideograme si mori de nerabdare sa descoperi, sa descifrezi fiecare semn, sa iti dai seama ca stii ceva mai mult despre o societate total diferita de a ta si ca numai prin limba iti poti raspunde la intrebarea de ce sunt asa? de ce fac asa?
e greu sa inveti o limba straina...trebuie sa ai aptitudini pentru asa ceva...
sunt oameni care nu pot invata decat limbi germanice, altii numai limbi latine...
eu nu pot sa vorbesc franceza nici daca ma pici cu ceara, insa sunt fluenta in engleza si germana...inteleg, asa cum inteleg italiana si spaniola, citesc, dar nu pot pronunta..creierasul meu nu e compatibil...
ce vreau sa spun e ca parintii trebuie sa fie atenti la ce cer copiilor cand ii "obliga" sa invete o limba straina.copilul iti va spune daca ii place sau nu.
multumesc persoanelor care si-au rapit din timp sa imi citeasca raspunsul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galaxy spune:

@simonaburg

sper ca in viata de zi cu zi nu te ghidezi dupa concluzii (prejudecati) sau stereotipuri facute si luate asa rapid si fara baza. Oricum sunt nascuta in UlaanBaatar (Ulan Bator pentru tine), si sunt mandra ca acuma sunt aproape romanca, deoarece m-am casatorit cu sotul meu si avem un copil. Deci pentru informatia ta sunt mongola. Apropos, am auzit ca tu ai fi unguroaica e adevarat? ...(doar o gluma care sper ca te pune pe ganduri)

daca mai ai nevoie de dovezi sunt bucuroasa sa iti dau.

io, tati si Robert(22.01.2005)
http://numar.trei.ro
In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

Engleza,Germana,Italiana,Ebraica,Spaniola fluent
Portugheza la nivel mediu,rusa o inteleg,dar greu ma pot exprima,si maghiara la fel ca rusa.Si tiganeste stiu cite ceva.Sokerez praleo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

galaxy , stii cumva de unde provine limba maghiara si maghiarii ??

maghiara - limba materna
romana destul de bine
engleza conversatie
germana un pic
uite romana nu cunosc 100% , nu am facut scoala pe limba romana , sunt anumite cuvinte la care nu stiu traducerea.oare cati dintre voi au avut ocazia in tara straina sa studieze pe limba materna ????de ex. daca traiesti in america ti-ai da copilul la sectia romana ????
parintii mei la vremea respectiva nu se gandeau sa imi fie mai usor ,......... si cred ca mai sunt cativa in cazul meu .
pa interesant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalynaa spune:

Engleza- mediu
Franceza-fluent
Spaniola-fluent
Italiana-incepator

cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Engleza si franceza - avansat

Mergi la inceput