As vrea sa stiu cam ce scutece cumparati si de ce?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elly1977 spune:

Cand am iesit din maternitate, Dariutza avea carne vie la fundulet. M-am chinuit aproape 1 luna cu tot felul de creme si pudre, dar numic. Pana a venit pediatra si mi-a spus sa schimb scutecele. Si asa am trecut de la Pampers la Libero si sunt foarte multumita. Noi facem kk la olita dimineata si folosim doar 2 buc pe zi. La bucata am cumparat doar in caz de extrema urgenta, inainte de salariu sau cand nu aveam timp sa ajung in supermarket. De obicei cumparam din Metro, dar urmarim ofertele si de la Carrfour.
Nu e chiar usor cu banii, dar nici nu ne face gaura in buget.
Apropo de pampersi: vara trecuta, eram cu Daria in parc si o babaciune incepe sa ma boscorodeasca, ca noi , mamele din ziua de azi, nu stim sa crestem copii, ca-i chinuim cu "chilotii aia de hartie". Pe vremea lor, femeile fierbeau si calcau toata ziua la scutece si asa cresteau copii sanatosi. M-am enervat, pe moment, si i-am zis sa mai faca vreo trei copii sa ne arate si noua cum se cresc. Oricum, mie mi se par inventia secolului.
Va pupam dulce,
Elly si bb Dariutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

De la bun inceput am folosit numai Pampers Baby-Dry si Total-Care. Alegerea initiala a fost determinata de faptul ca marca imi era cunoscuta, apoi din convingere... Intamplator am folosit de vreo doua ori Hughies, insa nu am fost multumiti, nici eu nici bb, care s-a udat pana la buric. Cumparam de obicei pachete "jumbo" de la hipermarket, mai ales din motive de comoditate dar si de pret. Singura nemultumire ar fi ca nu se gasesc (sau se gasesc??) in Romania si scutece pentru facut baita (vine vara, vrem la mare...).

Q si Dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

Folosesc numai Pampers pt ca am incercat shi alte marci shi se irita copilul. Nu ma intereseaza pretzul daca calitatea este buna, pt mine cel mai important este ca bb meu sa fie uscat shi sa aiba un "scutec" confortabil.
Gabbriela & Julian


Si noi la fel.
Am incercat Libero standard si am venit cu bebe plin de pipilica de la doctor.
Am incercat si Up and go, din acela, chilotel, f. bun nimic de zis insa comparand preturile am ajuns la concluzia ca nu merita.
Nadina si Carina-mandarina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Folosim numai Pampers, dupa ce ne-am convins ca, ce este mai ieftin are si o calitate mai slaba(se umple mai repede sau chiar se rupe, irita funduletul). De aproape 2 saptamani, numai noaptea mai folosim. Dar inainte, bugetul nu ne permitea decat pentru iesirile mai lungi sau peste noapte. Cumparam de unde este mai ieftin, in zi de salar, cate un pachet mare, care mai are si cate un pachet de servetele umede. S-a intamplat ca am ramas fara scutece cu 1-3 zile inainte de salar si atunci am luat la bucata. Ne-au mai ajutat fratele si sora mea mai mica cumparand Pampers, ori de cate ori, noi nu ne-am putut permite. Cam asta ar fi povestea scutecelor, la noi !

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Noi folosim cu incredere scutece Pampers si suntem multumiti.
Cumparam numai JumboPack cand mergem si facem cumparaturile de aprovizionare lunare sau bilunare de la supermarket si este convenabil atat ca pret cat si din comoditate. In acest fel scutim si timp si bani.

In ceea ce priveste cumpararea la bucata - asa ceva nici nu intra in discutie.

Am incercat si Libero dar nu am fost pe deplin multumiti.

In nici un caz nu fac cumparaturi de la coltul strazii. Risc sa fiu inselata prin calitate indoielnica. In Romania poti avea surprize neplacute de genul acesta. Iar timpul este foarte important pentru mine. Primesc acasa oferte de la supermarketuri si astfel imi pot planifica din timp aprovizionarea.

Informatia costa timp si bani.

Reclama la produse este necesara, testarea in schimb este definitorie in folosirea uzuala a produsului.





Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciupercar spune:

Noi folosim Pampers de la inceput. Nu am incercat altceva pt ca Rebecca s-a inteles f bine cu ei si nu am simtit nevoia...Daca ea nu s-a iritat niciodata si nici nu s-a udat in afara scutecului, am zis ca nu este nevoie sa caut in alta parte.
Nu m-am uitat niciodata la alte preturi ca sa fac comparatie si nu m-a batut gandul sa le schimb. Si mie mi se par cam scumpe, dar asta e...
Incerc sa profit de oferte si daca am bani iau mai multe pachete daca pretul este mai bun.
In general cumpar de la hipermarket, dar am ramas o data in pana si am luat de la farmacie...doar o data, ca ne-am fript rau...
La bucata nu am cumparat niciodata.
Scutecele, impreuna cu laptele, servetelele umede, cerealele si cu borcanelele ne duc undeva peste 3.5 mil pe luna, ceea ce nu este putin...Si bineinteles ca asta nu este tot...Doamne ajuta sa avem in continuare de unde...
Nu ma uit la pret cand este vorba de copilul meu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

hai ca incepe sa semene a reclama la firma Pampers ...

... dar si noi tot asta folosim :)

am inceput cu aceasta marca la sfatul unei prietene, care ne-a spus ca i se par cei mai buni;

am fost foarte mulumita, incat nu am simtit nevoia sa incerc prea multe alte marci; am mai incercat si altele, in primul rand pentru ca erau mai ieftine, dar am avut numai necazuri (piele iritata, scutec nu prea absorbant, nu sta pe copil etc.); asa cum stiti, indiferent cat de plin este scutecul, copilul are pielea uscata si neiritata, deci nu mai trebuie schimbat noaptea, sau daca nu face caca mai mult timp ziua.

de cumparat, cumparam de la supermarketuri sau de la engrouri, pachetele cele mai mari (carora le corespunde pretul la bucata cel mai mic) si ne ferim sa luam la bucata si pentru ca sunt mai scumpe, dar si pentru lipsa de igiena specifica metodei

desigur, pretul conteaza, dar cel mai important este binele copilului
nu pot spune ca e foarte usor, dar nici nu a fost groaznic de greu sa cumparam ditai pachetul cel putin o data pe luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Vin cu o parere in afara subiectului...
Am observat ca nu sint multe raspunsuri la acest subiect si cred ca de vina e faptul ca nu toti sau foarte multi intra pe "Sondaje" ca sa poata vedea subiectul.Cred ca e mult mai potrivit daca l-ati muta la "DISCUTII GENERALE".
As vrea a vad mai multe pareri...
Eu intru direct pe http://www.desprecopii.com/forum/active.asp cind deschid si asa vad toate mesajele noi de la ultima mea vizita,dar nu toti faca asa probabil.
Multumesc si sper ca nu am deranjat cu ideea mea!


Theodora, Alexandros, Yannis
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
http://community.webshots.com/user/theodorapap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Am folosit la amindoi copiii mai mult Pampers, si ocazional Huggies. Dar mai de curind am descoperit Libero Discovery si mi se par foarte bune, desi sint cam la fel de scumpe ca si Pampers. Deci ne-am abonat la astea...Pretul nu prea l-am luat in considerare, preferam sa iau ceva bun pentru copil chiar daca e mai scump.
Imi mai plac si Libero Up&Go, care chiar merg acum cind ne obisnuim cu olita.
Regretul meu este ca scutecele din Romania nu sint calitativ la fel de bune si nici la fel de variate ca cele din Vest.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

* Pampers, dupa ce am facut cateva experiente cu Libero si inca o marca pe care nu mi-o amintesc si a trebuit sa intorc salteaua in mijlocul noptii (si nu doar odata ci aproape de fiecare data).
=> factor determinant = calitatea
* Le cumpar de la hypermarket/metro in cantitati industriale pentru ca sunt mai ieftine. Daca raman in pana cumpar si de magazinu' din colt sau farmacie.
* bugetul nu se clatina sub greutatea scutecelor - bebel foloseste ~4/zi adica sub 800.000 lei/luna (~20 euro? am gresit ceva? credeam ca ma costa mai mult)
* Mi s-a intamplat sa cumpar la bucata cand eram prin parc fara nici un scutec de rezerva dar cu un popnet urat mirositor.

Mergi la inceput