Aventuri, dileme si dezbateri pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Alinta, te alinti nu-i asa? Nu te-a mai gadilat nimeni de mult si simti nevoia. Ok, hai ca te gadilam noi si pe urma iti trece, ok? Sa nu aud talking back please, ca am destul acasa de la fiu-meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Chiar asa-cand suntem mai multe nu putem parasi corabia, ai vazut Life of Pi:))
Carmen-cand se termina sefia ta, adica sorry cand se echilibreaza balanta:)
Eu zic sa stabiliti niste reguli in casa-de ex cine polateste bilurile(sefu' dc asa vrea sa fie gadilat)si cine spent the money pe haine si distractii(aici e rolul tau)-cam asa e in general sa stii -hugs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Aha, eu stateam cu gura cascata pe celalat forum si ma minunam ca sunteti asa de tacute si voi tot in cuibusorul vechi sunteti.

Si mai si vorbiti numai de diete si slabit . Mi-au ramas o gramada de kg in plus dupa sarcina asta, nu am avut voie la miscare in timpul ei si acu alaptez si mi-e foame incontinuu. Si arat rotunda rotunda, offff .

Buflea, cind ne apucam de Zumba? Ca am primit de Craciun ditamai setul de DVD-uri plus greutatile si acu astept doar un sut in fund ca sa ma apuc.

Apropos ceai verde: am baut o data si nu m-am ridicat de pe WC peste o jumatate de ora. Si mi-a cam fost rau dde la el, asa ca nu prea ma incinta. Iar grapefruitul nu are nici un efect! Cred ca numai micsoratul portiilor + renuntatul la dulciuri (macar aici sunt cit de cit in grafic, maninc dar am redus cantitatea drastic) va avea ceva efect...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Deci,
prima mea zi de libertata a decurs cam asa: mers la servici (mai eu cred ca shefu meu imi face ochi dulci....se uita la mine asa, intr-un mod aparte, sau poate am facut eu ceva greseli...cine stie, ca nu zice nimic...da in orice caz imi place...senzatia...) unde m-am relaxat, am avut fun si timp zen, dupa care m-am dus la cumparaturi, si intr timp m-a pocnit migrena asa ca m-am intors repejor acasa unde m-am trintit pe canapea si ma uit la documentare interesante despre extraterestrii...m-as duce undeva da nu am unde, nu prea am bani, si nu am cu cine....si ma dor picioarele de nu mai pot.
Sa vad poate miine merg pe undeva, cel putin pe la librarie o sa dau.
Am tot intrebat in dreapta si in stinga pe colegi unde as putea merge ce as putea face, dar nu au idee unde sa ma trimita unde nu se bea alcool, ai timp zen, si oameni placuti in jur...

Buflea: eu te sfatuiesc la modul cel mai serios sa renunti la dieta care o tii, mi se pare o mare porcarie si te chinui degeaba; pai, tu iti dai seama ca iti creezi dezechilibre in organism mincind doar anumite chestii? in fiecare zi trebuie sa manici din toate legume, starch,fructe,proteine si lactate. regimul asta in care intr-o zi maninci doar legume si in alta doar brinzeturi si asa mai departe iti creaza dezechilibre. Eu te sfatuiesc sa mergi la un nutritionist de spital/dietetician, cu care sa discuti un plan/meniu bazat pe nr de calorii si indice glycemic. sa discuti cu un dr despre senzatia de foame pe care o ai; in general senzatiile de foame este perceput de hipotalamus care controleaza si glanda hipofiza eu m-as cauta pe la dr de dereglari hormonale daca as avea senzatie de foame incontinuu.
Pe de alta parte trebuie sa iti schimbi metabolismul, maninca putin si des; la fiecare 2-3 ore; poate ai si acid in stomac ca ti se face rau, ai incercat sa iei ceva antiacide cind te simti asa? ia un tums sau 2 vezi daca iti trece, da eu nu m-as mira sa nu ai acid mai ales la dieta care o tii...

ai incercat hydroxicut?
operatie la stomac nu iti face trebuie sa ai obezitate morbida

daca te tine buzunaru du-te la psiholog poate reusesti sa gasesti unu care sa iti faca hipnoza si sa iti bage in cap ca esti satula sau cel putin sa te invete sa te autosugiestionezi ca nu tie foame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Buflea, simptomele mele au fost ingrasat putin cite putin si lipsa ciclului dupa ce am oprit alaptatul. Cu simptomele astea am ajuns sa fac tot felul de analize hormonale. Rezultatul a fost prolactina marita care ii inhiba pe hormonii responsabili de ciclu. Sistemul endocrin e complex si ajunge un hormon sa fie dereglat ca ii afecteaza si pe altii sau chiar functionarea organelor in timp.

Tu ai avut fibrom si chist ovarian, deci ai ceva istoric de dezechilibru, de aia te-am intrebat cum stai cu hormonii. Eu m-as ingrijora de foame. Nu stiu daca e cea mai buna idee sa ataci un punct care e deja sensibil. Fii ingaduitoare cu tine, asculta corpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,Bufleo......
Mananca putin si des.....din alimentele permise.

Msl te contrazic.Eu am tinut de doua ori Rina odata am slabit 14 kg,iar acu` mai incerc sa dau jos cinci.

Nu am niciun dezechilibru,nu asociez dezastruos alimentele si nu fac abuz de nimic.
Si ma simt bine,ma subtiez fac si un pic de miscare....n-o descuraja asa pe Buflea.

Si mie prima data mi-a fost foame vreo doua saptamani de ziceam ca o iau pe tarla.Dar a trecut.

Realizezi ca 50 de kilograme pe care le-am dat jos in trei ani si 9 luni nu le-am dat doar cu sportul ci si cu streptostrachina,da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buey,acu` v-ati bagat la somn,ha?

Azi ma duc sa-mi iau blugi,adidasi si niste bluze.Pantofi...am vazut o pereche super si fiind extrasezon pun laba pe ei azi.

Ieri a trebuit sa bantui in tinuta office....taior negru,pantalon drept toace de 9 cm....s-au holbat la decolteul meu niste jmecheri de la un minister...da` degeanba.Tot nu am rezolvat nic`...am promisiuni....si gata.Mama lor...
Aseara aveam spatele dureros....
Edit : fetele,degeaba protestati ca de luni marti cand se migreaza cu totu` tre` sa zburati si voi dincolo....si un titlu bun ar fi "Pinguinii zburatori".
Io-s categoria... hultan....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Buna dimineata.Frate, da'ce de ati mai scris! Dau o cafea mare, tare si neagra.Eu beau doua sa imi revin ca eu noaptea nu dorm, nu am somn, zorii zilei ma prind cand prin casa ma plimb, ca eu noaptea nu dorm.Trebuie sa ma apuc de smotru.
Vad ca nu sunt singura dare are probleme cu slabitul, dar la mine e din cauza tiroidei, ca am probleme cu dumneaei de 14 ani.Se face ca ma lasa in pace o perioada , apoi iar isi arata muschii si ma da peste cap si reuseste de fiecare data sa ma faca varza.
Buflea, fa si tu niste analize sa vezi cum stai cu tiroida.Te duci la endocrinolog si iti da sa faci un set de analize sa te lamuresti.Eu m-am dus dupa ce am nascut, ca aveam niste stari mai ciudate care nu aveau explicatie.Si dupa de si-au dat diferiti medici cu parerea de ma si vedeam la spitalul de nebuni vorbind cu clanta de la usa despre nemurirea sufletului., cineva mi-a spus sa ma duc si la endocrinolog.Si aia a fost! Fac tratament si e cat de cat ok...zic eu...sotul are alta parere, dar asta e alta poveste


Astept revista presei facuta de Rufus, ca nu poci pentru ca sa incep activitatile de smotruit care imi vor trezi la maxim neuronii inteligentei, fara sa citesc rezumatul ultimelor stiri mondene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neata buna pe ghetar. Pic de somn.....si-s si nervoasa.....si mi-e lene sa conor sa imi iau tigari, am zis ca iau la pranz cand ma duc s-o iau pe mijlocie de la scoala!! Atata zel la un invatator n-am mai vazut de secole, au zis de la minister ca se recupereaza liberele de pasti asa ca ea face ore! aia mare doarme dusa si mititica merge sambata la scoala....... Mai sunt asemenea exemplare de profeaori pe undeva??
In alta ordine de idei, vad ca v-a apucat slabitul. Eu am avut o singura tentativa de genu acu cativa ani, vreo 9 zile cu regim disociat, am dat 5 kile jos care nu s-au mai pus dar m-am pricopsit cu vergeturi, asa a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si la mine am vazut copilasi cu ghiozdanelele in spate...mergeau la scoala.....pe vremea mea se facea scoala si sambata.

Buflea...de incurajare....s-au dus 3.5 cm din talie si 2.5 de la abdomen.Hai curaj...

Mergi la inceput