sfat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Superstitia cu logica nu fac casa buna impreuna....nu fac casa de regula. Cine te-a invatat, te-a invatat prost si acum suporti consecintele....timpul nu ai cum sa il dai inapoi, poti doar sa rezolvi cumva situatia actuala, nu viitoare. Ori te ghidezi in continuare pe superstitii ori apelezi la logica...trebuie sa alegi.
In general nu trebuie sa lasi treaba sa se acutizeze, spui la momentul respectiv ce te deranjeaza, frumos, fara repros...nu ai facut-o atunci, o faci cand constientizezi, nu mai lasa sa treaca timp pt ca devine si mai greu....la un mom dat iti va fi ïmposibil si dupa ori te coplaci in situatie ori rupi total. Acum trebuie sa cauti o cale astfel incat sa lasi loc de buna ziua. E psibil ca in viziunea ei daca ripostezi cumva sa nu-ti lase loc de buna ziua si s-o ia personal, dar atata timp cat tu ai sa fii impacata cu tine si cu modul in care ai actionat, nu e problema ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyongyi78 spune:

eu in totdeauna am facut in asa fel incat sa impac si varza si capra dar aceasta femeie nu intelege ca familia este pe primul loc si ceea ce o deranjeaza ca nu fecem nici eu si nici sotul meu cum zice ea ca asa e cel mai bine. Mi-a zis atunci la botez ca mama mea nu stie sa creasca copii si nu ne-a crescut cum trebuie. Mama mea a ramas vaduva la 36 ani cu 3copii, s-a sacrificat pt noi. Toti 3 am terminat scoala(2 din noi am terminat si facultate)si suntem momentan fiecare la casa noastra. Practic noi trebuie sa stam la dispozitia ei si sa ii dam raportul zilnic despre noi. Asa ceva este de neconceput in ideea mea. Am stat si m-am gandit ca timpul le rezolva pe toate si eu am constiinta impacata ca fac ceea ce este bine pentru familia mea, daca gresesc invat din acea greseala, dar pana acum nu am avut cu ce sa ma simt vinovata deloc. Pana si sotul meu mi-a zis zilele trecute ca s-a inselat in privinta acestor nasi foarte foarte mult si ii pare rau acum.Dar asta e suportam acum consecintele. Noroc ca mai are copilul meu o pereche de nasi care isi fac cu adevarat datoria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Nu iti mai motiva, si noua totodata, revolta fata de ea....tu stii cel mai bine ce si cum, iar daca nu te simti confortabil cu ea, asta e....in viata nu ne simtim confortabil cu toata lumea, avem simpatii, antipatii. Actioneaza cum crezi astfel incat sa scapi de frustrarile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

daca treaba sta asa cum o descrii tu, de ce nu tai raul de la radacina. ii spui frumos tot ce ne-ai spus noua si intrerupeti relatiile. si iesiti mai castigati. end of story.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Am inteles totul si iti dau dreptate, mai putin faza cu "ea sta in Bucurestisi noi in Ardeal". Asa, si?

Am trait in Ardeal si fara sa vreau am aflat ca mai toti din Sud suntem Mitici, asa tam nesam. Este foarte neplacut, crede-ma sa fi catalogat asa

Nu contest ca nasha ta e bagacioasa, si daca e asa, da-i Ignor si atat. Eventual Delete.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71



Am trait in Ardeal si fara sa vreau am aflat ca mai toti din Sud suntem Mitici, asa tam nesam. Este foarte neplacut, crede-ma sa fi catalogat asa


Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca


Ai uitat de categorisirile celor din Moldova!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu nu inteleggggg....fata a zis ca ea sta in Ardeal, nu nasa...a accentuat distanta. Am inteles eu aiurea???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

ntz, nu le-am uitat,numa' nu le-am mentionat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu nu stiu ce datorie ar trebui sa-si faca nasii.. eu nu am nicio pretentie de la nasii copilului meu. In fine.

Parerea mea este ca ti se pare un capat de tara o chestie ce nici macar nu ar trebui sa te afecteze.

Daca vrei si poti sa vorbesti la telefon, raspunzi. daca nu poti si nu vrei, nu raspunzi. O zi, doua, trei, cinci, noua. Nu te poate obliga nimeni sa vorbesti.

Dupa cum relatezi, parca ar fi vorba de un copil terorizat de invatatoare. Care nu poate sa-i spuna nimic de frica, care crede ca nu are incotro...ei bine, ai incotro. Daca vrei sa-i dai explicatii ii dai, daca nu vrei, nu ii dai si gata.

Probabil ca are un cu totul alt stil decat iti doresti si iti place tie. Mie nu mi se pare nimic aiurea sa vrea sa vorbeasca zilnic cu tine, probabil ca nici nu-si imagineaza ce drame trezeste cu dorinta ei. Dar nu te inteleg de ce crezi ca ar fi greu sa-i spui ca esti foarte ocupata in timpul zilei si nu ai timp de vorba desi poate ti-ai dori (sau poate ca nu ti-ai dori) si ca cel mai bine ar fi sa o suni tu cand ai timp si chef, intrucat esti mai ocupata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariucha spune:

Hmmm , femeile astea doua parca-r fi surori ...
Iulia , sincer , nici eu nu inteleg de ce fac atita drama din toate astea , poate pentru tonul atotstiutor pe care-l foloseste sau poate pentru ca indiferent de ce as zice eu nu e bine ,sau nu indeajuns de bine , pentru ca daca ea ar fi in locul meu ar face asa si nu asa ...
Nu am raspuns o saptamina la telefon , nu intentionat ci pentru ca chiar am fost cu treaba si ce crezi ? s-a lasat cu reprosuri si mesaje chilometrice ca ce insensibila sunt eu , ca daca i se intimpla ceva grav sau ca daca chiar avea nevoie de un pahar de apa de la mine .....Sau suna ,iispun ca citesc o carte , dupa ce vorbim un pic despre carte si starea vremii la sugestia mea incheiem conversatia ,dupa 30 min ,pe ceas , suna telefonul si se introduce cu ceva de genul -ma gindeam ca poate vrei sa iei o pauza ca poate te-ai incins de la atita citit ...:| ii zic ca NU! nu m-am incins ,din contra acum sunt la partea cea mai interesanta si .....conversatia decurge ,aiurea ,cam un ceas S-a dus naibii si carte si ziua mea ....Bine , ce am relatat eu aici e mizilic ...sa vezi cind incepe cu sfaturi in educatia copiilor mei sau pentru relatia cu sotul meu ...Rrrrrr
Si eu am botezat si nu nu ma simt obligata in nici un fel , imi vad finul cind se poate daca se poate iar cu mama lui vb tot asa cind avem timp , nu ne sufocam si nici nu ne facem statuie in centru doar pentru ca ne-am cumetrit ...
Voi incerca sa-mi revizuiesc comportamentul sau voi termina aceasta relatie cu tot ce implica ea :(

Mergi la inceput