Aventuri, dileme si dezbateri pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1


Fetele care se chinuie sa slabeasca: problema voastra este ca nu sinteti stresate psihic....la mine datul kg jos este direct proportional cu stresul psihic...se topesc vazind cu ochii cind sint stresata! plus consumul caloriilor prin miscare, cine are job unde sta in fata computerului ore in sir, normal ca nu slabeste....nu va suparati!
zestrea genetica si ceva dereglari hormonale ( de multe ori nu iasa la analizele superficiale) si in plus cu cit te chinui mai tare sa slabesti cu atit nu vei slabi prea mult...celulele adipoase au memorie!isi amintesc ca au fost supuse slabitului si nu vor sa dea domle de la ele nici cum....da vorbesc serios!



Necastigator, eu cand sunt stresata nu pot sa pun deloc frana la mancare. Mai ales seara, cand reusesc cat de cat sa ma relaxez ma consolez cu o cina buna, o ciocolata, prajituri sau altele care ingrasa maxim. Capul meu inregistreaza retinerea de la mancare ca un stres suplimantar si satisfacerea poftei ca un mic rasfat meritat dupa atat agitatie.

De fapt pentru mine perioadele lungi cu stres continuu au fost exact perioadele in care am avut salturile in sus la greutate. In sarcina de exemplu, cand mi-am propus sa nu ma stresez, sa fiu calma pentru bebe nu m-am ingrasat mai departe de cele 12 kg considerate regulamentare acum 9 ani. In schimb in perioada cand nu reuseam sa raman insarcinata, dinainte, apoi in perioadele de lauzie, de mutari si schimbari in viata mea am luat cel mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Io vin sa ma marturisesc shefei, Buflea eu sunt cel mai las dar in acelasi timp sincer samoan penguin. Acum 6 ani, intr-un moment de maxima sinceritate fata de mine, am recunosc ca sunt porc din nastere si ca prin proprie vointa nu voi putea niciodata ingurgita doar o "minge de tenis" de haleala, si, ajunsa si intr-un punct al vietii cand consideram ca si daca dau coltul nu mai am nimic de pierdut (n-aveam copilul, treburile deja scartaiau cu barbatul...), m-am dus si mi-am micsorat stomacul. Pur si simplu am realizat ca fara o piedica fizica eu nu voi putea sa ma disciplinez. Le admir profund si le respect maxim pe cele care pot sa se puna la masa si manance 2 dumicati .

Acuma sunt bine, am 70 de kile si consider ca arat foarte bine (normal, am cu 45 de kile mai putin decat acum 6 ani), si as face si maine din nou figura. Pur si simplu eram haplea fara leac. Si nici genetica nu ma ajuta, toata familia mea e formata din oameni "robusti", nu obezi (doar eu sarisem parleazul) dar mari, cu oase grele, si vad ca si copilul mosteneste asta pt ca desi mananca cat o pasarica, este peste medie pe toate coordonatele (inaltime, greutate, osatura)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Despre platforma noua: sedeti bland aici, rand pe rand vad ca cate o randunica gaseste drumul dincolo...avem subiect actual acolo (unul mai vechi de aici, putem scrie la el pana migram cu totii in siguranta.
Si eu ca alinuk, am o rezistenta la nou...ceva de speriat. Dar daca ceva-i fain, nu ma cramponez...cedez pana la urma. Nu mai vorbesc daca asa trebuie si sunt nevoit. Unde-i musai, cu placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

boticelina, nu mi se pare lasitate deloc.
Exista o impresia falsa cum ca chirurgia bariatrica e 'calea usoara'. Vertical sleeve ai facut tu? Mie nu imi pare deloc usor, operatia e doar un nou instrument. Nu se intampla totul ca prin minune, fara schimbari mentale, fara efort, fara durere.

Oricum, ai avut f putin de slabit (fatza de nr. de kg in plus pentru care se fac operatiile in USA, de ex :) )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Fetele care se chinuie sa slabeasca: problema voastra este ca nu sinteti stresate psihic....


Aha, deci pana acum avem sugestii de la randunici:
- mai mult stress psihic
- regim Auschwitz

Alte idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

chirurgia bariatrica daca nu ar da coltu' nimeni numai de la anestezie zau ca m-as duce maine. Dar copiilor mei nu le pasa ca sunt supraponderala atata timp cat sunt inca vie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Rall, e GVIS, adica Gastro-plastie Verticala cu Inel de Silicon (deci fix, nu reglabil ca la Lap band), acuma pare o paleo-interventie dar m-am dus si io unde era mai ieftin pt ca v-am zis, oricum nu-mi mai pasa ce se intampla. E facuta cu operatie clasica, spintecat juma de burta, si in celalalt capat al tarii (la Cluj).

Si dupa cum toate lucrurile se intampla when you least expect, dupa 5 luni de la op. am ramas gravida. Cred ca sunt singura gravida care a slabit 11 kile in sarcina Stiu ca 50 de kile nu e mult (pt unii, cei foarte obezi) dar pe mine deja ma pusesera pe chituci, incepusem sa am probleme cu spatele, cu umflarea picioarelor, colesterol pt care mi se recomandase deja medicatie si am zis ca asta nu-i viata, aveam 30 de ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Neataaaaaaaaa...am zburat si eu dincolo.....da` si aici.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bun si acu` unde sunteti bre?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pai cineva trebuie sa si munceasca...

Mergi la inceput