Plante si flori pentru suflet (2)

Plante si flori pentru suflet (2) | Autor: pojogam

Link direct la acest mesaj

Fetelor va doresc o primavara minunata si o viata plina de flori si iubire.
Am considerat ca dupa 10 pagini sa trecem la partea a doua. sa vdem ce succes vom avea.
Doina la noi e soare si apoi ploua. astept sa se zavnte pamantul sa pot pune cate ceva. Florile pe care ti le-am trimis sa stii ca sunt frumusele. Cea care se face tufa, sa o pui grupat asa prin iarba pt ca ea creste destul de inalta si rasfirata. va trebui daca vrei sa dai un aspect mai ingrijit sa o legi un pic la baza. O sa vezi! Poate nu-ti plac ca te mananc...
Laura muscatele au venit ca seminte si mi-au spus ca flori fac la anul, deci daca vrei seminte mai bine nu! rasaduri inca nu au sosit dar sunt in jur de 50000 lei sau 70000 lei in functie de marimea lor.
Voi folositi ingrasaminte la flori si in mod special la cele de gradina?
va pup


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

URA,CE VREDNICUTE SUNTEM!AM AJUNS LA PARTEA A2A!SI EU NICI NU STIAM!
MIHAELA - saru'mana pt seminte!Eu nu folosesc ingrasaminte pt flori,poate si de aceea am avut unele esecuri.La florile din gradina,nici atat.La legume si zarzavaturi,mai pun ai mei parinti ingrasamant natural,toamna.Te-am intrebat de gradina,pt ca mami meu a pus seminte de rosii si ardei,in scopul obtineriI de rasaduri.Si cam peste doua luni,le pune in gradina.Avem niste rosii,a'ntaia!
VOINEA.....?
VA PUPIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Mersi, Mihaela (pojogam), cred ca e mai bine sa iau direct rasaduri, ca nu am rabdare pana la anul...De-abia astept sa vina primavara asta ca lumea, sa trec la insamantat de flori si sa pot cumpara si planta rasaduri...

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

am vazut ca Doina a pus cateva punctulete in dreptul numelui meu, dar eu nu mai stiu ce am zis ca am ajuns la partea a doua si nu am mai intrat de ceva timp la subiect. Deci, daca esti amabila sa-mi zici ce nu intelegi, sau ce am zis eu...

Adina si dragalasii ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

cred ca despre crasula ma intrebai (am facut sapaturi in site) e ceva care are frunze mai mari, mai late, si creste destul de inalta. am vazut-o si la florarie si avea inflorescenta deasa si rosie, avea in nume destul de alambicat.
de curand am mai primit si o crasula alba, e tare mica, are cateva funzulite dar can s-o face mai mare nu prea stiu ce sa-i fac.
am primit si o begonie, plina de flori, din cea cumparata de la florarie, am pus-o pe balcon inchis, o ud suficient dar au inceput sa-i cada florile pur si simplu, nici nu sunt uscarte, strang cate un pumn. nu stiu ce sa-i fac, nu vreau sa moara
daca poti sa-mi dai ceva detalii as fi tare recunoscatoare.

Adina si dragalasii ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

VOINEA - de crassula ai spus.Iata cam ce te sfatuiesc eu,din experienta mea(am si eu)si din carticica mea,despre inmultire,pt ca asta te interesa:prevelati din tulpini butasi lungi de10-15cm cu 2-3 perechi de frunze;efect. aceasta operatie intre lunile mai si iulie.Plantati-i intr-un amestec de nisip si turba,la 5cm adancime;mentineti amestecul usor umed,la o temp. de 21c.Dupa ce prind radacini,tratati-i ca si pe plantele adulte.Eu am pus o ramurica in apa,am tinut-o pana a dat radacini.Daca procedezi asa,nu-i schimbi apa,doar adaugi.Sigur ai crassula?Din descrierea ta pare a fi o kalanchoe,dar s-ar putea sa ma insel eu.
Despre begonie-superba floare,nu cred ca e cineva care nu si-ar dori o asemenea frumusete!Dar e dificila ingrijirea ei,pe cat de frumoasa e.Daca nu-i creezi aceleasi conditii ca la floraria de unde ai luat-o,degeaba.Nu vreau sa te sperii dar cam asa e.Conditiile de crestere:lumina,dar nu soare direct;temp. 15-18C;umiditatea-nu excesiva.Cam atat..in rest bafta!
Nu stiu cat de folos iti vor fi sfaturile mele,dar cam atat am stiut si am putut sa aflu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

uuuuuuuuuu.......feteleeeeeeeeee????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anapharm spune:

Multumim la fel Mihaela!!!!
Cum frumoase si curate suntem toate - ca niste flori eu va urez: la fel de primitoare si minunata sa fie gradina fiecareia!!!
Gradina nu avem, flori nici macar in casa nu pot sa tin, pisica mea mananca tot pana ajunge la pamant si daca primesc un buchet de flori, trebuie musai sa-l pitesc.
Sanatate multa tuturor
Ana 18 saptamani

"Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie".
Ana Burtch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:


.........nimeni??????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Ma laud si eu cu ultimele achizitii...am luat un cires (sper sa fie din acelea pietroase, ca in poza atasata pomisorului) si un coacaz negru (arbust). Astept sa se indrepte putin vremea sa le plantez, deocamdata stau in beci. Apropo stie cineva in al citalea an rodeste ciresul? Cel pe care l-am cumparat are 2 ani...Oare la anul cind va avea 3, om minca cirese??
Am vazut in Carrefour o multime de butasi de trandafiri, absolut superbi, si cataratori si ne-cataratori, unii erau parfumati...o multime de variante. Partea proasta era pretul: putin peste 300.000.

Mergi la inceput