Plante si flori pentru suflet (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by Andreutza

Lia, nu prea inteleg ce inseamna ca zambila e cam suparata!?! Poate ne dai mai multe detalii.
Bulbii e bine sa ii separi cand ii vei replanta la toamna si procedezi la fel ca la lalele.

Cu drag,



Andreea & Octaveatza


Suparata, adica s-a pleostit, frunzele atarna nu mai stau tepene in sus ca inainte. I-am pus apa, mai mult, a parut ca-si revine, si azi e din nou pleostita. Anul trecut a durat vreo luna pana a inceput sa se usuce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Buna fetelor, am de 2 ani lacrima lui Cristos dar inca nu a inflorit poate stiti voi de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Lia, cred ca ori i-ai taiat floarea prea devreme(taierea florii produce o rana care se cicatrizeaza mai repede daca floarea este trecuta), ori a fost ceva mai frig. Pe de alta parte s-ar putea sa nu aibe nimic. Vei sti cu adevarat atunci cand vei scoate bulbul din pamant pentru a-l pastra peste vara.
Babirusa, eu nu am auzit de lacrima lui Christos! Da-mi mai multe detalii (nume stiintific daca stii ar fi super) sau descriere, sau poza sa vedem despre ce estre vorba.

Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Fetelor ma bucur ca ati fost harnicute ca si ati scris. Am lipsit ceva dar sper sa nu mai plec la Iasi.
LauraT ma voi ocupa de tine, dar te rog rabdare ca nu am ajuns sa iau butasul. Momentan am probleme de sanatate grave cu socru si am facut naveta pe la spitale prin Iasi. ok?!
Gabid ma bucur ca te reintalnesc

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Fetelor, am fost ieri in carrefour si azi pana in Metro, am innebunit, aveau o multime de butasi de trandafiri si pomi fructiferi dar si alte plante.Bineinteles ca preturile nu sunt tocmai mici. Si cum eu n-am inca gradina m-am multumit doar cu un portocal de ghiveci, e tare mititel dar sper sa creasca.Stie careva mai multe despre pretentiile citricelor? Multumesc.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by Andreutza

Lia, cred ca ori i-ai taiat floarea prea devreme(taierea florii produce o rana care se cicatrizeaza mai repede daca floarea este trecuta), ori a fost ceva mai frig. Pe de alta parte s-ar putea sa nu aibe nimic. Vei sti cu adevarat atunci cand vei scoate bulbul din pamant pentru a-l pastra peste vara.
Babirusa, eu nu am auzit de lacrima lui Christos! Da-mi mai multe detalii (nume stiintific daca stii ar fi super) sau descriere, sau poza sa vedem despre ce estre vorba.

Cu drag,




Andreea & Octaveatza


Ceva mai frig a fost, duminica diminata era zapada aici, dar eu am scos ghiveciul doar luni afara. De luni incoace temperatura noaptea nu a mai coborat sub 4 grade, iar ziua a fost peste 11. Poate totusi am taiat floarea "puiului" cam devreme. Inca mai statea in sus, dar floile erau uscate bine deja.
Multumesc mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by babirusa

Buna fetelor, am de 2 ani lacrima lui Cristos dar inca nu a inflorit poate stiti voi de ce?


Noi am avut una, se intinsese prin toata camera, dar n-a inflorit niciodata. Mama ei (planta de la care am luat mladita) a fost inflorita in permanenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Eu am avut pusi butasi de trandafir acum un an in iarna .I-am acoperit cu sticla din plastic sa nu inghete dar in primavaara nu a mai iesit nimic.Nu stiu ce s-a intamplat.Acum as vrea sa imi iau de la Metro.Se pun si primavara?Oare se prind?
Copaceii mei de la Metro care s-au prin anul trecut...greu dar s-au prins...acum le da muguri.Sunt tare incantata de ei!Ca sa se prinda mama mea le-a facut santulet la radacina si turna multa apa acolo ca sa ajunga tocmai jos la radacina...altfel ramanea la suprafata si copacii se uscau.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Pojogam, stai linistita ca nu am nici o graba..., multumesc oricum...
Liliana, si mie mi-au facut cu ochiul atatea plante din Metro..., dar m-am multumit cu pomii fructiferi, care nici macar nu stiu daca s-or prinde...
Gabid, tu ce pomi ai luat de la Metro? Italieni sau romanesti? Cred ca ai avut noroc ca s-au prins, mersi ca mi-ai zis cum ai facut tu, o sa tin cont sa ii ud mult...Trandafiri am avut si eu doi butasi din acestia straini, primiti cadou, dar nu mi s-a prins nici unul. In schimb, din cei vreo 20 pe care am incercat eu sa-i prind sub borcane anul trecut, vad ca 8 s-au prins (adica au frunze verzi sub borcan), sa vedem daca, dupa ce le scot borcanele cand s-o incalzi afara, se vor dezvolta bine si vor inflori, tare-s curioasa...

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput