Mamici de Sept.-Oct. 2004 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

'Neata burtici!
Multi ani inainte, Mada, cu tot ce-ti doresti!
Cali, eu sapt. trecuta am fost la medic si imi era tot jos placenta...si eu sunt necajita, dar sper sa se ridica ca mai are timp
Lorena, si eu am pofta de fructe de cand sunt burtica....dar numai mere galbene as manca, in rest nu ma tenteaza nimik....ieri am avut pofta pe mici cu mustar si bere.....dulciuri nu prea mai mananc de cand cu burtica, ca nu simt nevoia. Pofte am mai avut, dar nu imi mai aduc aminte la ce am poftit(au fost prea multe).
Pupic, Ioana si bb mic(18 sapt. si 1 zi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Buna dimineata burtici!
Vrabiuto ai fost o mireasa super!Va doresc Casa de piatra si un copilas sanatos si frumos!
Apropos de pofte ,eu mananc acum fructe si inainte de a ramane insarcinata nu ma apropiam de ele.As manca de exemplu piersici si n-am de unde.Mi-am cumparat intr-o zi de la aprozarul din fata blocului piersici , cand le-am vazut va dati seama ca si binenteles ca mi-am luat 3 piersicute.Cand am ajuns acasa si am vrut sa mananc erau negre inauntru desi pe afara nu aratau a fi stricate.
Cristina (17 saptamani)&Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Daomne pe mine astazi m-a apucat panica. Nu stiu daca bb-ul meu mai iese sanatos: in luna in care am devenit burtica am luat 10 zile antibiotic exact dupa ziua ovulatiei (deci in a doua jumatate a ciclului), in feb am racit dar am tratat doar cu ceai si Strepsils, la sf lui martie m-am stresat de am innebunit ca are bb probleme si ca e sarcina oprita in evolutie si in aceeasi perioda am fost iar racita si am luat Coldrex, acum sunt iar racita de duminica incepand si iau Coldrex si Strepsils si nici acum (joi) nu sunt ok.

Voi cum stati?

Pupici

Mel 18 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Mel linisteste-te , acum iar te stresezi si il superi pe bb.
Nu conteaza ca ai luat antibiotice dupa ovulatie cand bb era mic mic, am o prietena casa vezi ce fata sanatoasa are.Bbre a luat nurofen care e super nociv in sarcina si sa vezi ce fata sanatoasa are.
BB era prea mic ca sa ajunga la el , inca nu era legat de tine, si apoi alte raceli avute dupa...toate le-am avut.Ar trebui sa te relaxezi , totul e f bine , sunt sigura.Mai ales ca tu ai si un bb sanatos si mare chiar nu ai de ce sa te stresezi e clar ca esti sanatoasa si faci bb sanatosi.Noi celelalte ce sa mai zicem care suntem la primul bb?
Hai linisteste-te


Cristina 20 sapt.UM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camipl spune:

Neata, burtici!
Mel, tu care ai mai multa experienta si ar trebui sa stii mai bine decat noi te panichezi asa...? fii barbata, burtica! Si cumnata mea a luat la inceputul sarcinii nu mai stiu ce pt raceala pentru ca nici macar nu stia ca e , a facut apoi in timpul sarcinii o alergie de la ciuperci pe care a tratat-o, a avut un bacil din cauza caruia putea sa piarda sarcina oricand, a stat in pat de a innebunit, a nascut la 8 luni, bb era strangulat,...in fine o gramada de probleme a avut si are acum un bb sanatos care tocmai a implinit 1 an...
in plus, stii si tu ca babele spun ca raceala tratata tine 1 saptamana iar aia netratata tine 7 zile...asa ca nu-ti mai face probleme!!!...o sa treaca...ai un moment de labilitate...toate o sa-l avem la un moment dat...e normal in sarcina...
Sa-ti fie bine tie si puiului tau!

Camelia, 17 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ce fac fetele?
Eu nu sunt prea bine in dimineata asta, cred ca am racit.Ma doare capul tare de tot si am o stare febrila, din aia de inceput de raceala.
Mel, si eu am luat antibiotice chiar in zilele cand l-am conceput pe bebe, apoi (prin sapt. 5-6 de sarcina) am luat o gramada de algocalmin datorita unei masele buclucase. Insa nu-mi fac griji, am auzit ca bebei asa mici nu sunt afectati. Si, oricum, de ce sa ne stresam si din cauza asta, pe langa multe altele si sa-i suparam si pe ?
Fetele, stie vreuna ce inseamna daca testul anti rubeola IgG iese pozitiv? Cum e bine sa fie? Pentru ca eu mi-am luat analizele ieri, dar nu mi s-a explicat nimic si pana marti cand ma duc la doctor, probabil o sa ma tot gandesc ce or inseman rezultatele. Toate mi-au iesit negativ, mai putin anti rubeola IgG.
Pofte? Eu cred ca mananc 2 kile de fructe pe zi. Si poftesc la tot felul de lucruri de care inainte nu ma atingeam, cum ar fi diferite mancaruri cu sos. Ciocoalta? Mai putin, dar mai mananc si eu.
Raluca DPN 8 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Multumesc de incurajari dragelor!

Naty IGG pozitiv inseamna ca ai facut boala in trecut si acum esti imuna. Asa mi-a iesit si mie testul antirubeola deci macar din punctul asta de vedere stam linistite.

Saracul bb cred ca nu prea doarme nici el pt ca de cate ori tusesc se misca - cred ca-l deranjeaza.

Mel 18 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut, burtici!

Mel, te rog nu te mai stresa atat. Eu am conceput bebitza intr-o perioada in care eram extrem de racita, de luam nurofen cu pumnul. Am discutat cu dr de acest lucru si a zis ca nu e nici o problema ca in acea prima perioada bebe nu e legat de mami. Si mi-a mai spus ca un copil se face mult mai usor decat credem noi, ca nu-i face rau chiar orice, si ca cel mai bun medicament e sa nu te stresezi atat. Trebuie doar sa avem grija de noi, dar exagerarile nu fac bine.

Sa stiti ca si eu mananc cam multa ciocolata. da' daca-i asa buna.....

Va pup pe toate !

Mina 21 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Mel ,
Pai tocmai tu cu bebeu jucaus tare in burtica iti faci probleme?! Zau asa! Capu sus! Daca te face sa te simti mai bine afla ca si eu am zacut taman cand am ramas insarcinata ( la vreo saptamana-doua dupa ovulatie) cum n-am mai zacut de mult! Si pentru ca nu ma gandeam ca sunt insarcinata (asteptam eu de multa vreme dar aproape ca nu mai speram!) am luat de toate cele. Aaa si inainte de asta am fost la ski si am cazut de mi-au sarit ochii.. si la patinaj, unde la fel, ca un facut, am executat o cazatura fix in fund (scuzati) de mi-au clantanit dintii! Cu toate astea la activ (raceala tratata, sport cu peripetii), cand am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv am crezut ca lesin! Eu care-mi imaginam ca o sa zburd de fericire! Noroc ca m-a linistit doctorul meu, ca imi venea sa o iau pe campii!
Ziceam si eu mai devreme ca ma mai apuca panici fara sens. Cica si astea sunt tot de la hormoni. Fara nici un motiv ma simt de zici ca cine stie ce mi s-a intamplat. De cateva zile spre exemplu mi se pare ca nu am burtica suficient de mare si in concluzie bebe nu creste suficient de repede! Sper sa-mi treaca!
Mel si fetele cu burtici va pup pe toate si va dpresc sa fiti linistite!
Cristiana si bebe de 19 saptamani din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Va salut burtici!

Imi era si rusine sa zic...dar asa mult imi place ciocolata..ma ales cornul de ciocolata invelit in ciocolata.
Acum mi-e pofta de pepene si cirese.

Mel, sper ca te-ai mai linistit! Bebe nu a patit nimic si o sa fie un copil foarte sanatos.

Fetelor, sunt suparata pe buricul meu. Inainte eram asa de mandra de el (era frumos ) iar acum de cand mi-a crescut burtica aproape ca nici nu se mai cunoaste.

Aaaaa...vroiam sa intreb: naste cineva la Municipal? Daca da, cu ce doctor?


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 18 saptamani si 5 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput