Mamici din Constanta (3)

Mamici din Constanta (3) | Autor: CRIXIA

Link direct la acest mesaj

Imi revine deosebita placere sa va invit sa ne continuam discutiile.


CriXia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Sa continuam ...

Caty, eu nu am facut pana acum niciodata aerobic, doar aparate.
In principiu sunt multumita de exercitii si de seriozitatea instructoarelor.
programul tine cam 2 ore: se incepe cu o incalzire, care cuprinde miscari maini, picioare, pasi de dans( un fel), genoflexiuni, fandari, apoi se trece la exercitiile cu saltea - abdomene, bazine.
Sala are cam 4/5 ml, dar foarte inalta( deci aerisita)suntem asezate in trei randuri, iar in grupa noastra imi pare ca suntem suficiente, ca altfel nu ar mai fi loc. Am inteles de la alte instructoare care au program dupa-amiaza ca de multe ori este foarte aglomerat.
Despre cum am slabit pana acum iti pot spune ca in afara de exercitii, regimul este: fara paine, dulciuri, sucuri,cafea, mancare gatita. Nu mananc dupa ora 17, iar daca imi este foame mananc baton de slabit(Fibrobar) si beau apa. Deoacamdat vad ca functioneaza, am slabit 4 kg intr-o saptamana. slabirea nu prea este vizibila, mai mult la cantar se vede, paote pt. ca slabesc proportional.
Nu mai pot sa scriu, ca Alexia nu ma lasa. Promit sa revin.
Pupici la mamici si bebici!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Fetelor “La multi ani !” de ziua noastra !

Roxana, ce nume exotic, Patrick Filip, parca e nume de print sau rege saxon!
Crixia si Roxana, voi sunteti singure pe abonamentul vostru sau impreuna cu alti vecini din bloc?
Cornelia cum adica acasa ai Zappul f. rar?? Nu am inteles.
Layla, am inteles ca tu esti in Bucuresti acum, te mai intorci in Cta? O sa cumpar nr. din iunie.
July, unde ai disparut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Oana, referitor la abonamentul Rds eu sunt singura si totodata singura pe scara blocului, cel putin la momentul conectarii. Am auzit discutii ca in unele zone nu prea merge grozav, poate si datorita aglomeratiei( retele intre vecini).

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

LA MULTI ANI!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hihihi Oanna, auzi, exotic.... misto, la asta nu m-am gindit. deocamdata cred ca mai facem ceva modificari.....ca imi mai trazneste mie ceva noaptea in somn...
pe cablu suntem singurii din bloc cred....dar repet, sunt ff nemultumita de banda. rareori imi atinge 6k la transfer...si daca fac vreun download altceva nu mai pot folosi, nici macar pagini normale. dar, repet, depinde de zona, de exemplu la mercur merge ok, iar un prieten care sta la delfinariu si are pe canal S a zis ca e multumit de trafic.
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:


Un nou capitol! Bravo!

LA MULTI ANI FETELE DE ZIUA NOASTRA!

Oana da eu stau din 2001 in Bucuresti dar sper sa ne intoarcem cat de curand la Cta, cel putin asa mi-a promis sotul meu cand ne-am casatorit.

Fetele voi cum v-ati descurcat cu bebelusii, ati avut ajutoare? Eu am momente cand efectiv nu mai pot: sa am grija de el, sa fac mancare, etc.
Ieri am avut niste musafiri care au stat la noi exact cat a dormit Blondul, eu nu m-am odihnit de loc, si aseara am crezut ca clachez efectiv de oboseala.
Acum doarme si imi cica imi trag si eu sufletul: fac mancare, macinici, curatenie, etc.

Pupici,
Layla si Daniel Alexandru 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Buna Mamicilor,Burticilor si nu in ultimul rand-FEMEILOR,

"LA MULTI ANI!",sa fiti vesnic iubite si fericite.
Cate o ptr.fiecare!

Oana,n-am disparut!Am fost plecati tot familionul la Bucuresti.Ne-am intors aseara tarziu si suntem rupti.Mititica noastra a stat cuminte foc in masina,nu ne-a creat nici un fel de probleme.A fost prima noastra iesire din C-ta cu ea,acum putem pleca linistiti impreuna la drum lung.
La servici s-a stricat treaba,"femeile" mele s-au cam certat intre ele(sa fie de vina primavara?),asa ca s-a amanat totul.
In privinta cablarii prin RDS puteti s-o faceti si 2 scari.
Agentul sotului a depus banii la Banc Postul din centru.N-am primit nici acum confirmare.
In forumul despre acvarii il gasesti pe al meu sot in pag.8/Detalii despre noi.Apare cu nick-ul Gabi71.Cum ti s-a parut forumul lui?Cel care a facut forumul de acvarii este tot un Mircist de-al vostru,Marian(Mosu),casatorit tot cu o mircista,fiica dr.Lischievici.Un cuplu tare de treaba.
Roxana,esti tare!Sa-ti traiasca feciorul si sa te mandresti cu el.Al meu sot cand a aflat la echograf ca va avea o fata s-a .De ciuda,bine-nteles!Dupa aflarea vestii am fost la botezul nepoatei lui si zice ca a fost palinca de vina,ca era tare buna.Dar nu-l cred.Pana cand nu a vazut-o in carne si oase el a tot sperat ca se inseala medicii.Si-acum,e disperat dupa ea.Important este sa fie sanatos!Ai grija de tine si de micut!
Laura,multumesc mult ptr.detaliile oferite in privinta gradinitei.Teodora mea are 1an si 5luni,dar cum zboara timpul,m-am gandit ca-i bine sa pun intrebari de-acum.Noi am optat spre cea turco-engleza.Macar ea sa-mi invete limba daca eu n-o stiu.
Crixia,mama mi-a zis o reteta de slabit.O grefa/zi timp de 40 zile.Reduce colesterolul,slabeste,ajuta la osteoporoza.Vrea s-o incerce si ea.
Iris(ce nume frumos),Cornelia,Caty,voi ce mai faceti?
Layla,ti-am zis de ajutoare.Este ff.important sa te ajute cineva la inceput cu gospodaria.Chiar si o vecina,oricine.Macar pana te recuperezi.Aveam momente cand cadeam epuizata.La urmatorul ii adun pe toti,le trasez sarcinile de la-nceput.Iar pe mine musafirii m-au adus in pragul disperarii.Eu eram zombi,iar ei curgeau..Mie,care imi place multimea,am zis ptr.prima oara ca nu mai vreau musafiri.
Curatenia ptr.inceput o poti lasa pe mainile sotului.Asa cum stie el.Doar sa-l lauzi,iar daca stie sa faca de mancare si mai bine.Iar daca nu poate, nu te osteni prea mult,sa faci totul perfect.Asta ne omoara pe noi.Vrem sa fie ca inainte,sotul mancat,spalat,casa curata.Nu poti sa le faci pe toate,doar daca ai vreo 10 maini.Iar la curateniile generale,socrul meu imi aducea o tanti de la el de la scoala sa ma ajute.

Va pup pe toate si distractie placuta!

July

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Layla, te inteleg cat de greu iti este.
Si eu tot singura o cresc pe Alexia, si imi este si acum, la aproape 8 luni, destul de greu sa fac tot ce trebuie in casa.
In ce priveste menajul pot spune ca nu a mai fost de foarte mult timp curat cum era odata. Nu mai pot face curatenia de la un cap la altul, totul intr-o zi. Intr-o zi baia, in alta bucataria,... si tot asa, si cand ma uit in urma trebuie sa o iau de la capat.
Noroc cu masina de spalat automata, ca de trebuia sa spal lucrurile la mana cred ca dadeam coltu' de mult. Ce sa mai spun, spalat, calcat, curatenie, mancare, iar pentru toate astea nu-mi ajunge o saptamana.
Si sa nu uitam ca pe primul loc este copilul. Toata atentia, grija, dragostea numai pentru bb. Asta epuizeaza la maxim, de aceea recomand mamicilor odihna de dimineata, pentru a acoperi restanta din timpul noptii si a putea continua ziua.
In principiu, draga Layla, iti recomand sa faci pentru gospodaria ta strictul necesar. Cum ti-a spus si July ar fi foarte bine sa te ajute si sotul, asa cum se pricepe el.
Imi amintesc ca si eu eram chiauna ca si tine si in weekend, dimineata iesea sotul meu cu Alexia afara, ca sa pot ramane sa ma odihnesc. Sa nu crezi ca a facut-o din proprie initiativa, dar dupa o noapte nedormita l-am rugat sa iasa cu ea ca eram rupta de oboseala. Ii era teama, ca daca plange de foame,... . Inceputul a fost greu.
Deci, odihneste-te dimineata daca poti, ca sa rezisti in cursul zilei si noaptea urmatoare!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dragele mele buna dimineatza voua toate si o zi super!!
July, asa draga mea ca te dadusem absenta la catalog! se poate sa fugi tu asa mult timp neanuntata....
Layla dar o femeie la curatenie nu poti lua, macar o data la 2 saptamini? eu asa fac si in orice caz e mult mai bine....chit ca am interdictie de facut efort inca din decembrie...dar nici nu mai pot face multe chestii grele, ma gindesc ca in orice caz cind o sa se nasca Ghindu....o sa am multe alte ginduri la cap. cu gatitul e adevarat ca nu scap, dar imi si place..iar pe printul meu mai bine il imbrac sa mergem in oras decit sa prajeasca niste cartofi, si aia la fritteuza!!!
Crixia, vorba ta, daca nu era masina de spalat automata...chiar ca era tragic!!! noroc cu ea!!!
ma duc la treaba ca saptamina asta sunt iar sclav la minele de sare,
va pup pe toate inca o data..si nu bagati in seama ploaia asta....vine ea primavara!!!!
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Fetelor, are careva dintre voi masina de spalat vase? Am vazut la magazinul de deasupra fostei "Cina" o masina mai mica, Bosh, de opt milioane (celelalte mari mari costa 20). N-are program de oale, dar altminteri poti sa viri in ea tot ce poftesti (in materie de vase, fireste). Mie mi se pare o munca sisifica, parca imi petrec un sfert din viata spalind vase, si bucataria tot e plina de farfurii murdare. Cui am spus ca vreau sa fac acest efort financiar, mi-a replicat ca e un moft. VOi ce credeti?

mami & alisia (18 luni)

Mergi la inceput