Plante si flori pentru suflet (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Doina, m-ai dat gata cu reactia ta, sa stii! Ma bucur sa fiu alaturi de voi!
Mai este un subiect care se numeste "despre gradinarit" si il puteti gasi aici: http://www.reclama mascata//avertizare/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22729 , dar este mai mult despre gardini.
Laura, sa stii ca trandafirului ii place f mult lumina dar lumina indirecta(nu trebuie tinut direct in soare, si apoi, cam toate plantele ies sifonate din iarna asa ca de obicei trandafirii mai pierd o parte din frunze care se ingalbenesc; unde mai pui ca e si vlaguit dupa atata inflorire. Isi va reveni cu siguranta atunci cand il vei taia si scoate afara. A, si la trandafir mai poti sa aplici un truc: stropeste-i frunzele cu apa(pulverizata de preferinta) pentru ca iubeste umiditatea atmosferica si nu apreciaza prea tare aerul uscat din incaperile de iarna.

Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Ura! Azi a inflorit iar trandafirul meu japonez si, de data asta, are o mandrie de floare, ca asta toamna, pe vremurile bune...I-am pus apa mai des, si-o fi revenit... Andreutza, zici ca trebuie sa-l tai? Cum?

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Fetelor, asta DA subiect interesant!
Noi am achizitionat de curand un terenin provincie si mi-am cumparat o groaza de seminte de flori ( dei habar nu am ce o sa iasa cu ele)dar va tin la curent!!!
Intentionez sa cumpar niste pomisori de la Praktiker sau Metro... sper sa se prinda!
Am o mare intrebare legata de trandafirul japonez pe care il tin la bloc : trebuie sa-i tai ramurile?Anul trecut a avut multe flori rosii, dar acum am observat ca au inceput sa-i cada frunzele iar frunzele ramase s-au facut mari, chiar foarte mari ( in loc sa-i dea alte frunze ele cresc foarte mari si cad...
Unde as putea gasii Liliac si magnolie pentru cutticica mea?
Mii de multumiri..
Lili
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Laura, mai draga, ce dai daca-ti dau eu trandafir galben, dar simplu?
Al meu tocmai a inflorit dar va trebui sa-l tai putin si incerc sa prind. Trandafirului ii scurtezi ramurile mai lungi, incerci sa-i dai o forma coroanei.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Mersi, Liliana, stii de cand caut un trandafir japonez galben? Eu pe cel mititel roz l-am prins rupand o ramurica de la prietena mea care are unul mare roz, am tinut-o vreo 2 luni intr-o sticluta cu apa la geam, pana a facut radacini, apoi am plantat-o si s-a prins. A mai crescut (are vreo 25cm acum, dar nu s-a ramificat), are un boboc maricel acum, abia astept sa vad daca infloreste sa-l vad cum arata (ar trebui sa fie roz nebatut). Cel rosu mai maricel are 3 ramuri, nu prea-mi vine sa le tai, poate mai incolo, dar a inceput sa cheleasca in partea de jos a ramurilor. A inflorit iar, are tot o floare super!
Liliana, gata, cand ne vedem sa te vad cu ramurica in mana!! Mersi mult de tot!

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Dragele mele fete!
Despre trandafirul chinezesc (pentru ca asa il cheama): are nevoie de multa lumina (dar indirecta nu il tineti direct in bataia soarelui) in tot timpul anului, umiditate moderata (udari dese), umiditate in aer (pulverizatii frunzele), sol usor si fertil. Taierile se aplica inprimavara dupa ce isi incheie perioada de inflorire si in timpul verii (taieri scurte = ciupiri ale varfurilor) la lastarii fara boboci. Taierile urmaresc imbogatirea coroanei, ramificarea si garnisirea ramurilor fara frunze. In timpul iernii frunzele isi mai parasesc locul si ramurile raman chele. Este bine de stiut ca in locul lor nu vor creste altele si, ca aceasta specie are tendinta de a nu ramifica natural. Pentru a stimula ramificarea, se taie ramurile. Taierile trebuie sa urmareasca formarea unei coroane cat mai armonioase, asa ca urmativa bunul simt. Nu trebuie sa exagerati, si trebuie sa pastrati mereu un numar de frunze care sa permita hranirea pana cand vor creste altele (pentru ca frunzele raman pe varfuri care trebuie taiate). Trebuie asadar sa pastrati un echilibru. Ramurelele rezultate in urma taierii se pun in apa, la lumina si dupa aparitia radacinilor se transfera in pamant. Asa puteti obtine plante noi.
Sper sa fi fost destul de explicita.
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Mersi, Andreutza, asa voi face!

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Eu abea acum v-am descoperit.
Am si eu 2 intrebari. Zambilica mea si-a incheiat inflorirea, de fapt ea si a facut un pui care a inflorit si el. Le-am scos afara (la fel ca anul trecut) dupa ce le-am taiat floarea vestejita, si azi am vazut ca e suparata. Ce sa fie ? (am procedat identic anul trecut, doar ca acum e ceva mai rece). Le tin in ghiveci.
A doua intrebare. Cum sa separ puiul de mama ? Bulbul puiului pare destul de sanatos, dar mi-e teama sa nu le supar pe ambele daca procedez ca la lalele.
Multumesc.
PS: Aici vremea e mai calda si de aceea deja au inflorit. Mi-au inflorit pana acum si narcisele si o parte din lalele. Le am in ghivece pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Lia, nu prea inteleg ce inseamna ca zambila e cam suparata!?! Poate ne dai mai multe detalii.
Bulbii e bine sa ii separi cand ii vei replanta la toamna si procedezi la fel ca la lalele.

Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

Imi place si mie subiectul vostru si ma bucur ca v-am descoperit. Sunt o mare iubitoare de plante si flori si imi doresc ca intr-o zi sa am si eu o casa cu gradina, dar pana atunci am un balcon plin de flori si chiar legume.

As vrea sa fac schimb de flori cu cele dintre voi interesate de asa ceva. Am mom. o Sanseveria plina de pui, vreau sa o mut dar mi-e mila sa-i arunc pui. Mai am si pui de gloxinia Sinningia ( aceea cu tuberculi in pamant si cu clopotei mici galbeni cu rosu) si frunze de violete de parma albe puse la inmultit (ar mai trebui sa stea in apa cateva sapt.) si 1-2 pui de pachistachis cu radacini in apa si care au nevoie de plantare cat de curand.

Mi-as dori begonii de orice fel, gloxinii de orice fel mai putin cea prezentata mai sus, cercelusi,violete de parma diferite culori mai putin alba, lantana alba sau roza cu galben (am una portocaliu cu galben), etc.

Mergi la inceput