Stiti ceva de gripa asta?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

selene du-te preventiv la un control orl. pe mine durerea de ureche m-a luat ieri dupa amiaza, tot asa se lasa si in jos.
dimineata am plecat pe propria raspundere din spital ca cica e timpanul gata gata sa sara vroiau sa ma bage pe antibiotic pe branula. deci avanseaza distractia ciudat de repede...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Apoi n-are cine-mi da trimitere acum.

tomaca, virusul ala de care zici tu - si care e virus din familia herpesurilor, uite ce zice Wikipedia de el:

Infection with EBV occurs by the oral transfer of saliva[7] and genital secretions.

M-am ferit sa-l sarut pe-al meu pe gura in tot timpul asta si sa folosim aceleasi pahare/cani/sticle/lingurite de medicamente. Cu copilul, la fel. Hai sa zic, totusi, ca s-a intamplat transfer de saliva. Dar cu soacra? Sau cu cumnata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Selene, nu e obligatoriu ca au avut acest virus. Eu am scris doar despre ce mai circula pe piata si seamana a gripa si cei mai multi doctori nu se gandesc la el.

Acum cu soacra si cumnata, daca locuiti in aceeasi casa ori va vedeti des, e suficient sa puna mana pe ceva unde au ajuns stropi de saliva (de la tusit, stranutat etc) si sa se contamineze. Repet, probail au avut altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ba nu, ca ai si tu dreptate, tot pe aici au fost. La stropi de saliva m-am gandit si eu. Dar totusi, pe Daria chiar a examinat-o cumnata... Hm...

Si prea seamana simptomele noastre cu cele ale celorlalti 4 oameni cu care am vorbit... Cu aia chiar n-aveam cum schimba pic de saliva...

Eu inca tusesc oribil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sunny71

Eu am alta problema, dar tot la gripa ma duce gandul. Sotul meu are de 3 zile febra mare, adica 39...39.5.Ii dau antitermice, ii scade o ora , doua si iar creste.Nu are alte manifestari, nu il doare in gat, nu tuseste, nu are nimic.Numai febra care il tine la pat.Am fost la medic si l-a consultat, a facut si radioscopie pulmonara si nu are nimic.Am fost cu el la medicul internist si a facut o echografie ca ziceau ca e ceva la rinichi, a facut analize sa vada daca e infectie urinara, dar nimic. Nu stiu unde sa mai mergem, ca febra asta nu a aparut degeaba.Ma gandesc ca e tot gripa, dar totusi fara alte manifestari?




Ce a iesit la analiza urinei?
De obicei febra mare fara nimic aparent are cauza urinara sau se poate si gastroenterologica. Dar urinara-renala e in majoritatea cazurilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui Sunny71

Eu am alta problema, dar tot la gripa ma duce gandul. Sotul meu are de 3 zile febra mare, adica 39...39.5.Ii dau antitermice, ii scade o ora , doua si iar creste.Nu are alte manifestari, nu il doare in gat, nu tuseste, nu are nimic.Numai febra care il tine la pat.Am fost la medic si l-a consultat, a facut si radioscopie pulmonara si nu are nimic.Am fost cu el la medicul internist si a facut o echografie ca ziceau ca e ceva la rinichi, a facut analize sa vada daca e infectie urinara, dar nimic. Nu stiu unde sa mai mergem, ca febra asta nu a aparut degeaba.Ma gandesc ca e tot gripa, dar totusi fara alte manifestari?







Ce a iesit la analiza urinei?
De obicei febra mare fara nimic aparent are cauza urinara sau se poate si gastroenterologica. Dar urinara-renala e in majoritatea cazurilor.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Analiza urinei a iesit bine, si urocultura si sumarul, leucocitele sunt in limite normale.Monocitele crescute1, 29 10^3/ul ( interval de referinta(0- 0, 2-/10^3/ul) si limfocitele scazute 11, 4% (valori normale 20-55%) si 1, 21 10^3/ul (interval de referinta 1.5-6.5/10^3/ul).

Xio, numai tu poti traduce din chineza asta incurcata. Medicii care au vazut analizele nu au zis nimic despre valorile astea.Poate ma lamuresti tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Salutare!

Eu ma confrunt de mai bine de o luna cu o astfel de gripa (sau ce mama ei o fi).Nu am avut febra mare,dar in rest absolut tot ce spuneai tu. Iau antibiotice de 10 zile, dar sincer nu vad mari rezultate. Si ca mine sint multi pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

piccaflor, ma sperii. Nici eu nu am avut febra mare, insa nici acum nu pot dormi din cauza tusei si mucilor.

Sotul ieri a trebuit sa reia serviciul, a zis ca simte ca ii fuge trotuarul de sub picioare si o ia cash.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

selene eu de 2 zile stau mai mult in pat si o ia patul cash...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu o iau cu capul cash imediat, daca nu ma fac odata bine, sa functionez si eu normal...

Mergi la inceput