As vrea sa stiu cam ce scutece cumparati si de ce?

As vrea sa stiu cam ce scutece cumparati si de ce? | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

As vrea sa stiu cam ce scutece cumparati si de ce?

In fiecare zi unii dintre noi merg la magazin sa se aprovizioneze cu scutece. Uneori lucrurile intra in rutina si ne trezim ca functionam ca niste roboti. As vrea sa stiu deci: ce scutece cumparat si mai ales de ce acestea?

Cateva idei care sa intretina discutia:

- pretul este important
- campania promotionala (ce vad la televizor aia cumpar!)
- oferta din magazin (de genul doua pachete la pret de unul)
- cumpar cei mai scump pentru copii mei
- calitatea! Dar oare am incercat si calitate inferioara? Daca da... ce s-a intamplat (iritatii, se rupeau etc.)

Alte intrebari:
- De unde cumparati scutecele? De la colt? De la angro ca este mai ieftin? Prin Internet sau telefonic ca sa mi le aduca acasa?
- Daca vedeti in magazin o oferta de genul: 3 pachete la pret de doua o folositi (o folositi chiar daca acasa tocmai aveti doua pachete noi?)?
- Afecteaza cumpararea scutecelor bugetul familiei sau le cumparati cu usurinta?
- Cumparati scutece la bucata (cei din strainatate sa nu rada caci am vazut ca se practica in Romania)?

Comunitatea are cuvantul!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

Hi,
Am primit cand l-am nascut pe Rares,Hughies, fixies si binecunoscuta marca Pampers.Ce am primit de la fetele din Germania nu prea se compara cu ce am cumparat eu aici.La marca Hughies e mare diferenta.
Cel mai mult imi plac Fixies si am iceput sa ne dam pe ei.Sunt mai buni dupa parerea mea pentru ca sunt mai moi si parca respira mai bine pielea prin ei,una la mana!Cu marca pampers ne-am inteles foarte bine si numai din aia am cumparat pana acum vreo luna cand am ajuns in Cora si am vazut Fixies 44 de bucati la oferta de 306 mii.Stiind ca am primit de la fete cand l-am nascut pe Rares (din cei pentru prematuri)-si stiind ca sunt buni am luat.I-am mai luat si ca pentru 20 de scutece absorbante marca Pampers dadeam vreo 250 de mii.
Sunt si scutece absorbante autohtone mai ieftine dat daca faci o impartire simpla ajungi la 5-6000 de lei bucata,iar fixies sau pampers ajung(cei cumparati din market-uri nu din farmacii-unde sunt mai scumpi)ajung la 7-8 mii de lei.
Diferenta calitativa mi se pare colosala!!!Am luat Gughies si va rog sa ma credeti ca in 2 ore cel mult trebuia sa-l schimb pe Rares pentru ca daca nu se uda.Si s-a mai si iritat de la el.Bine ca iritatia nu o putem pune neaparat pe marca de scutece absorbante ,deoarece mai depinde si de pielea bebelusului!
De cumparata cu usurinta nu prea ii cumparam dar m-ar bate Dumnezeu daca m-as plange ca am cheltuit o avere pe scutece si asta pentru ca am primit multe pachete de la fetele de aici de pe site.
Cand nu am avut bani am luat si la bucata ,cate 5,10 bucati.Am mai primit si de la bunici la bucata pentru ca la ei pretul psihologic are impact mare asupra lor.Li se pare colosal sa dea pe niste pampersi 500.000-600.000 lei.
Cam astea ar fi de zis in legatura cu pampersii!
Daca cineva stie si alta locatie innafara de Cora in care s-ar gasi Fixies si mai ales in pachete Jumbo(am vazut ca exista pe site-ul lor,dar nu stiu daca romanii importa si de aia)as fi recunoscatoare celor care mi-ar spune si mie.


"Copilul nu datoreaza parintilor viata ci cresterea"
Adina si bb Rares Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Eu folosesc Pampers. De ce? Pentru ca pana acum nu ne-au creat neplaceri. Pretul e cam la fel la toate. Am folosit Libero primiti cadou si s-a iritat toata. Alte prietene au folosit si altceva si din expoerienta lor am invatat si eu. Cumapar Pampers de la supermarket ca imi e mai usor si preturile sunt mai mici ca in alta parte. Nu am cumparat la bucata niciodata pentru ca ar trebui ca scutecele sa fie cat de cat sterile si odata desfacute in farmacie nu mi se mai p[are ca isi pastreaza calitatea asta. Nu pot sa spun ca imi afecteaza bugetul familiei cumpararea scutecelor dar ar fi bine daca am trece la olita cat mai repede mai ales ca domnisoara mea face KK si de cate 3 ori pe zi.

Anda si bebelusa Carina cea nazdravana
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Asta e subiectul meu preferat!
Deci sa o luam de la inceput:
Cumpar ,dupa multe testari,numaiPAMPERS Baby-Dry
La inceput m-am gindit la pret...cumpar dublu,fata de voi (sic!),dar cumparind scutece ieftine,am folosit cu mult mai multe si in plus de cele mai multe ori,bb era ud,pierdea pipi din scutec. Cu PAMPERS nu am avut niciodata probleme de genul acesta,ex noaptea pun scutecul la ora 21.00 si dimineata la aceeasi ora,deci dupa 12 ore,scutecul e destul de plin,dar copilul uscat si fara iritatii...cu alt scutec nu am avut niciodata acest rezultat!
Deci eu din toata lista scrisa de tine am ales calitatea,asa cum o vad eu,poate altcineva nu e de aceeasi parere,

Cumpar scutecele de la super-market,la pretul care i-l ofera magazinul,nr 5 de ex,care cumparam acum,54 buc costa 19.50 euro.E scump si am fost tentata de multe ori de alte marci cu reduceri de preturi,dar nu am cistigat,cum am spus deja!
Nu le cumpar cu usurinta,din fericire intotdeauna ma ajutat socrul meu ,cind ai doi copiii,se duc multe scutece la gunoi...Uneori firma i-mi trimite acasa cupoane de 3.50 si 4.00 euro reducere si asta mai ajuta!
Cit despre scutecele la bucata,stiu ca se practica in Romania,dar aici nu e xista asa ceva si chiar daca ar exista nu cred ca as cumpara!

Am incercat multe marci mai mult sau mai putin renumite,dar nici una nu m-a multumit!

Marci care circula in Grecia:

Pampers
Libero
Nanny's
BabyLino

CAM ATIT!


Theodora, Alexandros, Yannis
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
http://community.webshots.com/user/theodorapap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu am folosit pentru baiatul meu numai Pampers. Am incercat si Huggies si din cele ieftine. Ieftine am mai cumparat din cele marca de magazin cum sint aici in America (supermarketurile isi produc propria gama de creme, scutece, mincare, etc), foarte proaste, in sensul ca umplutura se facuse toata cocoloashe tari la primul pipi. Gasisem chiar unele foarte haioase facute de Benneton in toate culorile, experientza destul de urita, pentru ca atunci cind l-am schimbat am observat ca elasticele acelea subtiri care sint la marginea scutecelui, iesisera din locasul lor si zaceau in mijlocul scutecelui. N-am mai incercat de atunci nimic ieftin.
Pampers a mers pentru noi (cred ca depinde si de forma corpului fiecarui bebe),
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Hai sa raspund si eu desi acum Tudor foloseste scutece numai noaptea, dar amintirile nu sint kiar sterse.
Cumpar Pampers pentru ca mi se par cele mai bune. Cel mai important mi se pare calitatea, am incercat si mai ieftine dar ma trezeam cu copilul ud pina la mijloc. Probabil ar fi trebuit skimbat mai des si atunci revenau la ac pret, sau kiar mai scump( 2 scutece ieftine costa mai mult decit unul scump). Plus discomfortul de a scula copilul noaptea sa-i schimb hainele. Nu sint de parere ca trebuie sa cumpar ce e mai scump, dar produsul trebuie sa ma satisfaca.
Campania promotionala nu ma determina sa cumpar un produs ieftin si prost...dar profit de ofertele din magazin daca sint la produsul care ma intereseaza. de ex cumparam paketele mari de Pampers pentru ca reveneau mai ieftin si pentru ca primeai kdo un paket de sevetele umede...acum cumpar pakete mici, de fiecare data sper ca e ultimul paket!!
Cumpar din magazine gen Metro, Selgros...n-am cumparat niciodata de pe net sau telefonic fiindca imi place sa merg la cumparaturi si profit de orice ocazie (femeie dehhhh).
Daca am bani pentru a profita de oferta as folosi-o, kiar daca am provizii acasa.
Nu afecteaza bugetul familiei cumpararea scutecelor si n-am cumparat niciodata la bucata.

Cred ca am raspuns la toate intrebarile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Numai Pampers ...cand am incercat altceva(de vreo doua trei ori), am avut aceleasi neplaceri ca si Andrada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Noi am cumparat de la inceput Pampers pentru ca sunt cele mai bune.Am incercat si alte marci: Bella (le-am primit la o promotie si nu le-am mai cumparat pentru ca la primul pipi miroseau urat si parca erau facute din servetele)si Libero(le-am primit la o alta promotie si pareau bune dar, cand le-am cumparat -fiind la jumatatea pretului Pampers- au avut o calitate proasta, nu stiu cu ce erau umpluti).De atunci indiferent de oferte sau preturi, nu cumparam decat Pampers.De cumparat cumparam o data pe luna de la Carrefour cel mai mare pachet(facand si economie de bani).In afara de hipermarketuri la noi sunt f scumpi pampersii(adica la magazinele mici sau la farmacie, mai ales la bucata).Nu afecteaza foarte tare bugetul familiei pentru ca nu folosim multe si le chibzuim cu atentie.Dar nu-mi permit sa fac stocuri de peste o luna.
De ce am ales Pampers? Pentru ca absorb foarte bine (in primul rand)si mentin bb uscat,au arici si nu lipici si se poate face control, au bariere de protectie si sunt croite in conformitate cu realitatea(se muleaza pe poponetzul lui bb).



Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Folosesc numai Pampers pt ca am incercat shi alte marci shi se irita copilul. Nu ma intereseaza pretzul daca calitatea este buna, pt mine cel mai important este ca bb meu sa fie uscat shi sa aiba un "scutec" confortabil.
Gabbriela & Julian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

In Romania am folosit Pampers. Stiam de la prietena mea, care si ea avea un bb cu 5 luni mai mare decat al meu, ca intr-adevar e buna marca. M-am convins si eu, dupa ce am primit un pachet de Libero (parca), si i s-a iritat funduletul rau lui Andrei.
Cand am venit in state, am luat Pampers, dar aici nu au aceeasi calitate ca cei din Ro. Asa ca am trecut la Huggies, care sunt ceva mai bune. Adica sunt bune, foarte absorbante, nu am avut neplaceri cu ele.


Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Noi folosim Pampers si Huggies. Sunt multumita de amandoua asa ca de cumparat cumpar care e la special in saptamana respectiva, daca e, daca nu, iau oricare din ele. Ce-mi place la Huggies e ca banda aceea care se trage peste, e tot din material moale si se muleaza pe corpul bebeului pe cand la Pampers e din palstic si uneori se freaca de piele si-i lasa urme rosii. Pe de alta parte Pampers am observat ca e putin mai mare decat aceeasi marime de Huggies. Marci mai ieftine am incercat si eu dar am avut aceleasi neplaceri ca si celelalte fete. Scutecele noi le cumparam cand facem si celelalte cumparaturi la supermarket sau farmacie. Cumparam de regula cate o cutie cu o suta si ceva de bucati. Daca vad o oferta buna, da iau, chiar daca mai am acasa.

Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput