Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni

Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni | Autor: corinag

Link direct la acest mesaj

Desi nu am nici o legatura cu cazul de fatza, nu stiu de ce, m-a impresionat poza, faptul ca este frumoasa si pare ca nu intelege nimic din ceea ce i se intampla.Nu ma pot stapani sa nu ma gandesc ca ar fi putut fi si fetitza mea in aceasta situatzie.

Stiu ca este foarte dificil, sunt multe actiuni similare in momentul de fatza care se desfasoara simultan, dar poate putem ajuta, daca nu material, macar cu ceva scrisori, catre dl prof. dr. Boltshauser, de la Kinderspital din ZUrich, poate obtine niste reduceri de pret, sau incurajari pe care sa le aducem familiei. Stiu de asemenea, ca exista o scrisoare catre Tarom pentru obtinerea unei reduceri de pret pentru o deplasare in Germania- cazul Bogdanel. Nu stiu daca s-a obtinut vreun rezultat in acest caz.

Sper ca nu voi ingreuna in nici un fel cu acest mesaj actziunile de solidaritate Despre copii care sunt deja in desfasurare pentru alti copilasi!

Corina


Nr. 4136, 13 Februarie 2004
"Dati-i o sansa fetitei noastre!
Fetita noastra, Busoi Teodora, in varsta de 9 luni, din orasul Horezu, judetul Valcea, prezinta de la varsta de 4 luni manifestari neurologice constand in miscari dezordonate ale membrelor si trunchiului, arcuirea trunchiului, miscari ale limbii, imposibilitatea de a inghiti lichidele precum si pierderea achizitiilor neurologice dobandite pana in acel moment (nu tine capul, nu urmareste). Medicii presupun ca este o boala ereditara de metabolism, dar investigarea In vederea stabilirii diagnosticului exact a depasit atat posibilitatile Spitalului Clinic de Urgenta "M.S. Curie", din Bucuresti, cat si ale Clinicii de Pediatrie I, din Cluj, unde fetita a fost internata. Pentru continuarea investigatiilor, medicii ne-au recomandat internarea intr-o clinica de specialitate din strainatate. Prin amabilitatea dlui prof. dr. Boltshauser, de la Kinderspital din ZUrich, care a fost de acord sa o primeasca in Elvetia pentru investigatii, am putea sa-i dam o sansa fetitei noastre sa duca o viata cat mai normala, dar din pacate aspectul financiar este cel care ne tine pe loc. Apelul nostru se adreseaza tuturor celor care au posibilitatea sa ne ajute, intrucat avem nevoie de circa 15.000 euro, cat costa investigatiile la clinica din ZUrich. Ne este teama ca timpul care trece poate influenta negativ evolutia bolii. Orice zi care trece poate insemna o zi pierduta din viata fetitei noastre. Ajutati-ne sa-i dam o sansa, vorbim despre o viata! Daca ati citit mesajul si nu ne puteti ajuta financiar, ati putea sa-l faceti cunoscut altor oameni de suflet (prieteni, rude, vecini...), care ar putea sa ne ajute. Avem conturi deschise la Raiffeisein Bank - Sucursala Horezu: cont lei - 2383874; cont euro - 4097557. Dumitru Busoi, Horezu "

http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=archive&mid=863&aid=62380

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Corina, Zürich este in Elvetia, de ce reduceri la zborul de germania?
La profesorul in cauza as putea sa sun sa vad exact ce e de facut.
Mai ai detalii?

Toate cele bune!
Ana

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Ma refeream la cazul lui Bogdanel ptr care s-a cerut o reducere sau chiar subventionare a costului deplasarii ptr cele 3persoane.

Nu mai am alte detalii, ma gandeam sa scriu la Libertatea si sa-i intreb daca au adresa familiei Busoi.

Corina si bb Ilinca 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Pai atunci scrie-le si revino cu amanunte: numarul de tel al profesorului, diagnosticul exact al fetitei, cand s-a vorbit exact cu profesorul, cine a vorbit, etc.
Si inca ceva: nu reusesc sa deschid linkul, nu vad nici o poza, mi se cere nu stiu ce password. Ai putea sa copii tot anuntzul, te rog?
Pupici

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Numerele din arhiva Libertatea sunt disponibile doar in masura in care te inscrii ca membru pe site-ul www.libertatea.ro apoi se acceseaza arhiva cu nr 4136.
In afara ded textul pe care l-am copiat, in articolul respectiv mai este doar poza fetitzei care nu s-a putut copia. Eventual sa o pun undeva pe webshots.
Am scris la redactia Libertatea.

Corina si bb Ilinca 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

aha. ok- sa vedem ce iese. O zi minunata!
Ana

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Am facut rost de nr de tel de la Informatii Horezu 0250 1052 dar suna intr-una ocupat. Locuieste cineva in Horezu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Iata ce mi-a dat paginialbe.ro:

l BUSOI CARMEN
Adresa: Independentei, Nr. O4, Sc. , Etaj , Apart. , HOREZU, 390, 1052, Telefon: 0250.861615

Daca suni la LIBERTATEA, vorbeste cu Irinel Antoniu, ea se ocupa si de pagina cu cititorii... Si spune-ne, draga Corina, ce se mai poate face in afara de donatii...




"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Multumiri Angi,

Am vorbit cu Dl Dumitru chiar acum. I-am dat adresa forumului desprecopii si l-am rugat chiar pe dlui sa intre si sa posteze exact diagnosticul fetitzei si alte detalii.
Ce am aflat: fetitza a fost programata pentru 23 febr la consultatie, dar pentru ca nu s-au strans suficienti bani, a fost amanata pentru 8 martie.
Daca doritzi sa contribuitzi cu altceva: fetitza accepta doar Milumil II si cereale de orez fara gluten.


Adresa: str Independentei, Nr. O4, Sc.F ,Apart.4 HOREZU, jud Valcea
Telefon: 0250.861615




Corina si bb Ilinca 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Buna,
Sunt o prietena a familiei Busoi.
Am toate analizele dar acasa, as putea sa le trimit dupa ora 20.
Multumim ca sunteti alaturi de noi.
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Am reusit sa gasesc Biletul de iesire de la Clinica de Pediatrie I Cluj.
Diagnosticul este:
SINDROM DISTONIC CU RETARD NEURO-PSIHIC
HIPERLIPOPROTEINEMIE COMBINATA FAMILIALA
ANEMIE HIPOCROMA MICROCITARA.

Determinarea enzimelor lizozomale definitorii pentru stabilirea certa a diagnosticului, in acest caz nu s-a putut efectua in Romania.

Profesorului Dr. E. BOLTSHAUSER de la KINDERSPITAL din Zurich i s-au trimis la cerere examenul RMN si o caseta cu inregistrarea Teodorei.
Astfel au obtinut prima programare pe data de 23/02/04 pe care au pierdut-o din cauza lipsei banilor. Au obtinut o reprogramare in data de 08/03/04.
Banii in cont se strang destul de greu si pentru deplasarea in Elvetia este nevoie de bani.
Din Zurich ne acorda intreg sprijinul ei o prietena de familie care este stabilita acolo si care a tinut permanent legatura cu profesorul. Avem promisiunea ei ca ne ajuta si pe mai departe in cazul fericit in care Teodora va ajunge acolo.
In luna ianuarie Teodora a fost la recuperare la spitalul din Sibiu si in urma procedurilor de acolo (gimnastica recuperatorie) da semne de usoara redresare. Este un semn bun si ne da sperante ca evolutia ei este progresiva.
Din pacate familia Busoi nu are acces la internet de aceea eu voi fi legatura dintre voi si ei. Daca i-ati fi auzit astazi la telefon cat de bucurosi erau si cat de mult optimism le-ati insuflat fiind alaturi de ei ati fi inteles ca efortul vostru de astazi nu a fost in zadar. Ganditi-va cum ar fi ca peste cativa ani Teodora sa ne zambeasca dintr-o fotografie si sa poata sa va multumeasca si ea pentru suportul vostru.Am fost incantati sa descoperim ca mai exista oameni cu sufletul mare care ni se alatura. Ajutorul vostru a reaprins luminita sperantei in sufletele lor si pentru toate astea nu putem decat sa va multumim.
Va stau la dispozitie pentru orice informatii suplimentare.
Cu mii de multumiri,
Vicky

Mergi la inceput