Mamici de Sept.-Oct. 2004 (13)

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (13) | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Continuarea....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arad_linda spune:

La multzi Ani Mada,

In legatura cu testul 3, eu am 30 de ani si am hotarit s ail fac. Merita, itzi ia putin singe dar in caz de ceva malformatii genetice e bine sa shtii. Nu depisteaza ceva anume, insa calculeaza shansele de a avea bb down-syndrome spina bifida si inca citeva. De fapt se bazeaza pe procentul afp din singe care daca are o concentratie mare ..atunci te califici pt testul de amnioscintesis..

Pupici pe burtici.

P.S. Seara cind ma balonez de am impresia ca acum explodez, mai am si o senzatie de pietroi de presiune chiar la coshul pieptului. E oare de la balonare sau e capul lui bb?Nici nu pot sa ma aplec, de parca trag pietroiul dupa mine
Linda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Vrabiuta, casa de piatra, sa fiti fericiti alaturi de bebita! foarte frumoase pozele!
Mada, La Multi Ani! sa fii fericita!

eu am 33 de ani, dar dr nu mi-a dat sa fac triplu test!! si deja cred ca e tarziu!

ca tot vorbiti de , la noi situatia e invers.. eu sunt cea stresata sa nu fac rau bebe-ului, iar sotul meu saracul.. mie prin luna a doua imi interzisese dr, si cand am fost ultima oara am uitat sa-l intreb, daca avem voie sau nu? nu stiu, poate avea vreo influenta negativa, in cazul meu, cu placenta jos??

Va pup
Cali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Va spun si eu:
Casa de piatra si mult noroc in casnicie, Vrabiuta!
La multi ani, Mada, multa sanatate si fericire!
Roandre, si mie mi-a interzis doctorul atunci cand m-au apucat durerile si contractiile. Nu mi-a spus pentru cat timp, presupun ca acum, cand nu mai am dureri as putea ... Dar, sincer, mi-e cam frica sa nu-i fac rau lui bebe. Mai bine ma lipsesc.
Si, daca te incalzeste cu ceva, eu cand l-am sunat pe doctor (o singura data, fiindca aveam dureri cumplite) si m-am prezentat, m-a intrebat"cine?......" Apoi mai ca nu m-a injurat, zicandu-mi ca l-am trezit din somn, el are nasteri si lucreaza de noapte (era ora 18, intr-o zi de program la cabinet).
Tocmai de aceea am un al doilea doctor, de fapt o doctorita extraordinar de draguta si amabila. Din pacate nu pot sa nasc cu ea, fiindca nu e doctor de spital.
Raluca DPN 8 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catinca spune:

buna burtici,

Cali apropos de placenta inserata jos,nu stiu daca iti mai aduci aminte, dar si eu am avut aceeasi situatie ca si tine.
eu mi-am facut eco din nou ieri, la sf. sapt.22 si placenta s-a ridicat, deci nu mai e nici un pericol sa creasca aproape de cervix.
Pina la sapt.28 exista sanse 9 din 10 ca placenta sa se ridice.
ti-ai mai facut vreun eco de la ce sapt cind ti-a zis ca placenta e jos?

Am vrut sa intreb mai demult daca voi mincati ciocolata sau fructe invelite in ciocolata, eu am cite o pofta nebuna de stafide invelite in ciocolata si maninc cam o data la 3 zile cite 50-100 gr. voi ocoliti total ciocolata?

Catinca, 23 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor,

In primul rand, dati-mi voie sa urez Casa de piatra! Vrabiutei si La multi ani! lui Mada. Va urez tot binele din lume.
Eu am pofte foarte ciudate. Nu numai ca ma atrage tot ce e tipic pentru Romania, inclusiv produse ce nu se gasesc peste tot aici (halva, de exemplu), dar imi vine mereu sa pap ceapa verde si usturoi. Nu stiu daca e bine pt. bebe. Ciocolata mai mananc si eu cateodata, mai ales praline belgiene. Cand vad o cutie o mananc pe aproape toata singura.
Aici tuna si fulgera de-mi este frica sa ies din casa.
Va pup acum si merg sa fac de papa.

Daniela Veuger si bebe mic din burtic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Vrabiuto, am vazut pozele! Sunteti un cuplu foarte reusit si fericit!
Casa de piatra si multa sanatate la toti 3!
Cali draga, nu te mai gandi atata la nenorocita aia de placenta! Si eu am placenta f. jos inserata(sapt. trecuta mi-a zis la fel), dar nu trebuie sa ne gandim numai la asta, ca nici stresul nu-i face bine la bb!
Cat despre, eu sunt tare fierbinte in perioada asta....saracul Ovi nu mai stie cum sa ma mai domoleasca! Si mai si am niste vise....dar toate astea sunt de la hormoni, asa ca nu-mi fac probleme!
Danyce, eu nu prea pot manca dulciuri....foarte rar ma apuca pofta de ciocolata, in shimb beau bere( si pana acum nu imi placea deloc)!
Dar noi sa fim sanatoase cu bb-ii nostrii!
pupic, Ioana si bb mic(18 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Vrabi casa de piatra si numai fericire!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pufy si eu sunt la fel de fierbinte - mult mai fierbinte decat inainte de sarcina. Probabil atunci era si multa oboseala acumulata de la serviciu si stres cat cuprinde. Acum sunt mult mai relaxata si fericita ca voi avea doi bebici si sunt convinsa ca si de aici provine....... Cum dr nu mi- interzis profitam din plin .

Si eu mananc ciocolata - chiar cate una intreaga cand ma apuca si usturoi miam........

Eu am 30 de ani si un bb sanatos la activ, fara cazuri de sindrom D in familie deci riscul este aproape inexistent. Nici prin cap nu mi-ar trece ca ar fi cazul sa fac triplul test deci nici nu-l voi face. Acum cred ca depinde de fiecare - si daca cineva are urme de ingrijorare se poate duce singur sa-si faca testul chiar si fara recomandarea medicului.

Pupici

Mel 18 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna dimineata feteleor!
Ce sa va spun sunt plina de emotii pentru ca nu am stiu ca draga de prietena mea v-a spus ca ieri a fost ziua mea cand am citit ma luase tremuratul.
Ieri nu am intrat deloc pe DC dimineata am lucrat ceva si pe urma s-a incins petrecerea la serviciu asa ca...
Va multumesc din suflet dragele de voi.
Am in continuare mult de lucru de aia nu sunt asa activa, in max o saptamana se termina lucrarea asa ca voi avea timp liber mai mult.
Va pup si va imbratisez.
Ieri am implinit 27 de ani.
Vrabiuta am reusit sa vad si eu pozele ai fost o mireasa superba si va doresc din suflet Casa de Piatra si un bebe sanatos!


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Buna dimineata burtici..

Catinca, sigur ca-mi aduc aminte ca aveai aceleasi probleme ca si mine.. ma bucur ca la tine placenta s-a ridicat, sper sa se intample si la mine,la ultimul eco, in 9 aprilie, adica la 15-16 saptamani, era tot jos!!

pufymic, ai dreptate, nu ar trebui sa ma stresez, dar... asa sunt eu..ma bucur insa ca nu mai am dureri asa de mari, si ca ma simt bine!
Doamne ajuta sa fie tot asa, si ptr mine si pentru toate burticile, sa creasca bebeii si sa fie sanatosi!

Adela, multumesc ptr informatie, deocamdata nu stiu ce sa fac, daca sa-l fac sau nu, o sa intreb eu dr. daca el nu a pomenit nimic.

si eu am pofta catedata de ciocolata, stiam ca nu face bine la bebe, dar nu ma pot abtine sa mananc un pic, nu exagerat!

va pup, o zi buna!
Cali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici la toate burticile matinale.

Vad ca vorbiti de pofte si "apetit"...

Eu as manca tot timpul fructe (struguri mai ales). Ciocolata nu mi-a placut niciodata insa prefer pe cea alba in schimb. Nu suport insa mirosul de peste si de tigara. Pestele nu mi-a placut nici inainte, dar acum e si mai rau...

In privinta , ma bucur pentru voi. Eu sunt tot timpul obosita, dorm bustean si numai la "prostioare" nu-mi sta capul zilele astea. Noroc ca o sa plecam in vacanta o luna, sa ne mai "revenim" si noi

L si bb mic (DPN 20 oct.)

Mergi la inceput