Stiti ceva de gripa asta?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu am inceput sa-mi revin... tot cu muci, tot cu tuse, dar mai bine.
Insa nu am avut timp sa zac si am iesit mult afara...poate ajuta.
Am baut ceai din frunze de ceapa cu,,coji de nuci... oribila chestie dar parca m-a mai lasat tusea si aerosoli cot la cot cu baiatul si sotul seara avem program.
Fata a avut niscai muci aposi dar numai atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ela, vezi ca asa am facut si eu, din necesitate, ca n-avea cine iesi si cumpara diverse, nu am avut parte nici macar de o zi de zacut, si la 2-3 zile dupa suprasolicitarea asta, eram la pamant iar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Selene poate tie cu soacra-ta ajutor vezi pamantul mai de aproape ca la mine ... nici nu apuc sa tusesc dimineata...pe la 6 asa de 2 ori ca aud in spatele meu: "mi-e foame la burtica mami", fata incepe sa dea din picioare semn clar ca cineva trebuie sa o schimbe si pe ea. Ca de mancat e mancata.
Imi fac un ceai...trece baiatul...immm ceai! da` mie! a fost si ceaiul...
incepe aia mica sa planga de foame. dute si mufeaza... vine baiatul ca ii curge un muc, ca vrea siropul lui de tuse, se kk fata - spalo, se kk baiatul - stergel. spala, intinde rufe, pazeste copii, scoate i pe afara, intra in casa...
cineva ince[pe sigur sa urle iar...
uite ca s-a facut pranzul! Incalzesc supa, blenduiesc morcovul, fiecare cu castronul lui dau la fiecare cu lingurita...cand la unul cand la altul. termina de mancat. ii amenint ca daca nu ma lasa sa mananc nu ii mai las afara... vine de 20 de ori pe usa sa vada daca am terminat de mancat... intr-un final zic mersi ca am reusit.
In acelasi fel minunat decurge intreaga zi ... in fiecare zi! Si asta e pana la pranz!
Asa ca la mine e stare de necesitate zilnic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ela, soacra-mea e si ea virusata, a zacut si ea, doar de vreo doua zile ce e mai OK. Ea il are pe socru, care ii e de-ajuns, sincer. Zilnic o mana la piata (cat a fost bolnava, am facut eu cu cumnata piata), pentru ca mananca enorm, rade tot ce gaseste. Plus vechile metehne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_N spune:

Si fetita mea cea mare a fost diagnosticata acum 1 luna si 1 saptamana cu gripa AH1.
A debutat cu 2-3 zile de febra care ceda la antitermice ( nurofen, panadol, la peste 39 novocalmin). (Dupa cele 3 zile de febra nu a mai facut deloc in perioada.. nu scurta... care a urmat) In prima zi de febra am facut analize pt a vedea daca e viral saul bacterian si ni s-a dat de facut si test virus gripal AH1. Am avut o zi de relas si in urmatoarea a inceput o tuse seaca, sparta. Tusea a devenit din ce in ce mai agresiva -tusea intr-un minut de 2-3-4 ori... la 15/20 sec...
Am ajuns la spital unde ne-am si internat. Pe langa gripa confirmata evoluase la pneumonie interstitiala, laringo nu mai stiu cum..
Aerosoli cu adrenalina /flixotide, isoprinosine, ... etc din aceeasi gama. Dupa 4 zile am iesit cu tratament acasa- aerosoli cu flixotide, isoprinosine, sirop rinothiol.. Prima noapte acasa a fost identica cu ziua internarii... ne-am reintors la spital unde am avut o dexa injectabil si ne-au facut analizele pt alergii...
Am continuat inca o sapt tratamentul de mai sus ... tusea nu ceda, nu devenea productiva, ceea ce ar fi fost mai bine.
Medic iar- de data asta devenea clar ca e necesar antibioticul pentru ca dezvolta suprainfectii. Am avut 7 zile augmentin, eurespal, aerosoli cu dexa si acc, acc efervescent.
3 zile au fost ok dupa, incepuse sa tuseasca mai rar, dar din pacate tot sec.
In noaptea celei de-a 3-a zi de bine dupa cele 7 de antibiotic .. tuse ingrozitoare care a cedat la o doza de aerosoli.
Medic iar. Schimbat antibioticul in Zinat pastile, eurespal sitop, miofilin pastile 10 zile.

Am uitat sa spun, analizele pt alergii au fost negative, am luat pe langa toate chestii pt flora, mancat iaurt- baut actimel... Pofta de mancare a avut tot timpul, nu a avut probleme cu stomacul.

Asta a fost "aventura " noastra cu gripa... In 1 luna si o saptamana pot sa zic ca nu mai tuseste si acum e bine.

De unde a luat virusul ... probabil de la altii. Cu siguranta si noi am fost gripati ( eu, sotul, fata mai mica, bona) dar la noi in 5-6 zile , trecand prin aceleasi simprome s-a dus..

Stiu doar ca abia acum pot sa zic ca stiu ce e aia gripa :(




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Eu am inceput sa-mi revin... tot cu muci, tot cu tuse, dar mai bine.
Insa nu am avut timp sa zac si am iesit mult afara...poate ajuta.
Am baut ceai din frunze de ceapa cu,,coji de nuci... oribila chestie dar parca m-a mai lasat tusea si aerosoli cot la cot cu baiatul si sotul seara avem program.
Fata a avut niscai muci aposi dar numai atat.

Mami de: baietel & fetita




si la noi a avut rezultate ceaiul. Dar i- am dat ft des. Mai tuseste razletz si rupt. Poate sa respire, merge la grada, poate sa doarma. In ceai am pus si cimbru, din punga clasica de condimente. Si miere. Nu am folosit doar frunze de capa, ci cate o ceapa intreaga, cu tot cu frunze. Aerosolii si restul siropelelor au fost frectie la picior. A! i- am dat si eferalgan pediatric, de 3 ori/ zi, doar 2 zile, chit ca nu a fost febrila. Chiar asa, am pus fata pe picioare in 2 zile de ceai si eferalgan.
Mentionez ca de data asta nu a mai fost gripa,pe aia am avut- o, insa inca mucea si tusea, de la grada s- a corcit cu ceva goange si a inceput din nou cu tusea asta nenorocita, descrisa ft bine aici. Practic era sa o luam de la capat. Niciodata insa nu am fost trimisi la analize, voi m- ati pus pe ganduri cu porcina, caci pe toate le- am avut si noi, toti! insa mereu ni s- a spus ca fata are traheita adica 3 ture, dintre care ultima sigur a fost de fapt gripa. Caci am luat si noi si a fost rau- rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Cris, foarte bine ai descris.

Inca tusim amandoua, eu cu Dari, eu am cate o criza de tuse, pana la voma. Si a mea e productiva de cateva zile, si totusi... A, si am muci in 3 culori, n-am vazut asa ceva pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Am descoperit acum o stire despre focarul de gripa de la Buzau: http://www.sanatateabuzoiana.ro/tag/confirmare-virus-ah1/

Si vad ca a fost confirmat un caz si la Braila: http://www.ziare.com/stiri/spitale/primul-caz-de-gripa-ah1-confirmat-la-braila-1217100

...a devenit acum un banal virus de gripa sezoniera.

Banal in capul lor prost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Din ce vad eu, articolele sunt din 6 februarie si 7 martie parca. Cat poate sa se intinda o gripa din asta in timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_N spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Din ce vad eu, articolele sunt din 6 februarie si 7 martie parca. Cat poate sa se intinda o gripa din asta in timp?

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

Alaptatul - Help Line



Perioada in care apare cu o frecventa crescuta infectia gripala este noiembrie-martie. Asa mi-au spus medicii.

In plus un medic a recomandat vaccinul antigripal la anul, pentru ca acum am fi sensibili ...

Mergi la inceput