Cu incredere spre Canada! (III)

Cu incredere spre Canada! (III) | Autor: papadie

Link direct la acest mesaj

Va rog sa pastrati un ton adecvat in discutiile pe aceasta tema!

Va multumesc anticipat,

papadie (www.desprecopii.com)

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Draga Lorelei,

Intr-adevar, noi am primit cardurile in 3 saptamani, dar am sunat aproape zilnic la imigrari, nu stiu daca a ajutat sau nu. Oricum, poti sa suni sa intrebi care e satus-ul, daca l-au trimis sau nu...
Noi am venit prima data in Canada in decembrie anul trecut, in concediu, nu vroiam sa ne pierdem job-urile, ne-am luat concediu 1 luna si am stat cu sufletul la gura sa ne vina cardurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Eu sunt total pe din`afara subiectului, dar un singur comentariu as dori sa fac si ma retrag:
Ira in declaratiile tale, nu stiu daca le constientizezi, te contrazici infiorator si am sa iti dau un mic ex.
Citez:" ...Eu nu neg ca sunt lucruri si f bune in Ro, de exemplu siguranta si lipsa infractionalitatii, suntem pe ultimul loc in Europa la infractionalitate, nu-mi e frica sa ies pe strada singura la orice ora din noapte si asta inseamna f mult, insa.....
Irina si Sofia cea jucausa
Trimise - 19/12/2003 : 15:21:49 " - subiectul "strainatatea"
si alt citat : "...De asemenea,
un loc unde sa nu fii agresat sexual
de toti maniacii, sau macar daca esti, sa fii achitat pt. ...
Irina si Sofia cea jucausa
Trimise - 05/01/2004 : 00:23:10" - subiectul "Cu incredere spre Canada II"
Hotaraste-te!!!

Saphir33saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Asa este, am vrut sa spun ca lipseste infractionalitatea
la scara mare,
mai exact m-am referit la crime.
Cred ca femeile din Rom
care au scapat de strigatele si fluieraturile de pe strada
sunt f putine,
asta e asa de comun aici,
incat mi-e greu sa o numesc infractiune.
De curand mi s-a intamplat sa merg singura pe strada
si sa ma trezesc cu mainile unui barbat pe sanii mei,
nu cred ca ar vrea cineva sa simta
ce am simtit eu atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Si unde m-am mai contrazis atat de "infiorator" ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlorelei spune:

Draga Casandra,
O sa incerc sa sun si eu, am sunat astazi de multe ori la un nr.care mi l-au dat la aeroport in cazul in care imi schimb adresa in aceasta perioada, dar a fost tot timpul ocupat.
Tu unde anume ai sunat?
Si stii care sunt conditiile apoi, in cit timp trebuie sa revii in Canada, pt. a nu pierde rezidenta?
Eu mi-am rezervat bilet pe sapt. viitoare,apropo liniile cehe au bilete dus-intors in aceasta perioada -760 CAD, in timp ce pe mine numai dus, cel mai ieftn -SwissAir ma costa 720 CAD.

Mutumesc anticipat,
Lorelei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Dragi moderatori,
Am si eu o propunere, va rog sa nu va suparati ca o postez aici dar are oarecum legatura cu subiectul, iar la "probleme si sugestii" am mai postat in alt problema si nu mi s-a raspuns, de aceea sper ca in acest fel sa va pot retine atentia.
Ceea ce vreau sa propun este ca mesajele care credeti voi ca nu se potrivesc fie cu topicul, fie cu spiritul forumului, sa fie mutate la "Zona Zoster", iar in locul lor sa apara un hiperlink care sa te duca acolo si o motivatie (si nu un punct, cum s-a intimplat cu mesajul Irei!). In felul acesta cei care nu au apucat sa citeasca mesajul respectiv pot s-o faca, evitind situatia neplacuta in care nimeresti la o discutie care te interesa, vezi ca s-a intimplat ceva si nu ai habar ce! In plus, toti cei de aici cred ca suntem oameni maturi care ne putem asuma raspunderea pentru ceea ce scriem, deci daca o facem intr-un anumit fel poate ca lumea trebuie sa ne cunoasca si in acel fel.
Ca exemplu: mie nu mi se pare ca Ira a jignit pe nimeni cu ceva, pur si simplu si-a afirmat parerile din punctul ei de vedere. Cel care a avut, dupa parerea mea, o reactie exagerata, a fost Danro, care pesemne nu a inteles ideea in care ea a scris mesajul pentru el. Ce s-a intimplat mai departe habar nu am, deci nu stiu daca mi-am facut o parere corecta sau nu despre pozitia participantilor la aceasta discutie. Cred ca acest lucru poate fi evitat prin ceea ce am propus, si in acelasi timp daca voi considerati ca mesajul "nu cadreaza", acel mesaj nu mai apare pe subiectul respectiv, deci este realizat si acest deziderat. Cine doreste sa discute in continuare despre mesajul incriminat o poate face mai departe la "Zona Zoster", care pentru asta si este conceputa, din cite stiu eu.
Va multumesc pentru atentie,
Catalina.

P.S. Daca mesajul meu vi se pare off-topic, va rog sa incepeti chiar cu el!!!

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Catalina, nu s-a intamplat nimic special,
nu-mi sta in obicei sa jignesc niciodata pe nimeni,
cu atat mai mult in scris,
singura gresala pe care am facut-o
este ca l-am ironizat putin pe Danro, cu relaxarea,
eu avusesem numai intentii bune,
sa o ajut pe Lorelei din punctul meu patetic de vedere
si anume acela ca nu am vazut niciodata Canada.



Intr-adevar, cred ca e un handicap destul de mare
sa nu fi fost niciodata acolo,
insa am citit destul de mult si am ascultat multe povesti de acolo
ca sa-mi fac o parere.
Oricum, din mesajele lui se subantelege
ca ar trebui sa-mi fie mila de el ca e acolo in Ca.,
insa eu cred ca cu atitudinea asta
el jigneste si pe ceilalti romani care se simt ok acolo.


Eu accept si alte pareri,
insa atata timp cat sunt exprimate obiectiv si nu TENDENTIOS.

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Ceeace mai scrisesem in mesajul respectiv
era ca nu am fost suficient de inteleapta
incat sa procedez si eu ca cei mai destepti decat mine
care nu-si dau numele si poza copilului pe forum
protejandu-si astfel viata privata.

Eu asa am procedat tot timpul,
dar se vede treaba ca am fost tare naiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Nu stiu sigur daca primesti cardurile prin posta. Noi suntem din "generatia" cu IMM1000, adica formularele alea mari care ti se atasau la pasaport si care acum sunt inlocuite de Permanent Rsident Card (PCR). Noi a trebuit sa aplicam pentru inlocuirea IMM1000 cu acest nou card, iar cardurile nu ne sunt trimise acasa, ci va trebui sa ne ducem sa le ridicam personal. S-ar putea ca la noii veniti care deja aplica pentru PRC inca de la intrarea in Canada sa fie diferit si sa li se trimita prin posta la adresa specificata. Daca vei pleca inainte sa le primesti si trebuie sa te prezinti in persoana sa le ridici, poti lasa o procura la cineva care sa ti le ridice. Daca adresa pe care ai pus-o pe formular este cea unde stai acum si va trebui sa lichidezi apartamentul, atunci suna si da o noua adresa (a unui prieten care iti poate trimite cardul in tara). Ai grija sa le repeti de cateva ori noua adresa pentru ca mai fac si ei greseli.
Ca urmare, daca tot esti deja hotarata sa te intorci si ti-e teama sa nu pierzi postul din Bucuresti, cauta deja bilete de avion si du-te in tara, nu e nevoie sa astepti cardurile sa-ti soseasca. Dupa cum vezi treaba se poate rezolva si fara tine aici facand procura cuiva. Dar nu cred ca vei putea sa iti ridici chiar toate actele de aici (ma refer la SIN, la health card) numai cu procura. Intereseaza-te la ei durect, spune-le ca trebuie sa pleci urgent din Ca si daca poate cineva sa-ti ridice (cu procura) health cardul si SIN-ul. Vezi ca am inteles ca se aplica anumite restrictii privind health card-ul (ceva de genul: daca esti pelcata mai mult de 6 luni din Ca ti se anuleaza health cardul).
Dupa noua lege, ca sa iti poti lua cetatenia canadiana trebuie sa fi petrecut minimum 2 ani din cinci in Canada. Nu conteaza cum faci acesti 2 ani, din bucati, important este sa-i faci in max 5 ani, altfel pierzi dreptul de cetatenie. Poti spre ex. sa stai primii 3 ani in Ro si apoi urmatorii 2 in Ca si apoi sa aplici pentru cetatenie. Nu uita ca si o zi conteaza, pentru o zi poti pierde cetatenia. Poti sa stai primul an in Ca, apoi 2 ani in Ro si apoi un an in Ca din nou. Daca stai primii 2 ani in Ca, poti aplica pentru cetatenie tot dupa 3 ani (asta s-a pastrat din vechea lege). Noua lege iti da dreptul sa te misti mai usor, sa fii mai putin legat de statul asta in Canada.

Referitor la situatia ta nu pot sa nu ma intreb de ce lumea umbla dupa obtinerea unor cetatenii daca nu vor sa stea in tara respectiva? Nu e o intrebare tendentiasa, nici nu vreau a jignesc sau sa flituiesc pe cineva. Inteleg de ce oamenii emigreaza pe motive financiare, inteleg de ce emigreaza pe motive sociale sau politice, dar nu am inteles pana acum de ce oamenii cauta doar sa obtina alte cetatenii cetatenii daca nu au de gand sa stea in tara respectiva. Tendinta este de globalizare, o sa asistam probabil in cativa ani de zile la infiintarea unei mari tari numita Europa. Putin probabil ca daca nu ai considerat oportun pentru voi sa ramaneti acum in Canada sa o faci peste 4-5 ani cand vei fi mai in varsta, mai putin dispusa sa faci schimbari majore in viata ta, mai putin adaptabila la medii noi, mai putin increzatoare dupa vizita ta de acum. Nu mai faceti planuri pentru copii vostri de genul "obtin cetatenia pentru el - daca vrea sa se intoarca atunci cand va fi mare". Cand copii nostri vor fi mari lumea va atara altfel. Mi-aduc si acum aminte cum bunica mea cand eram noi mici lucra la razboi macate si covoare (mai bine zis presuri - de-alea cum vedeti pe la tara), cum cosea icoane, mileuri si fete de masa pe etamina si ne punea si pe noi sa lucram cu ea si zicea: astea-s pentru voi maica atunci cand oti fi la casa voastra si cand v-oti marita sa aveti macate si presuri. Iata-ma-s la casa mea si nici unul din acele lucruri nu-l am in casa. Viata mea e mult schimbata de cum putea s-o vada bunica mea atunci. Nu-si au locul la mine in casa nici acele presuri, nici macatele, nici mileurile, fetele de masa sau icoanele cusute de mana. Ele ar contrasta foarte mult cu ceea ce este intr-o casa acum. Ii multumesc ca s-a gandit la mine atunci, respect efortul facut de ea, dar nu pot constata ca a fost un efort pe care l-a facut degeaba (dincolo de faptul ca ne-a invatat cum sa coasem sau sa lucram la razboi), au fost ierni la rand cand lucra noapte de noapte la razboi. Acelsi lucru se poate intampla cu copiii nostri. Voi puteti face acum niste eforturi extraordinare sa obtineti niste lucruri in speranta ca vor folosi copiilor vostri mai tarziu. Unde gresim? Ne gandim la viitorul lor ca si cand ei ar fi mari acum, in acest moment si ne gandim ce ar fi mai bine pentru ei in viitor, dar luand ca baza de analiza conditiile/circumstantele actuale.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda. Conform regulamentului raspunsurile care depasesc cadrul prezentului subiect vor fi "extrase" spre alte zone. Va sugerez sa va controlati raspunsurile de o anumita factura in caz contrar nerespectand cerintele prezentului site fata de care ati fost de acord la isncriere, obligandu-ne la anumite masuri corespunzatoare.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput