Mamici din Constanta (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lizuca, buna.
uite care e situatia cu masina de spalat vase.
1. nu poti pune inauntru decit cantitati relativ mari de vase, ptr ca altfel e o risipa de apa, energie si detergent, care nu e ieftin.
2. vasele f murdare trebuie spalate in prealabil sau dupa aceea din nou, ptr ca altfel nu le spala bine (ramin urme, incrustatii, etc.)
3. paharele, daca nu folosesti un detergent din ala ff bun, cu bila albastra la mijloc, nu se spala bine (si nici cu ala rezultatele nu sunt de multe ori f multumitoare) - ramine calcar, urme, samd.
4. un ciclu de spalare nu dureaza mai putin de o ora, si ala e cel scurt.
5. poti pune si oale in aia mica, din cite stiu eu, depinde de marime (aici nu stiu daca gresesc sau nu....nu ma vazut modele fara oale, dar...astept contraziceri).
cam asta ar fi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Roxana, in Bosh-ul asta mic pe care l-am vazut incapeau doar sase seturi, fata de 12, cit primeste cea clasica. Dar poate ma lamuresti tu ce inseamna, de fapt, un set? Si oare nu-i misto ca, dupa ce adoarme copilul, in loc sa stau cite o ora sa rinesc in bucatarie, sa bag totul in masina si sa ma ocup de lucruri mai placute? Zic si eu...

mami & alisia (18 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

iubita, "set"-ul asta nu stiu ce e, poate cel mai bine ceri informatii de la magazin si te uiti pe manual.
eu am spus doar parerea mea, nu sunt multumita de cum spala, mai ales ca am folosit-o dupa petreceri si majoritatea tavilor si paharelor le-am spalat eu din nou ca erau cu urme pe ele )paharele daca sunt singure sau cu farfurii mediu murdare ies relativ ok). iar reclamele la detergenti sunt la fel ca cele ptr masina de spalat, cum ca le bagi in el si ies petele...aiurea, publicitatea sa traiasca!
dar sa stii ca daca tie ti se pare mai usor de pus vasele in masina si intre timp sa te uiti la tv...nu trebuie sa te influenteze negativ ce zic eu....depinde si la ce folosesti masina.
hai, anunta-ma daca te hotarasti. a propos, ce model e?
Roxa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata!

Eu am fost cam lenesa in ultimul timp. Parca nu am timp si chef de nimic. O fi astenia de primavara. Dar unde e primavara?

Oana, Zappul este al sotului de la birou, asa ca am acces limitat. Dar cum de ceva timp nu mai am nici calculator acasa, astept sa vina vremuri mai bune . De cand m-am intors la birou, conexiunea la pellin vad ca merge binisor. Inainte erau ceva probleme.

layla, pe mine m-a ajutat mama. Nu cred ca as fi facut fata singura. Cel mai bine ar fi as acum ti-a zis si Roxana, sa cauti o femeie care sa te ajute la menaj, iar tu sa ai tot timpul pt. bb.

Ma gandesc si eu la masina de spalat vase si chiar daca am auzit si pareri contra, noi suntem hotarati sa ne luam cand o sa fim "pregatiti".

De s-ar incalzi vremea asta o data, sa mai iesim si noi la plimbare!

Va pup!
Cornelia



http://community.webshots.com/user/cornelianis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

AlooooConstanta? De la ploaie vi se trage? Unde sunteti?
Eu am avut o noapte putin mai linistita fata de celelalte si am putin timp sa va mai comunic cate ceva.
Alexia acum doarme, poate si de la vreme, in rest este bine; in fiecare zi scoate cate un sunet nou sau tipa mai tare. Ieri am fost sa-i ia sange pentru analize si nu a plans absolut deloc, iar in cursul zilei era asa de haioasa cand isi privea degetul bandajat cu Urgo. Acum asteptam rezultatele.
In rest: sala, febra musculara, caci se cam schimba exercitiile; apartament nu gasim.
Cam atat, astept sa iasa soarele sa iesim afara si sa stam mult .
tuturor!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

aici, prezent la apel sa traiti!!
de dimineatza am fost sa ne ia 42 de fiole de singe pentru analize si acum dupa ce am luat miculd ejun mi-a mai venit inima la loc. si ghindu e fericit si face gimnastica (cred ca nu pricepea el de ce nu vine mincare in dimineatza asta...).
azi noapte am avut unul dintre cele mai haioase vise de cind sunt gravida, respectiv ca nascuse 4 (patru) copii, 3 baieti si o fetita si ma minunam de ce nu ii vazusem niciodata la eco, ca doar am facut o mie...erau tare cumintei, in schimb nu aveam nici pampersi, nici biberoane, nimic si barbatu-meu nu vroia sa se duca sa ia nimic, ca zicea ca nu avem nevoie. e poftim vise aiurite.
intr-adevar, vremea asta e ingrozitoare...poate totusi se mai incalzeste, macar in week end.
va pupic si va doresc o zi buna,
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Roxana ce vis pe capu' tau!
Cred ca incep sa-ti apara grijile legate de pampersi, biberoane, lapte.
Referitor la semnificatia viselor sper sa fie ceva de bine, mai ales ca erau mai multi baieti.
Cu fiolele de sange nu prea am inteles! E legat de servici sau ai facut tu analize? Ca ma speriasem putin.

Cornelia, cand am inceput sa va strig la catalog, nu scrisese nimeni pe ziua de azi, iar pana am terminat eu de scris, ai aparut tu.
Cred ca sigur am mai vazut pozele cu Maria ta, dar m-am mai uitat inca o data. E tare frumoasa!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Fetelor, care-i cel mai bun pediatru din Constanta? Probabil ca ati mai discutat subiectul, dar n-am fost pe faza? Fiica-mea pare sa aiba rubeola (cam asta e aspectul eruptiei pe care o are), dar medica de familie imi spune ca ganglionii de la ceafa nu sunt destul de inflamati ca sa fie asta. Cica ar fi o viroza - ati mai pomenit de viroza cu eruptie cutanata? DAti-mi rogu-va un reper pediatric valabil. Saru'mina!

mami & alisia (18 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Liz, singura pediatra pe care o stiu este doctorita de familie alor mei, Bolma Elena, de care am auzit pareri pro si contra, dar cred ca poti apela la ea ptr o parere. viroza cu eruptia cutanata,.....sincer nu am auzit. mai stiu de dna. Ciobanu dar acum nu e de garda!!....miine dupa-amiaza la spitalul mare sau de dimineatza la policlinica cu plata este, eu am auzit recomadnari ff bune despre ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Prezent si noi la apel!
Sunt asa de fericita ca azi Marele Blond a adormit singurel in scaunel, fara leganat in bratele mele si doarme de aproape 2 ore, timp in care am dormit si eu o ora si am mai strans un pic prin casa.
Credeam ca nu o sa-l mai dezvat de adormit in bratele mele (mai ales ca are 6 kg si mi-a rupt mainile efectiv) dar iata ca am reusit azi.
Ieri m-am chinuit toata ziua cu el, dar plangea cu niste lacrimi de crocodil si nu m-a lasat corasonul sa-l las sa planga prea mult.
In rest vremea asta urata ma streseaza, ma obisnuisem cu plimbarile afara, dar azi si ieri am stat numai in casa. Naspa!
Cum este cu sucurile de fructe, cu care ati inceput primul cu mere sau cu morcovi? (noi avem deja 10 saptamani si ar trebui sa incepem, tanti pediatra a zis ca vine pe la noi sa ne zica ce si cum si nu a aparut inca).

Pupici,
Layla si Daniel Alexandru 10 saptamani

Mergi la inceput