Avortul

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
Originally posted by Messa

quote:
Originally posted by Marilena12

Raluca, sunt de acord. Se poate si fara avorturi.

Logic ca se poate, dar cele care totusi aleg s-o faca nu pot fi etichetate drept criminale.



Eu nu am numit criminal pe nimeni, dar avortul este o crima, atata vreme cat inseamna uciderea unui embrion, fat viu, care detine suflet si dreptul la viata. Si am mai specificat ca eu nu judec omul, fiecare isi va lua plata pentru faptele sale, rele sau bune, inclusiv eu, pentru ale mele, dar am voie sa judec fapta in sine. Si aceasta mi se pare ingrozitoare. Este parerea mea. Mie nu mi-ar fi convenit ca mama mea sa ia o asemenea decizie cu privire la existenta mea. Mai degraba as fi dorit sa traiesc la orfelinat, ceea ce, slava Domnului nu a fost cazul.


Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Eu am toata stima si respectul pentru mamele care isi tin copii si nu recurg la avort chiar daca copilul nu a "venit la momentul potrivit". Am cateva prietene aici asa. Ashley care la 17 ani a fost la o petrecere si cineva i-a bagat ceva in bautura si nu isi amenteste cum a ramas gravida si nici cu cine (era singura pe vremea aceea). Tata copilului tot se lauda ca s-a culcat cu ea, dar nu l-a crezut pana nu a aflat ca e gravida.... a tinut copilul, acum are un baiat sanatos de 5 ani si e foarte fericita cu decizia ei (tipa e pro-life~ ca de alftel 90%dintre locuitori acestui oras).
Am fost intr-un grup de suport pentru copii cu sd de aici din oras. Sunt multe mame care stiau ca copii lor vor avea sindromul Down dar acest lucru nu a contat pentru ele... Din cand in cand mai apare cate o femeie gravida la intalnirile parintilor cu copii cu sd stiind ca si ea va avea copil cu sd... Toata admiratia mea pentru aceste femei!
Pe de alta parte nu sunt de acord cu ceea ce fac cei din grupul Pro-Life. Noi in oras avem un singur doctor care face avorturi, intr-o clinica care nici macare nu e aproape de spital. In fiecare zi cei de la Pro-Life vin si inconjura gardul cladiri cu cruci (nu exagerez cand zic ca sunt cu mult peste 200 de cruci albe si mici cam de o jumate de metru fiecare). In fata la poarta este un grup de oameni de la aceasta organizatie care daca vad ca cineva vrea sa intre in curte la cladire incearca sa o opreasca fizic, striga dupa ea si o face in toate felurile.
Mai scrie din cand in cand in ziar "...cineva de la Pro-life a sugrumat-o pe o gravida care mergea sa faca avort..." sau au impuscat doctorul (doctorul din oras merge la munca cu vesta antiglont)... sunt multi doctori care au fost omorati de cei de la Pro-Life aici... e ingrozitor, iar daca cineva imi spunea ca exista asa ceva in USA credeam ca gumesc...
Sunt multe de zis, ca dr de la clinica de avort merge la biserica de langa biserica noastra Ortodoxa din oras. Bineinteles ca cei de la Por-Life sunt acolo cu poze atat de grafice incat ti se ridica parul pe tot corpul de groza... Sunt acolo sa strige dupa doctor de cate ori intra sau iese din biserica tot felul de lucruri urate...
E destul de extrem din punctul meu de vedere.


What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

copilul meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Intr-adevar, este extrem, si nu cred ca in acest fel pot fi convinse mamicile sa nu faca intrerupere de sarcina. Sau nu stiu cate dintre ele iau alta decizie de frica. Poate la unele merge, poate ca nu, dar nici eu nu sunt de acord cu manifestarile violente. Societatea ar trebui sa se implice mai mult in a acorda suport acelor femei care se trezesc gravide, dar nu detin suficiente mijloace financiare ca sa aiba si sa creasca un copilas. Sunt convinsa ca in acest fel s-ar face mai putine avorturi.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by Marilena12
Eu nu am numit criminal pe nimeni, dar avortul este o crima [...]

Si cine face o crima cum se numeste? Nu cumva... criminal? Deci, daca o femeie face un avort, in opinia ta e criminala, indiferent de motivele ei. Eu, in opinia ta, asadar, urmand firul logic, sunt o criminala. Numai ca eu iti GARANTEZ ca opinia ta nu este corecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

cristina26, din ce povestesti tu, acesti Pro-Life sunt un fel de PETA, pasionati de o idee, singura si fixa, aplicata intr-un mod complet aiurea - un mod care a inspirat si caricatura asta (exceptionala, din punctul meu de vedere):

http://www.load.dk/fun/bil_lpic/2032.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by Marilena12

Intr-adevar, este extrem, si nu cred ca in acest fel pot fi convinse mamicile sa nu faca intrerupere de sarcina. Sau nu stiu cate dintre ele iau alta decizie de frica. Poate la unele merge, poate ca nu, dar nici eu nu sunt de acord cu manifestarile violente. Societatea ar trebui sa se implice mai mult in a acorda suport acelor femei care se trezesc gravide, dar nu detin suficiente mijloace financiare ca sa aiba si sa creasca un copilas. Sunt convinsa ca in acest fel s-ar face mai putine avorturi.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

EXACT! Foarte, foarte corect spus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Originally posted by Messa

cristina26, din ce povestesti tu, acesti Pro-Life sunt un fel de PETA, pasionati de o idee, singura si fixa, aplicata intr-un mod complet aiurea - un mod care a inspirat si caricatura asta (exceptionala, din punctul meu de vedere):

http://www.load.dk/fun/bil_lpic/2032.jpg



nu tzine messa, extrapoland ideea Pro-Life o sa-tzi zica ca esti mancatoare de copii vii, daca aplici invitatzia de pe pancarda lu' umflatu' ala!

quote:
Originally posted by Marilena12

Intr-adevar, este extrem, si nu cred ca in acest fel pot fi convinse mamicile sa nu faca intrerupere de sarcina. Sau nu stiu cate dintre ele iau alta decizie de frica. Poate la unele merge, poate ca nu, dar nici eu nu sunt de acord cu manifestarile violente. Societatea ar trebui sa se implice mai mult in a acorda suport acelor femei care se trezesc gravide, dar nu detin suficiente mijloace financiare ca sa aiba si sa creasca un copilas. Sunt convinsa ca in acest fel s-ar face mai putine avorturi.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/


bine spus, marilena12!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by ham
nu tzine messa, extrapoland ideea Pro-Life o sa-tzi zica ca esti mancatoare de copii vii, daca aplici invitatzia de pe pancarda lu' umflatu' ala!

Pai intr-un fel... nah, ce sa zic... cand merg in vizita la prietenii nostri care au o fetita de un an si doua luni, mami a ei ii zice "Uite, Alina a mancat un bebe!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
Originally posted by Messa

quote:
Originally posted by Marilena12
Eu nu am numit criminal pe nimeni, dar avortul este o crima [...]

Si cine face o crima cum se numeste? Nu cumva... criminal? Deci, daca o femeie face un avort, in opinia ta e criminala, indiferent de motivele ei. Eu, in opinia ta, asadar, urmand firul logic, sunt o criminala. Numai ca eu iti GARANTEZ ca opinia ta nu este corecta.



Messa, de ce imi atribui afirmatii pe care nu le-am facut niciodata? Eu nu judec omul, pentru ca am la randul meu greselile mele, nu are sens sa ma ocum de ale altora. In privinta avortului ca fapta, imi pot spune parerea, fara a eticheta pe cineva. Este greu sa te opresti la fapta in sine si sa nu judeci motivele persoanei, sau sentimentele care au condus la o astfel de decizie si foarte greu sa nu judeci persoana in sine, dar eu, repet, ma opresc la fapta. Nu imi permit sa judec oamenii si sa le pun etichete stigmatizante. Tocmai de aceea condamn manifestarile violente, gen PRO LIFE, etc.
Eu imi spun parerile fiind in pielea mea, cu circumstantele mele de viata, asa sustin ca nu as face vreodata vreun avort, dar chiar nu pot emite pareri in privinta altuia, mai ales ca nu-i cunosc viata, mentalitatea sau educatia, etc.
Asa ca, daca eu nu am emis o opinie in ceea ce te priveste pe tine sau alte doamne care au facut avorturi, cum oare concluzionezi tu ca opinia mea nu e corecta?!

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

marinela12, cine face o crima este criminal!
deci, dupa tine, daca io-i zic cuiva c-o facut o crima sau ca e criminal, nu-i tot aia?!? e fix acelasi lucru, parerea mea!

si avortul ESTE crima, fiindca likideaza o viatza...

de ce o face o femeie, ca are o motivatzie sau nu, asta este alta discutzie, dupa parerea mea nu potzi sa pui la zid toate femeile care au facut-o...
majoritatea trebuie lasate in pace, oricum sufera singure deajuns, k sa mai puna cineva sare pe rana; ba kiar cred ca cei apropiatzi trebuie sa le sprijine, sa le ajute sa treaca peste acest soc...

Mergi la inceput