Mamici de Sept.-Oct. 2004 (12)

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (12) | Autor: Cristina

Link direct la acest mesaj

.........

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Buna fetelor!
ROANDRE ma bucur ca sunteti bine tu si bebe mic!
GEORGIANA sa stii ca si eu iau Utrogestan si No-Spa gratuit cu reteta de la medicul de familie.Nu stiu exact care este legea si ce contine dar stiu ca gravidele au dreptul la medicamente gratuite.
PUFYMIC sa stii ca si eu am aflat ieri ca am gingivita de sarcina,(mi-a spus sotia tatalui meu care este medic stomatolog )si m-a chemat la cabinet sa-mi faca detartraj.
Eu cand ma spal pe dinti mi se umple periuta de sange si ce ma irita cel mai tare este ca imi intra pe sub gingii mancare .

Cristina16 saptamani&Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

A aparut si listuta cu burtici:

Catinca, DPN=27 Aug BAIETEL
Ana_a, DPN=30 Aug
anne33, DPN=01 Sept
Vrabiuta, DPN=05 Sept FETITA
Mina, DPN=10-11 Sept FETITA
alinah, DPN=11Sept
roxana_oana, DPN=17 Sept
Blue77, DPN=19 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Mari74, DPN=22 Sept
Doxi, DPN=24 Sept
Roandre, DPN=24 Sept
Camitza, DPN=25 Sept
Mel_g, DPN=25 Sept BAIETEL
Adela Iepure, DPN=26 Sept
Cristia, DPN=26 Sept
marimar, DPN=26 Sept
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
mcm, DPN=28 Sept
Cali, DPN=29 Sept
Onilari, DPN=29 Sept
qstavarachr, DPN=30 Sept
Mada, DPN=01 Oct
pufymic, DPN=3 Oct sau 29 Sept
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct
Cristina78, DPN=05 Oct
danyce, DPN=07 Oct
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
Naty, DPN=08 Oct
Georgiana.david, DPN=10 Oct BAIETEL
Vali02, DPN=17 Oct
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct
lorena_andreianu, DPN=20 Oct
babirusa, DPN=21 Oct
Garofitza, DPN=22 Oct
elena_oona, DPN=24 Oct
camys_2000, DPN=31 Oct
saory
ralucule
andrada_coca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

...Cristia, Naty,Cristina, stiu ca gingivita de sarcina e o problema frecventa, insa v-am intrebat si pe voi daca o aveti, deoarece nici una nu pomenise nimic de asta, si ma gandeam ca sunt singura care o are
Cristina, ti-a spus ca trebuie sa-ti faci si masaj gingival? Te ajuta , sa stii! Mie mi-a mai zis doctorita mea sa pap cate o tabletuta de vit. C pe zi(tot pt. gingii), l-am intrebat pe ginecolog dc e ok si mi-a dat verde!
Pupic, Ioana si bb mic(17 sapt. si 1 zi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Corina eco 3D se mai poate face si la DIAGNOSIS tel :2316741 / 42 (cred ca am platit cam 1.500.000) sau la SANADOR :3222742, 3224674

Si eu stiam ca baieteii sunt mai lenesi si misca mai tarziu decat fetitele totusi nu poate fi generalizat. Depinde f. mult si de cate kg a luat mamica:o mamica mai slaba il simte mai repede pe bb dar nici aici nu este o regula.

Pupici

Mel 17 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Astazi am facut curatenie in casa pt ca bb mare este la gradinita si am ramas singura. Mi-am facut de cap: am facut ordina pt ca era ca la balamuc, am spalat gresia (si am o suprafata ingrozitor de mare), am spalat parchetul, am sters praful, mai era putin si ma apucam si de aspirator. Dar nu mai pot - ma doare spatele ingrozitor si burtica asemenea - sunt sfarsita!

Pupici

Mel 17 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Fetele,
Am gasit Legea cu medicamentele. Intr-adevar, trebuie sa se dea [u]gratuit.
Asa spune Norma Metodologică din 24 decembrie 2003 de aplicare a Contractului-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate.
A fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 17 bis din 9 ianuarie 2004.
Mai precis, anexa 30 din Norme zice la art. 1 alineat 3 ca " Prescripţiile medicale aferente medicamentelor fără contribuţie personală se eliberează în următoarele situaţii:
a) pentru copii cu vârsta cuprinsă între 0-18 ani, gravide şi lehuze, tineri de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, ucenici sau studenţ".

Raluca DPN 8 oct.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Fetelor si mie imi sangereaza gingiile de fiecare data cand ma spal pe dinti, chiar daca nu le "agresez" prea rau.
N-am mai spus pt ca am citit ca este normal sa ni se intample asta deoarece volumul de sange a crescut.

Mel, ai grija totusi cu curatenia! Nu exagera!

Mie mi-au trecut durerile de burtica de cand iau Gynipral, No Spa si Scopantil...dar spatele ma chinuie in continuare foarte rau. Cand ma dau jos din pat sau ma ridic dupa scaun sunt aproape intepenita. Dar mai exact este o durere undeva mai jos de spate, nici nu stiu cum sa explic.
Nici eu nu prea imi gasesc pozitia cand trebuie sa dorm, dar de vreo cateva zile am adoptat o pernuta pe care mi-o pun sub burtica pt ca altfel simt "ca ma trage burta in jos" (desi e micuta).
Eu de astazi o sa plec la 3 acasa si sper sa nu comenteze nimeni, mai ales ca maine le aduc adeverinta de scurtare a programului cu data de azi. Imi prinde bine programjul scurtat pt ca mai am o gramada de treburi de rezolvat legate de nunta.
Cred ca Vrabiuta e in focuri! Sambata are nunta!



Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 5 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut, fetelor!

Cu mare emotie va anunt ca puiul meu e o prea frumoasa si neastamparata FETITZA. Bine dezvoltata si taaare balerina prin burta pe la mami, era sa nu putem s-o vedem, ca ne arata numai poponeatza :-)

Roandre, te rog, trece-ne si pe noi pe lista :-)) Sa stii ca si eu am aceeasi problema cu spatele, asa-i ca parca te doare (scuzati expresia) unde se infig picioarele in fund? Eu asa simt, si mai ales daca ma ridic dupa e am stat mult intinsa pe spate. Incearca sa nu stai pe spate sub nici o forma, chiar si la televizor, stai ori in sezut ori pe o parte. Si eu am prins mare drag de niste pernutze, la mine in pat e paradisul pernelor, ca avem 2 mari si vreo 6 mici. Noroc ca si tati are un pic de burtica, si ma intelege, ca si el isi sprijina burta cu pernutza :-).

In rest (ca doar v-am promis ca ma laud numai cu de cele bune) ne simtim bine, domnisorica mea da cu shutul din cand in cand sa ma anunte ca nu ma scapa din ochi, ne bucuram ca vine vara sa purtam haine subtiri si asteptam, de ce nu, vremuri mai lejere la birou sa ne permitem cateva zile de concediu.
Si, daca-mi permiteti, pot sa ma laud la voi ca muncesc la birou ca si inainte si-mi place si simt ca munca e medicamentul meu, suntem active ca suntem fete harnice. Eu, nu stiu de v-am spus, dar mi-s propriul shef, asa ca de aici vine faza cu placerea :-). Nu ma certati, cand am sa simt ca nu mai pot o s-o las mai moale.

Iar tu, Mel draga, sa nu te mai lauzi cu curatenii de alea. Gata, de acum curatenia se face in grup organizat. Eu cat de viteaza ma tin, am renuntat la a face singura menajul, ca am constatat ca ce faceam inainte in 2 ore acuma imi ia 6 si dupa aia 3 zile ma tin de sale. Ai grija de tine si de voinicul tau din burtica. !!!

Vrabiutza si Roandre, sa va dea Dzeu toata fericirea din lume, sa aveti temelie la casa si bucurie in casa si sa va bucurati de ingerasii vostri. Si, nu in ultimul rand, sa aveti zicu soare la nunta!

Va pupam pe toate!

Mina 20sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Mina, sa-ti traiasca printesa mica!
Am modificat si listuta si se pare ca baieteii conduc....dar vin si fetitele din urma. De cand asteptam momentul asta ca pe zi ce trece fiecare sa spuna ce sex are bebe al lor!
Mina, ai nimerit-o cu durerea de spate....acolo ma doare!
Il pun pe tati sa-mi faca masaj dar degeaba...nimic nu merge.


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 5 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Da, Roandre, din pacate nu tine cu masajul, dar tati trebuie sa stie ca-ti face placere si s-o tina tot asa .

Mina

Mergi la inceput