Avortul

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Si sa mananci mielul de Paste este o crima, pentru ca, pentru a ajunge in farfurie, mielul a trebuit intai omorat... cu toate astea, se practica si nimeni nu se gandeste ca ar putea fi si asta ceva imoral... cu exceptia catorva vegani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Uite la ce s-a ajuns.....N-o sa inteleg niciodata de ce se isca atatea dispute cand vine vorba de avort...
Nu stiu ce sa zic,orice as spune s-ar gasi cineva care sa nu fie de acord...Eu consider ca avortul este o crima,dar niciodata nu as pune pe cineva la zid pentru ca a facut treaba asta.Dar as incerca sa-l conving ca nu e bine,nu e moral,ca intradevar e o crima si a doua oara sa n-o mai faca.Dar asta depinde de fiecare persoana daca vrea sa asculte sau nu.i-am aratat cumnatei mele de 19 ani niste imagini cu copii avortati...Am vrut sa-i arat ca copilul si la cateva luni are forma de om,si nu e doar un embrion...a inceput sa strige,ca ea nu e de acord nici cu copil,nici fara,ca ea nu se uita la asa ceva,s-o las in pace cu avorturile mele.M-am cutremurat ce reactie a avut...De aceea spun ca fiecare cu gandirea lui,cu convingerile sale...Dar totusi,unele fete fac prea usor avortul...si totusi e o fiinta...Cu cap,cu maini,cu picioare si cu INIMA CARE BATE!

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Uneori poate fi o crima, dar in multe cazuri nu e o crima, e o situatie si chiar o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Cum adica, uneori e o crima si alteori e o solutie.
Asa, fircare isi poate justifica faptele, oricare ar fi ele, ca fiind o solutie.
Talharul sparge casa ca are nevoie de bani. E solutia lui de a face rost de bani. Asta inseamna ca nu mai e hotie?
Italianul isi omoara nevasta ca sa se insoare cu alta. E solutia lui, el ar gasi-o perfect justificabila, avand in vedere ca divortul nu este permis. Asta inseamna ca nu mai e crima?

Asta imi aduce aminte de ce spunea Steinhardt:

Omul se cutremura cand dai peste ceea ce englezii numesc „cadavrul din dulap" ori „adevarul de-acasa" si incepi a dezvalui ce singur nu indrazneste a-si marturisi, cand risti sa atingi punctul fragil si vulnerabil despre care arhitectura esoterica spune ca exista in orice cladire inaltata pe suprafata pamantului acestuia si poate duce intr-o clipita la naruirea edificiului intreg.

Sunt de acord ca nimeni nu trebuie sa condamne faptele altuia. Dar nici nu trebuie sa fim orbi, fie chiar si pentru faptul de a ne pazi sa recidivam sau sa imitam greselile altora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Imi mentin parerea conform careia avortul este crima. Insa, nu am judecat pe nimeni, nu am pus la zid pe nimeni si nici nu consider ca ar putea fi avortul o solutie mai degraba decat o crima. Asta pt ca scopul nu scuza mijloacele. Clar. In privinta celor care fac avorturi nu dau cu pietre, am persoane pe care le iubesc enorm, care au facut asemenea lucruri, imi pare enorm de rau pentru ele, dar nu pot fi de acord, de-asta nu fac judecati de valoare ci ma limitez la fapta in sine. E asa greu de inteles?
Si sa compari uciderea unui prunc cu sacrificarea unui animal in scopul consumului mi se pare infiorator! Grotesc!Iata ce importanta au pruncii! La fel cu porcul taiat de Craciun, mielul de Paste sau gaina din galantar! Fara suparare!

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

DA, Casandra.
Si de aceasta revelatie se tem toti oamenii, dar de multe ori ea este cea care te elibereaza cu adevarat si punctul de la care poti incepe sa traiesti.

Marilena, inteleg pozitia ta. Si eu gandesc la fel.
Am si eu prietene la care tin mult si pentru care avortul a fost o "solutie". Una a regretat apoi enorm si pe mine m-a durut durerea ei.
Sa condamni fapta in sine nu inseamna sa condamni omul, dar oricat de draga imi este, nu i-am putut spune ca a facut bine. Am aflat dupa consumarea faptei, asa ca am suferit si am tacut.

Ma asteptam la chestia cu porcusorul de Craciun si mielul de Paste. Acelea ne sunt date SPRE HRANA si pentru ca, din pacate, trebuie sa ne hranim, facem ca amerindienii: multumim Domnului si animalului ca vom mai supravietui o zi. Sau cine poate, devine lacto-vegetarian.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by casandra

Cum adica, uneori e o crima si alteori e o solutie.

E crima numai de cand embrionul a capatat forma umana. Pana atunci nu e. Un ghem de celule amestecate nu este o viata, ci o potentiala viata. Iar, daca spunem ca suprimarea unei potentiale vieti e o crima, atunci si contraceptia e o crima, si abstinenta e o crima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by Marilena12
Si sa compari uciderea unui prunc cu sacrificarea unui animal in scopul consumului mi se pare infiorator! Grotesc!Iata ce importanta au pruncii! La fel cu porcul taiat de Craciun, mielul de Paste sau gaina din galantar! Fara suparare!

Cu ce ti se pare superioara viata unui om fata de viata unui animal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by RaluD
Ma asteptam la chestia cu porcusorul de Craciun si mielul de Paste. Acelea ne sunt date SPRE HRANA si pentru ca, din pacate, trebuie sa ne hranim, facem ca amerindienii: multumim Domnului si animalului ca vom mai supravietui o zi. Sau cine poate, devine lacto-vegetarian.

Dar e la fel si cu corpul nostru si viata noastra - corpul ne e dat sa-l stapanim, deci sa si decidem daca vrem sa purtam sau nu copil in el, la fel si viata, avem dreptul sa decidem daca vrem sau nu sa ne dedicam toate zilele pe care le mai avem de trait cresterii si educarii copilului. Nimic mai simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Omului i-a dat Dumnezeu libertate de vointa si discernament si mai cu seama suflet de mantuit. Nu stiu pentru care fapte bune se mantuieste porcul si nici cum ar putea discerne binele de rau. Si mai cu seama omul a fost trimis pe pamant sa stapaneasca si animalele sa-i fie omului de folos. Ori daca Domnul a creat animale ca sa foloseasca omului inseamna ca omul este superior animalului. In plus, si cel mai important, Dumnezeu a creat OMUL dupa chipul si asemenarea Sa, ci nu animalul. Din ceea ce ne-a fost dat sa cunoastem, omul este cea mai buna creatie a lui Dumnezeu.
Si mai scrie: Fiti desavarsiti, precum si Tatal Meu, desavarsit este!
Asta inseamna ca ne-a fost dat corpul spre a-l stapani de la cele rele ci nu de la cele bune. Sunt sigura ca multi vor intelege corect ceea ce vreau sa spun. Hristos S-a jertfit pe cruce, pentru mantuirea oamenilor, nu a porcilor, caci nu acestia au alergat dupa El strigand: Iisuse, Fiul lui David, milueste-ma! ci oamenii. Si nici nu au fost trimisi dracii , in numele Mantuitorului Hristos, catre oameni ci catre turma de porci, acestia au fost sacrificati pentru un singur suflet!

Ca sa revin la postarea ta, Messa, sper sa nu gandeasca prea multi ca tine. Ca sa nu ajungem maine, poimaine sa ne hranim si cu prunci, sau alti neputinciosi, daca nu vom avea la indemana alta hrana! Ca doar, cu ce e mai important un om, fie el si copilas, sau embrion decat un pui de rata sau un purcel de lapte!
Imi pare rau ca gandesti asa, pentru tine imi pare rau. Eu consider omul net superior animalului.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput