sfat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

ca sa nu te umfle plansul in fata ei cand te ia la rost ...nesimtita...fa-ti timp 20 minute si vb cu ea pe internet , acolo unde vrea ea cel mai mult , asa nu o sa te vada plangand , si explicai ca tu nu ai timp sa stai pe net ,pt ca muncesti dar ca daca iti lasa mesaje ofline promiti ca o sa raspunzi la ele in limita timpului disponibil ,poarta discutia asta inainte de paste ca sa nu iti strice sarbatoarea...nesimtita... mult curaj iti doresc , trebuie sa fi un pic mai "barbata" ca pana la urma este viata ta si familia ta , dar fiind din Ardeal te inteleg ca este un pic mai ...blanda

-----------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

pai si nu poti sa o ignori si cat iti tine predica?
Ca eu la fazele astea cu "nu stai pe internet sa vorbim, nu pui poze" abia ma abtin sa nu ma bufneasca rasul, dar oricum nu am nimic de spus caci demersul in sine este hilar.
Adica, pana la urma, daca ti-e dor de noi s-a inventat telefonul si merge in ambele directii. Iar sa reprosezi cuiva ca nu-i e dor de tine e cam la nivel de clasa a 7-8-a asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Ca sa nu iti strici sarbatorile,fii mai activa zilele astea pe net,intri ,saluti,trimiti pupici,apoi,gasesti pretexte sa inchizi.Asa impaci si capra si varza.Oamenii care ti-au botezat puiul au facut un efort(un astfel de eveniment implica niste banuti,timp,emotii)si vor de la time atantie.Cumva trebuie sa trasezi granitele.Nasa se plictiseste si spera sa gaseasca in tine un partener de conversatie,tu esti epuizata dupa job si daruiesti ultimele resurse de energie puiului.Inceara sa te pui in papucii ei,si roag-o sa se puna in papucii tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyongyi78 spune:

cum am spus ea nu este obosita ca re cine sa ii faca de mancare, curatenie si sa se ocupe de copil. La mine nu e asa din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyongyi78 spune:

eu nu i-am rugat absolut deloc sa imi boteze copilul si cand au cerut ea a zis fara pretentii nici atunci nici dupa si tot ei au pretentii la noi.Cred ca cel mai bine o sa fie daca nu mergem la soacra mea de sarbatori si mergem dupa ce pleaca ei ca eu una nu vreau sa ii vad. Ea este o femeie caruia ii place sa controleze viata fiecaruia si sa faca toata lumea cum zice ea. Nu e chiar asa cum doreste.La urma urmei daca noi ne-am facut o familie inseamna ca stiam cu ce se mananca viata de familie si nu avem nevoie de "impostori".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gyongyi78

eu nu i-am rugat absolut deloc sa imi boteze copilul si cand au cerut ea a zis fara pretentii nici atunci nici dupa si tot ei au pretentii la noi.Cred ca cel mai bine o sa fie daca nu mergem la soacra mea de sarbatori si mergem dupa ce pleaca ei ca eu una nu vreau sa ii vad. Ea este o femeie caruia ii place sa controleze viata fiecaruia si sa faca toata lumea cum zice ea. Nu e chiar asa cum doreste.La urma urmei daca noi ne-am facut o familie inseamna ca stiam cu ce se mananca viata de familie si nu avem nevoie de "impostori".


din raspunsul tau eu inteleg (poate gresesc) ca femeia asta nu ti-e deloc simpatica, nu ai o parere prea buna despre ea si ca ai acceptat-o de nasa doar pt ca ea "s-a cerut" - cum vine asta?
poate si de aici pleaca faptul ca nu vrei sa vb cu ea - daca ti-ar fi draga oricat de ocupata ai fi ai gasi 3-4 minute sa ii lasi un mesaj offline din cand in cand... e parerea mea, desigur
nu cred ca daca ii eviti vei rezolva problema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

vgxdgxfgxfgxfg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

dar de unde si pana unde asa o mare suparare ca un om nu sta prea mult pe net? Treaba fiecaruia cat sta. Toti suntem obositi, in viteza, casa, copii, serviciu s.a... deci timpul tuturor este cam limitat. Deci spui clar ca n-ai timp sa stai cat ai vrea, ura si la gara.

Si eu uneori vorbesc rar cu prieteni de pe fb sau mess, dar nu e nici o suparare. Uneori suntem in contratimp... asta e... dar nu ne suparam unii pe altii, ar fi culmea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariucha spune:

Īmi cer scuze ca ma bag in discutii , dar , am aceeasi problema cu nasa fetei mele mici !:( Nici eu nu mi-am dorit in mod deosebit sa fie nasa fetei , a insistat atit de mult ca , sincer , mi-a fost frica sa o mai refuz ( superstitii, no ;( ) Am acceptat tot asa , fara obligatii , de ambele parti . Toate bune pina am realizat ca eu trei sferturi de timp stau pe telefon , ma suna toata ziua , vb banalitati , de la amintiri din copilarie la politica si cind nu aveam subiecte disecam starea vremii ... Obosisem , plus ca este o persoana posesiva , numai ea are dreptate , din experienta ei de viata trebuie sa īnvete toata lumea ( e mai mare ca mine cu trei ani ....) Frustrant , enervant .... Daca nu-i raspund la tel se supara , īmi reproseaza .., of ! Si eu ca si initiatoarea subiectului consider ca sunt destul de capabila sa-mi īntretin familia , daca am facut pasul asta nu l-am facut din necunostinta de cauza si multumesc Domnului ca suntem bine , plus ca mie īmi place sa fac treburile in felul meu , cum cred eu de cuviinta si in afara de sotul meu nu cinta nimeni la mine in casa , ea stie toate astea ,si totusi insista....
In urma cu trei ani ne-am certat urit pt ca am uitat pur si simplu de ziua ei ... Am uitat ... Mi-a facut un scandal monstru , m-a amenintat ca ii spune sotului ce hram port eu , ca defapt nu's cum par si ca nu-s instare sa-mi tin prietenii si cite si mai cite ... Am ramas masca de cit de absurda poate fi ... m-am rezumat la ai spune ca este un om fara continut daca se preteaza la asa mirsavii ...
Nu am mai vb pina la cutremurul mare din jp de acum 2 ani ...Rau am facut ca am sunat-o , īmi faceam griji ... O perioada a fost ok .. Acum , de vre-o juma' de an iar a īnceput ... Telefoane zilnice fara continut , tinut evidenta , sfaturi necerute .... De vre-o saptamina nu mai ma suna ca mi-a reprosat ca eu īmi petrec mai mult timp cu alte prietene decit cu ea si ca nu fac destule matanii ca mi-a crestinat fata ... Doare al naibii , mai mai ales ca eu ma stiu pe mine si si alte fete care mi-au calcat pragul, īntotdeauna le-am tratat cum am stiut eu mai bine ... numai ei nu i-a ajuns ... Ce sa fac ? Ce sa fac ? Vreau sa pastrez o oarecare relatie de complezenta , e nasa fetei , nu e femeie rea , dar eu una nu mai suport posesivitatea ei , nu pot nici sa joc teatru , nu's genu' ce sa fac ...,
Īmi cer scuze din nou , m-am lungit , nu vreau sa fac din frustrarea mea un subiect , m-am descarcat si multumesc celor care si-au rapit din timp pt a scrie un sfat ! Daca aveti o solutie , ceva , orice ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyongyi78 spune:

Pe mine asa m-au invata ca cei care iti cer copilul sa-l boteze nu este deloc indicat sa ii refuz de aceea am acceptat. Si colac peste pupaza nu a fost de acord ca nasa mea de botez sa fie nasii nostrii de cununie s-a bagat ca musca in lapte si ne-a stricat si nunta. a fost instare sa mearga la parinte in ziua nuntii si sa bv cu el ca nu fratele meu sa ma duca la altar cum am hotarat(eu nu am tata a murit in 89 si am vrut sa ma duca fratele meu)si sa ma duca nasul. Si a iesit si cu scandal ziua in care trebuia sa fiu eu fericita cu sotul meu atat pt mine cat si pt copilul meu.

Mergi la inceput