Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna ziua, sper sa nu va deranjez cu ceea ce voi scrie, dar am inteles ca Teodora are nevoie de 15.000 EURO, iar dupa calculele mele deja s-au strans 25.000 EURO, suma la care se mai adauga banii pe care ii va primi in Elvetia (cei care s-au strans si nu s-au trimis).
Florinel are nevoie de 10.000 EURO, pentru un transplant de maduva - operatie care se face in Bucuresti- el fiind deja internat, dar asteapta sa i se stranga banii. Macar 5.000 EURO s-ar putea transfera in contul lui Florinel si ati putea salva doua vieti.
Daca cineva imi impartaseste parerea, poate l-ati putea salva si pe Florinel.
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva.
Oricum ati facut o treaba minunata pana acum.
va multumesc,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by laura-s

Buna ziua, sper sa nu va deranjez cu ceea ce voi scrie, dar am inteles ca Teodora are nevoie de 15.000 EURO, iar dupa calculele mele deja s-au strans 25.000 EURO, suma la care se mai adauga banii pe care ii va primi in Elvetia (cei care s-au strans si nu s-au trimis).
Florinel are nevoie de 10.000 EURO, pentru un transplant de maduva - operatie care se face in Bucuresti- el fiind deja internat, dar asteapta sa i se stranga banii. Macar 5.000 EURO s-ar putea transfera in contul lui Florinel si ati putea salva doua vieti.
Daca cineva imi impartaseste parerea, poate l-ati putea salva si pe Florinel.
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva.
Oricum ati facut o treaba minunata pana acum.
va multumesc,
Laura



Draga Laura,
In cazul conturilor umanitare, problema nu e asa de simpla... Adica, nu se face o scadere si o adunare. E vorba de intentia celor care au donat. Au facut-o pentru Teodora. In plus, cei 15.000 de euro sunt pentru diagnosticare Nimeni nu poate stii daca nu cumva apoi nu vor fi necesari alti bani pentru tratament, vreo interventie chirurgicala... Daca problema se va rezolva fara costuri suplimentare, sunt sgura ca parintii Teodorei vor dona diferenta de bani. Ei stiu cel mai bine cit de greu e sa alergi din usa in usa pentru salvarea copilului tau...
Aceeasi problema a aparut si in cazul banilor strinsi pentru Cristi. Se punea atunci problema ca o parte din acesti bani sa fie distribuiti catre Simona Moanta, fetita aflata la operatie in Italia. Cei mai multi de pe forum au spus atunci NU.
Ar fi bine daca ne-am putea imparti cumva pe cazurile aparute la anunt umanitar. Si daca cele impresionate de un caz anume ar face eforturi, efectiv, pentru ca banii necesaari sa se stringa...
In cazul lui Florinel, in afara de publicarea anuntului, nu prea s-a facut nimic. N-a tinut nimeni legatura cu familia, nu s-a actualizat cazul... Poate ca nu e prea tirziu sa incercam acum sa facem ceva pentru el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Asa este, aveti dreptate, dar....haideti sa facem ceva si pentru Florin si asta pe pagina lui. Mai stiu persoane care urmaresc cazul si daca ar vedea ca nu s-a abandonat ideea de a-l ajuta poate am putea face ceva.
Scuze inca o data si spor la treaba
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Laura, banii pe care i-am strans in Elvetia (1800 CHF) au fost trimishi Teodorei de ziua ei. Restul ce s-a mai strans dupa (vreo 300 CHF) le-a fost inmanat personal parintilor de catre Giny, acum vreo 2-3 saptamani. In prezent mai am doar un cec de 100 USD pentru Teodora. Dar mi-am spus ca o sa-l dau direct parintilor cand vor veni in zürich, ca altfel iarasi costa taxe de trimitere, etc.
In rest, subscriu la ceea ce a spus Adriana.

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

In cazul in care Teodora nu va mai avea nevoie de diferenta de bani fiti absolut sigure ca intreaga suma ramasa disponibila va fi virata cu draga inima in contul altui copil aflat in situatie critica. Momentan nu stim ce se va intampla cu Teodora si nu putem risca sa piarda totul. Ar fi pacat ! Vrem sa ajutam, dar cu parere de rau, nu in acest moment.
Multumesc Adriana, pentru sustinere !
Laura poti sa incerci sa preiei tu cazul lui Florinel ?!? Sigur nu vei ramane singura in incercarea ta de a ajuta. Dar, permite-mi sa-ti spun, dupa cum mi-au cerut si mie altii este necesara multa, multa transparenta. Bafta multa !
Toate cele bune !
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Eu nu inteleg de ce,
in cazul in care nu exista reglementare juridica ptr astfel de "donatii in donatii",de ce pare nepotrivita transferul unui mic procent 2-3% ptr ajutorul unui alt copil care nu are nici macar minimul asigurat ??? Nu e tot ajutor umanitar ?
Nu se cere "deturnarea" unor fonduri sau transferul unei sume care sa compromita solutionarea cazului respectiv.
Desigur si in cazul unei astfel de decizii este necesara aceeasi tansparenta, informare in special a donatorilor.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Laura, esti mamica micutzului Florin? Sau ii cunosti personal pe parinti? Multzumesc pentru raspuns. Pupici

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Este o situatie foarte delicata. Sa nu ne grabim sa tragem concluzii pripite. Va asigur ca daca pentru Teodora nu se va utiliza intreaga suma, restul sumei va fi donat in contul altui copil. Carmen era ieri cand am vorbit cu ea profund emotionata de cazul lui Paul (dupa ce a citit articolul din Jurnalul National) si se framanta toata cum ar putea sa ajute. Din pacate nu poate ajuta toti copii aflati in suferinta inainte de a sti ce se va intampla cu propriul copil. Si sa nu uitam ca situatia Teodorei nu este deloc roz iar suma estimata de d-l profesor a fost una minima, cat sa nu-i refuze.Suma a fost stabilita in cazul in care Teodora nu va fi spitalizata. Dar daca va fi nevoie de spitalizare ? Nu credeti ca ar risca prea mult ? Si atunci in loc sa ajutam doi copii incurcam mai mult lucrurile?
Paul din cate stiu eu are avionul pe 26/06/04. Pe cine sa ajute si pe cine nu ? E greu de spus (cel putin asa cred eu).
Imi pare rau ...
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Vicky, voi vedeti-va de drumul asta. Ati inceput ceva, terminati. Nimeni nu are dreptul sa va ceara socoteala. Dupa aceea, daca puteti ajuta, este cu totul alta treaba. Cand este programata Teodora? Multa sanatate micutei!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Vick> Asa cum spune si Claudia nu are nimeni dreptul sa va ceara socoteala cu atat mai mult cu cat cazul micutei Teodora nu a fost inca rezolvat!!




~~Adela &Julia 2 ani- 19. Iunie. 2004

Mergi la inceput