Avortul

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Marilena, tu folosesti contraceptive? Ma refer la pilula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Pai am spus deja ca nu am nevoie sa folosesc contraceptie pentru ca tin calendarul. Si la mine a functionat mereu.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Eu as face si al treilea copil.
Si al zecelea copil, daca a fost musai.
Stiu ca nu ar fi deloc usor, am doua cezariene si Il rog pe Dumnezeu sa nu-mi dea incercarea asta. Dar...
Nu am suflet sa omor nici un gandac, dara-mi-te un blastocist VIU.
Poate daca mai faceam o facultate, nu eram asa fraiera, ma desteptam... sti-am si s-a scriu corect...

Marilena, si eu fac parte dintre fericitele care sunt echilibrate hormonal.
Bunica mea, insa, nu avea organismul ceas, nici pe departe. Si locuia la tara. Ma rog, era invatatoare, deci oarecum educata.
A avut doar doua sarcini in viata ei, mama si fratele ei, care bineinteles traiesc si acum, Dumnezeu sa-i tina sanatosi. In rest, s-a pazit cum a putut, inclusiv prin abstinenta, iar bunicul meu a inteles-o. Nu s-au inselat si au avut o casnicie asa cum imi doresc si eu. Este realitatea, nu vreo poveste romantzata. Deci se poate si asa.
Am si eu o prietena care are ciclul din joi in mai apoi si tot doua sarcini a avut in viata ei, acum are doi copii minunati.

Si da, si eu am ramas insarcinata "din greseala", cu Postinor. Am pastrat sarcina si, din pacate, am pierdut-o in saptamana a 7-a. Si acum ma doare sufletul, mi-e teama sa nu fi fost Postinorul ala de vina... De atunci folosim doar prezervativul si tinem calendarul, mi-e teama sa mai iau pastile de a doua zi.

Inainte de casatorie am folosit anticonceptionale, nu am ramas, dar chiar daca ramaneam, il tineam. Am FERMA convingere ca noi nu cunoastem "caile Domnului" si ca daca am credinta si optimism si merg pe calea dreapta, voi razbi.
Nu cunosc situatia altora, deci ma pot referi doar la mine. Dar nu cred ca exista fundaturi in viata, chestii de genul "viata mea e facuta praf definitiv". Poate sa fie infernal de greu, dar, cum spune englezul: "Unde e dorinta, e putinta".

NU judec pe nimeni. Pusa fata in fata cu orice persoana de aici, ii voi spune ca nu o condamn pe ea, ci dezaprob doar, fara ingamfare, ce a facut.
Imi exprim opinia fata de subiect, tinand cont de postarile anterioare. Fiecare are dreptul la opinia sa.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Raluca, sunt de acord. Se poate si fara avorturi.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by RaluD
sti-am si s-a scriu corect...
Nu inteleg ce tot bati saua sa priceapa iapa pe chestia asta, ca doar nu la tine m-am referit. GATA.

quote:
Originally posted by RaluDDar nu cred ca exista fundaturi in viata, chestii de genul "viata mea e facuta praf definitiv".

Daca tu nu crezi nu inseamna ca nu exista. Ca si Dumnezeu si caile lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by Marilena12

Raluca, sunt de acord. Se poate si fara avorturi.

Logic ca se poate, dar cele care totusi aleg s-o faca nu pot fi etichetate drept criminale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Eu, personal, nu-mi permit sa te etichetez pe tine, personal, in niciun fel. Poate ca in viata reala, facand abstractie de acest aspect, am fi prietene. Apreciez oamenii inteligenti.

Asta nu inseamna ca, obiectiv privind, nu ai pus capat vietii blastocistului, care se diviza spontan, deci era viu. Si nu cred ca te pot bate pe umar prieteneste spunandu-ti ca ai facut bine.

Rugamintea mea politicoasa este sa nu ma iei de sus. Daca ai deschiderea necesara, sunt sigura ca ai inteles mesajele mele. Daca ti-e teama sa privesti in afara perimetrului imediat si ti-e teama de revelatia ca ai fi putut gresi iremediabil (ca multora dintre noi, desigur), nu vei dori sa intelegi.

Eu sunt o adepta a libertatii de alegere. Daca as avea putere de decizie, nu as interzice avortul. Aceasta interventie trebuie sa fie disponibila, ideea este sa stii clar ca este rau sa apelezi la ea...
Deci daca ma consideri incuiata, nu ai dreptate. Nu sustin legarea femeii cu lantul, ci contraceptia si educatia.

Si mai sustin ca in orice privinta, daca ai gresit, e bine sa recunosti fata de tine acest lucru, nu s-o tii sus si tare ca tu ai facut foarte bine si ailalti sunt inchizitia care te oropseste.

Nimeni nu te va bate cu pietre in secolul XXI daca spui "am facut avort, nu sunt mandra ca am facut-o, atunci nu am vazut nicio alta iesire, nu ma pot considera o criminala, dar stiu ca am gresit".

In loc de "sunt o femeie emancipata si moderna, categoric nu aveam alta solutie, ca altfel imi distrugeam viata, n-am facut decat sa dau afara un manunchi de celule care nici macar nu cerusera sa vina pe lume, mi se pare normal".

Si prin cele de mai sus expunandu-ma la clasicul "cucoana, nu stii matale ce e-n ograda mea, deci abtine-te"... nu ti se pare, totusi, ca indiferent de ograda fiecaruia, intre cele doua abordari e o mica-mare diferenta? Cel putin prin prisma lipsei de trufie catre care aspira crestinul.

Suntem atat de mici si stim atat de putine, incat cu greu putem afirma cu certitudine ca "nu aveam de ales", ci doar ca am ales asa si pe dincolo, fara pretentia ca detinem adevarul absolut. Socrate si-a dat seama de asta. Dar el n-a trait in epoca moderna.

Si o ultima explicatie: m-a deranjat cand ai sustinut, in esenta, ideea ca femeile cultivate accepta mai usor avortul si cele mai putin culte toarna copii pe banda rulanta pentru ca sunt incuiate. De aceea "am batut saua sa priceapa iapa", care, iata, n-a priceput.

Numai bine.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by filofteia
Oricum am observat ca nici una din cele care "dau cu rosii" nu a ramas insarcinata dintr-un "accident" sa spunem a treia oara ...

Cum sa ramai gravida accidental de 3 ori? Daca nu reusesti iti iei pastilele la timp sau sa folosesti prezervativul cum trebuie atunci exista implanturi care se pun o data la cateva luni, si sunt foarte sigure. Trebuie doar sa vrei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mylene spune:

Parerea mea la subiect:

Cred ca un avort este mai putin traumatizant decit o sarcina nedorita. Numai cine n-a patit-o poate sa judece atit de aspru pe cele care au facut-o. E usor de zis: ce-i asa de complicat, pastrezi copilu' si gata!...

Un avort facut la cererea sotului de exemplu (cunosc un caz) da, poate fi f traumatizant pentru femeie, daca ea ar dori sa pastreze sarcina...

Nu consider avortul o crima, e exagerat spus. Nu cred sa fie vreo femeie care sa adopte avortul ca metoda contraceptiva, ci ca solutie extrema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
Originally posted by mylene

Parerea mea la subiect:


Nu consider avortul o crima, e exagerat spus. Nu cred sa fie vreo femeie care sa adopte avortul ca metoda contraceptiva, ci ca solutie extrema.



Dupa parerea mea, te inseli. Sunt femei care adopta aceasta "masura extrema" de multe ori, uneori de prea multe ori. Ceea ce mie nu imi suna a masura extrema. Dar am mai spus care este parerea mea.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput