Mamici de Sept.-Oct. 2004 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Da Mina....ii spun ca-mi face foarte bine si parca pe moment imi trece...ca altfel nu m-ar mai face!
Speculez si eu momentul cat pot!


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 5 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Mina sa-ti traiasca fetita jucausa! Aceeasi urare pentru restul de bebei din burtici!
Fetelor nu stiu cum va pica voua dar mie imi dau invariabil lacrimile cand mai citesc de cate un bebel voinicel! Si la fel am facut si cand am citit lista actualizata de burtici! Ca sa nu va mai zic ca la fel fac cand vad bebei pe strada, in reviste, in reclame TV. Si...e de ajuns sa ma gandesc la bebele din burtica si ma topesc!
In plus...in ultimele zile , cum ma gandesc la bb, ma iau niste emotii zapacitoare: bune - ca atunci cand esti indragostit- si mai putin bune-cand imi nazar tot felul de bazaconii (ca-s foarte priceputa la tricotat ganduri).Or fi toate de la hormoni?!!? Aveti si voi asa ceva s-au m-am scrantit eu?
Hai ca ma intind la vorba si am treaba!
Va pup pe toate !
Cristiana si bebe 17 saptamani si 4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Buna ziua mamici,


Am o intrebare-pentru a lua medicamentele pentru gravide gratuit de la farmacie, avem nevoie de reteta de la medicul de familie sau de la cel ginecolog? Sau sunt valabile amandoua?

Noi am facut triplu-test si acum asteptam rezulttul. In rest suntem bine, chiar foarte bine in comparatie cu primul trimestru in care au predominat greturile.

Va pup si va doresc sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Pufymic - nu mi-a spus de masaj gingival , o sa intreb cand voi merge la cabinet.
Mina- sa-ti traiasca mica printesa din burtica!
Mcm- pentru medicamente mergi cu reteta de la ginecolog la medicul de familie si el/ea iti va elibera reteta gratuita.
Si noi am facut triplu-test ,sunam pe 30 Aprilie la laborator sa vedem daca sunt gata rezultatele.
Cristina&Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Servus fetele

In primul rand multam' pentru informatia despre gratuitatea retetelor.
Vad ca azi sunteti mai active, e si normal v-ati vazut puiutii, ii simtiti cum zburda....

Si eu sunt bine, chiar foarte bine la gandul ca o sa am 3 zile libere. Pe BB il simt destul de des dar foarte slab dar e normal ca doar nu suntem foarte mari ca sa avem putere. Cel mai tare ma distreaza dar ma si jeneaza cand se cuibareste pe partea stanga (aici ii place cel mai mult) si se umfla burtica in locul respectiv si se intareste iar in dreapa nu am nimic.

Cu durerile de spate nu am inca probleme si nici cu gingiile. Am avut o mica tentativa prin luna a doua de sarcina dupa care s-au potolit.

Eu in continuare am tendinta de a dormi pe burta si recunosc ca, cateodata o si fac dar nu mult. Credeti ca e vreo problema? Si mai dorm si pe spate si evident pe partea stanga.

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Bonjour, burtici/mamici,


Si eu am ca multe dintre voi gingivita de sarcina si chiar zilele astea trebuie sa-mi vizitez stomatologul in aceasta privinta. Si eu am dureri de spate (din fericire nu tot timpul), dar la mine sunt localizate mai tot timpul in regiunea lombara. Si totusi, nu se trag de la rinichi....In rest, totul e OK. Nu numai aseara, dar si azi dimineata am simtit miscari frecvente pe dinauntru. Cred ca inoata de zor, nu degeaba e tat'su profesor de inot printre altele.
Mina, felicitari pentru micuta. Cred ca e ce ti-ai dorit, cel putin asa mi-am dat seama din mesajul tau. Sa se dezvolte super la tine in burtica si sa ai un ingeras de fetita.
Acum va las ca am si treburi de facut. Pupici la burtici,


Daniela Veuger si bebe mic din burtic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna fetele!
Am luat o pauza de 10 minute sa citesc un pic si sa va scriu.
Am vorbit cu dr aseara si mi-a spus ca contractiile usoare nu sunt un pericol deoarece uterul pompeaza mai mult sange pt a hrani placenta, deci daca le simtiti stai linistite. In cazul in care sunt dureroase si regulate atunci sa sunati la medicul vostru, daca nu luati nospa sau papaverina si stati linistite.
Asta mi-a zis mie si va spun si voi ca sa circule vestile
De maine in 2 saptamani ma duc si eu la eco morfologica abia astept.
Adela si eu am vazut asera emisiunea, sa va mai spun ca am plans de m-am umflat, n-are sens ca banuiti si voi. M-a impresionat ffff tare.
va pup

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camipl spune:

Draga Georgiana,
Abia astept si eu ziua in care voi simti ca misca...:) Pana acum, multumesc lui D-zeun, nu am avut nici greturi, nici rau...nimic...nici eu nu am probleme cu spatele inca...
treaba cu dormitul pe burta e destul de delicata...asta e pozitia mea preferata...nu stiu ce fac mai tarziu...dar vedem noi...ne acomodam:)
Putem profita de faptul ca inca mai putem dormi pe burta...mai tarziu am inteles ca nu o sa mai putem (fizic)face asta chiar daca vrem...
Cu dormitul pe spate am citit aici in forum ca nu prea se recomanda...in schimb pe partea stanga cica este bine sa dormi...

Pupici, Camelia, DPN 9 Oct

quote:
Originally posted by georgiana.david

Servus fetele

In primul rand multam' pentru informatia despre gratuitatea retetelor.
Vad ca azi sunteti mai active, e si normal v-ati vazut puiutii, ii simtiti cum zburda....

Si eu sunt bine, chiar foarte bine la gandul ca o sa am 3 zile libere. Pe BB il simt destul de des dar foarte slab dar e normal ca doar nu suntem foarte mari ca sa avem putere. Cel mai tare ma distreaza dar ma si jeneaza cand se cuibareste pe partea stanga (aici ii place cel mai mult) si se umfla burtica in locul respectiv si se intareste iar in dreapa nu am nimic.

Cu durerile de spate nu am inca probleme si nici cu gingiile. Am avut o mica tentativa prin luna a doua de sarcina dupa care s-au potolit.

Eu in continuare am tendinta de a dormi pe burta si recunosc ca, cateodata o si fac dar nu mult. Credeti ca e vreo problema? Si mai dorm si pe spate si evident pe partea stanga.

Geo DPN 06 oct.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Mina felicitart mica printesa - sa-ti aduca numai bucurii!!!!!!!!!!
Tu ai firma ta proprie? Daca da ce anume obiect de activitate are? Ma bate gandul sa incep ceva si nu stiu ce .............Eu as vrea o gradinita dar e destul de greu inceputul si sotul care este sponsorul mi-a spus ca pt asta nu ma sprijina. El are deja firma lui si o vreau si eu pe a mea caci nu mai am chef sa muncesc pt altii.

Astazi parca am innebunit - am facut curatenie am fost la cumparaturi, am facut mancare si acum sunt rupta - nu mai pot nici sa vorbesc din cauza durerilor de tot felul. Nici nu stiu pe unde nu ma doare. Culmea este ca eu am o femeie care vine si-mi face totul in casa dar nu stiu ce m-a apucat si nu stiu ce va mai face ea...........

Pupici

Mel 17 sapt


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Mada,
Ce bine ai facut tu ca ne-ai zis ca unele contractii pot fi si normale/benefice! Pana acum recunosc ca numai cand mi se pomenea de ele mi se ridica parul in sus!
Medicul tau ti-a zis ca numai contractiile nedureroase sunt benefice? Da' atunci daca nu simti nimic cum stii ca ai contractii? Eu stiam cum ca e OK daca durerea e mica si dureaza putin. Nu e bine daca tin mult si se intensifica durerea.Asa e?
Cristiana si bebe 17 saptamani si patru zile

Mergi la inceput