Despre gradinarit (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Hai sa ma laud si eu cu aventurile mele de gradinar incepator
De dimineata am observat cu bucurie ca mi-au inflorit narcisele(galbene)!De cind asteptam,dupa ce a nins pe ele,a fost si ger!!!
Iar acum ma duc in gradina sa plantez salata si patrunjel
O sa va tin la curent cu productia!!!
Pupici

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Hey, Doina, bravo! Acum am inteles despre ce planta era vorba, ca din descrierea babirusei nu am priceput. Ai dreptate cu recomandarile pentru Hoya. Eu am gasit ca are toleranta medie fata de apa si fata de caldura, si se tine in expunere directa a razelor soarelui. Se cheama intradevar floare de ceara. Si mai scrie sa lasi pamantul sa se zvinte intre udari, ca sa fii sigur ca nu abuzezi de apa.
Androix, pentru feriga ta ideal ar fi sa nu o mai manance pisica. Nu este o planta pretentioasa(feriga, nu pisica!). Prefera umiditate crescuta si umbra, in nici un caz insolatie directa. Nu se recomanda sa o pui in casa nici la intuneric si in nici un caz langa o sursa de caldura. De inmultit se inmulteste singura prin stoloni si prin spori, si nu prea o poti incuraja sau ajuta. De obicei sunt rezistente si se regenereaza daca au conditii. Uscaturile se pot indeparta pentru ca sunt urate si pe betele uscate nu vor mai creste foliole.
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Fetelor ce stiti de planta Berning love sau echola in italiana daca imi aduc bine aminte, numai ca nu stiu cum se cheama in romana. Are flori marunte cam din 4 petale si frunzele carnoase usor zimtate. Sunt si la Metro. Ei, eu am una de anul trecut, acum a crescut mult si are multe brate insa nu mai face flori si cam acu’ este prioada ei. Imi puteti da un sfat?
Otilia nu stiu cum arata gradina ta, dar dupa descriere ma innebunit deja. Si eu as dori sa fac asa in gradina mea insa am spatiu pe care pun zarzavaturi si pentru flori ramane mai putin.
A si am luat un fir de zambila de la Metro dar nu stiu daca pot s-a pun in pamant in curte pt ca are bulb foarte mare si pare a fi o floare care are nevoie de mai multa caldura, nu ca zambilele noastre romanesti. Sa incerc s-a pun in curte?
va pup si spor la gradinarit

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Mihaela, pune zambila in curte...Eu am pus anul trecut, dupa ce s-au ofilit florile (le-am tinut in casa sa ma bucur de ele)..am pus bulbii in pamint si acum prima dintre ele a inflorit...e una mov! Mai sint vreo 2, una alba si una roz care au frunzulite maricele deja, probabil vor inflori. Tot anul trecut am pus si bulbi de lalele albe (tot asa le-am luat inflorite din Metro, cind s-au uscat le-am pus in pamint), au si ei frunzulite.

Anul acesta am cumparat brinduse, iarasi zambile si narcise...cum se usuca le pun in pamint, desi parca toamna se planteaza nu?? (oricum eu le-am pus din primavara ca sa nu pierd bulbii, am talentul de a pune bine lucrurile si nu le mai gasesc niciodata)


Sa ma laud cu ultimele achizitii...am luat seminte de rosii, sa vedem daca imi vor iesi rasadurile, si am cumparat semninte de dovlecei ( n-am citit etiketa, m-am uitat la poza si am zis ca-s castraveti, abia acasa mi-am dat seama ce am cumparat, buni si aia, ce sa fac acum??). Si mi-a iesit si mararul in ghiveci!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

BUNA FETELE,HARNICUTELE!
Andreutza...eu mi-am dat seama ce floare are Babirusa,acum ramane sa se lamureasca si ea...
Mihaela...daca ai denumirea in latina la floricica ta,poate e in carticica mea,si iti scriu despre ea.Asa,cu denumirea care ai dat-o tu,am cautat si nu am gasit.
Diana...sa inteleg ca stai la curte.Harnicuta esti!Zambiluta care ai cumparat-o din metro,si ai pus-o anul trecut,acum a inflorit cum era cand ai cumparat-o?Tot asa frumoasa?Te rog sa mai spui de evolutia plantelor cumparate din metro,si puse in gradina.Mercy mult!

Va pup,si spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Doina, zambilutza a facut flori tot mari, nu stiu daca o sa faca la fel de multe pe tulpina, inca e micutza, tija nu are mai mult de 5cm deocamdata. E si cam necajita fiindca a vrut sa infloreasca inainte de ultima perioada friguroasa, a dat si gerul peste ea si partea de sus a florilor e "muscata" de ger...sa vedem cum va evolua pina la urma.
Am mai luat trandafiri din Metro, i-am plantat acum 2 ani si au inflorit din primul an chiar. S-au pastrat bine peste iarna, si nu au fost deloc inveliti (cum scrie la carte ca s-ar face!!)Am unul cu flori mici, albe catarator, o frumusete..o sa-i fac poze cind o inflori.

La profilul meu am pus o poza cu o floarea-soarelui decorativa, am avut plina gradina asta vara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Multumesc fetelor, am vazut si poza si m-am lamurit 100%. Oricum de ieri am mutat-o la soare, pana ii amenajez scarita sta agatata provizoriu.
Mi-am pus si eu in ghiveci un rasad de levantica, poate am mai mult noroc, ca semintele n-au fost de nici o treaba.
Pe aici se umbla in maneca scurta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pomeanm spune:

Dragi gradinarese,
dupa cum va spuneam in primul meu salut, datorita voua am dat si eu in gustul unei gradini cu zarzavaturi pe langa cea cu flori.
Asa ca m-am pus pe cumparat seminte iar duminica trecuta am incropit rasadnite din ce am putut. Le-am acoperit cu folie de plastic si le-am lasat in garaj, la lumina. Azi dimineata m-am gandit la ele ca poate s-a uscat pamantul si cu inima cat un purice, am desfacut plasticul. Nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca semintele de ridichii deja germinasera (se vedea la cele care nu au prins loc in pamant si au cazut asa, aiurea pe unde au putut). In ritmul asta peste o luna mancam ridichii (hihihi). Restul de seminte sunt mai potolite, nu se vede nimic (inca). Pe la mine a fost cam schimbatoare primavara asta dar deja am primii boboci de narcise. Lalelele sunt de-o palma dar zambilele nu cred ca o sa infloreasca anul asta caci deja au frunzele mari si nici un boboc. Anul trecut pe vremea asta deja se trecusera. Oricum, mai speram.
V-am "auzit" vorbind despre glicina. E o planta tare frumoasa, mai ales primavara cand infloreste dar aveti grija: E toxica! si acelasi lucru am citit si despre margaritar. Poate pentru adulti nu conteaza dar copiii sau animalutele (precum catelusa mea) o mai confunda cu salata.
Androix, daca ai baie cu ferestra e locul ideal pentru feriga. Eu am vazut la o prietena unele superbe pe care le tinea in baie. Acolo au si umiditatea si caldura de care au nevoie, ca sa nu mai vorbim de efectul decorativ.
Otilia, ai gasit planta cataratoare pt gradinita?

Pe curand,
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Fetelor din Franta, ma faceti sa mor de ciuda. La noi ninge si e un friiiiiiiiig!
Mirela, bag seama ca-i faci concurentza Otiliei la ridichi! Spune-mi, feriga aia din baia prietenei tale era pusa chiar la fereastra? Ca si eu am una care arata cam jalnic. Cand am luat-o era o splendoare, dar acum...
Diana, sa-mi spuisi mie daca iese ceva din semintele tale de rosii...ca si eu am pus! Deocamdata nimic, dar...
Va pup pe toate, spor la gradinarit ca a expirat timpul meu liber :).
Cami, imi pare rau ca esti suparata cu masina :(. Sper ca vei rezolva totul cu bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Buna ziua la toata lumea!
Daca am numai plantute in ghiveci ma pot numi si eu "gradinareasa"?

Inca nu am reusit sa citesc toate postarile de la subiect, dar pentru ca doua plante dau sa-mi moara am sa ingros obrazul si va cer din prima sfaturi:
- am trei violete. La doua le merge bine, in schimb celei de-a treia au inceput sa i se pateze frunzele, se se decoloreze si sa se stranga. Are cineva vreo idee ce as putea face sa o ajut?
- mai am o planta care am cumparat-o sub numele de "money tree". Am tinut-o la lumina indirecta si cu mai putin apa (cum ii scria in instructiuni) si nu i-a mers bine. Am pus mai multa apa si o vreme a fost mai fericita, au mai dat frunze din ea insa acum vad ca mai multe frunze i s-au uscat. Mai are cineva planta asta? Stiti cumva cum se ingrijeste?

Ma mai "laud" cu rasaduri de rosii, din seminte puse acum o luna- anul trecut am crescut 24 de plante in ghiveci si au fost fooarte gustoase. Am si patrunjel in ghiceci- pus anul trecut, a dat din nou din el si pare chiar mai frumos ca acum un an.
As mai vrea eu si leustean dar nu stiu de unde sa gasesc aici seminte...

Va multumesc si numai bine!

Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput