Stiti ceva de gripa asta?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

ok Mihaela, n-am stiut ca tine doar 5 ani efectul vaccinului. Bine ca ati scapat cu bine si fara alte urmari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Doamne, fetelor, m-ati bagat in sperieti !
In jurul meu nu stiu pe nimeni bolnav, nici la fi-miu la scoala.

Eu parca am inteles ca vaccinul antigripal pe care il fac in fiecare an contine si acea tulpina "porcina"....sau ma insel ?


Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

Doamne, fetelor, m-ati bagat in sperieti !
In jurul meu nu stiu pe nimeni bolnav, nici la fi-miu la scoala.

Eu parca am inteles ca vaccinul antigripal pe care il fac in fiecare an contine si acea tulpina "porcina"....sau ma insel ?


Ingrid si Cristi 10 ani


poate de aceea nici nu s-a pomenit/vorbit pana acum despre o epidemie in adevaratul sens al cuvantului ? sunt doar "focare" sau imbolnaviri pe arii restranse, in mici comunitati sa zicem...

nu stiu daca vaccinul antigripal contine si acea tulpina, insa e foarte posibil ca virusul de acum sa fi suferit mutatii, ceea ce il face atat de agresiv si de periculos...tusea e de-a dreptul oribila, e o tuse seaca, latratoare, sparta, zici ca ai toba de esapament sparta la masina - ceva de genul, te zguduie din toate incheieturile.

nu stiu daca are importanta, eu m-am pus cat de cat pe picioare cu fervex, nurofen raceala si gripa, ceai caldut, vitamina c si acc ptr tuse. am facut febra, dar pana in 39 si doar in vreo doua seri.
sotul a luat augmentin, eurespal si paracetamol (recomandare medic) si inca mai tuseste, desi au trecut 2 saptamani. culmea, desi eu sunt fumatoarea (el s-a lasat de vreo 2 ani) tot el tuseste atat de mult si tare - credeam ca a facut pneumonie...
si sotul si copila s-au deranjat la stomac din cauza antibioticului (augmentin), chiar daca le-am dat biotics pentru flora intestinala. sotului i=au iesit si niste bube pe spate, scalp si maxilar, nu s-a putut barbieri o saptamana, la cat de mari si dureroase erau "cosurile" alea (el crede ca de la antibiotic i-au iesit - tot ce se poate).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Augmentin i-a recomandat medicul si varului meu. Nu am inteles de ce. Antibioticele nu functioneaza in caz de virus.

Corina, mare dreptate ai cu tusea.

Cat despre spus... sincer, nu am incredere ca vor spune. De ce sa spuna? Sa creeze panica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Sotul a luat Fervex, eu, doar ceai cu lamaie. Pentru febra copilului, am alternat Nurofenul cu supozitoarele cu Paracetamol. Soacra ne-a dat si aspirina + vitamina C fiole (nu am luat eu). Apoi, Eurespal si Ketof. Plus un sirop expectorant fara nume. Vitamina C pastile - multe. Acum avem ceva antibiotic natural (asa scrie pe cutie, e de la Fares), plus Gripovit. Le-am facut frectii cu o solutie gen Carmol, plus VapoRub. Aerosoli cu dexametazona si ser fiziologic si cu inhalant.

Dari a trecut prin tratament intensiv cu sosete cu otet, impachetari cu apa calduta si otet.

Am baut bors (de Tecuci, cumparat din piata), am mancat mere verzi acrisoare (4 lei kg, vandute pe post de mere pentru diabetici). Mancare normala nu am putut manca zile bune. Doar paine prajita si cartofi copti. Si castraveti murati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

M-am lamurit cu augumentinul. Eu il refuz ori de cate ori i se recomanda copilului meu antibiotic. A facut o frumusete de iritatie de si dermatoloaga si-a incretit parul. Am rascolit mai apoi netul, cel putin in cazul copiilor gasesti acusi- acusi parinti "patiti"de la menunea asta de antibiotic "de ultima generatie". Nu sunt in domeniu, deci nu am cum sa imi explic nici de ce da reactii adverse, nici de ce este primul recomandat de catre pediatri, ORL-isti. Dar ceva e cu el si nu bun.
da, urate viroze anul acesta. Si tusea e criminala! suntem la faza ceai de ceapa, nuci in coaja si cimbru plus miere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Fii-mea a luat Augmentin de doua ori, si ambele dati a facut candidoza faringiana, cu care ne-am luptat cate 2 luni. Acum il refuz din start.

Si mai cunosc personal inca un caz identic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Tot un virus care bantuie si nu este gripal, ar fi si virusul epstein barr care da mononucleoza. I se mai spune si boala sarutului.

Debuteaza cu febra mare (cel putin asa a fost acum 2 saptamani la copilul meu), peste 40 si asa am tinut-o vreo 2 zile, amigdale facute praf, in timp tuse foarte zgomotoasa, ma mir ca nu i-a curs nasul, si bine inteles durerile de maini picioare, frisoane etc.
Am zis ca sigur e gripa, n-am mai trecut prin astfel de temperaturi care sa nu cedeze nici macar la novocalmin (motiv pt care i-am administrat doar odata, si apoi am renuntat).

Noroc ca in a 3 -a zi, am fost la consult caci prima doctorita n-a vrut sa-mi dea antibiotic (nici nu i-as fi dat 3 zile, ne asteptam la o boala a copilariei la asa febra) ci sa vin dupa 3 zile la control. Asa ca noua doctorita la consultat cu atentie pe toate partile, l-a palpat mai insistent si a simtit splina marita, la fel si ficatul, suspectandul imediat cu infectie de virus epstein-barr, care poate duce la mononucleoza actuta cand apar aceste manifestari ale splinei si ficatului. Am facut analize de sange, hemograma facuta praf - indicatie de infectie, anticorpi pozitivi, prin urmare o combinta de viroza cu suprainfectie.
Daca n-ar fi insistat doctorita, am fi zis ca a avut o gripa sau viroza puternica.
Foarte important ! In caz de mononucleoza (cu virus epstein barr sau citomegalovirus) sunt interzise antibiotice de tip AUGMENTIN (adica cele care au in compozitie substanta activa similara)! caci ataca aceeasi zona a celulei si se risca o reuptie urata pe piele.
Noua ne-a dat Zinat (am avut emotii) si intr-o zi era ca nou. respira de nici nu se auzea, el care are polipi si sforaie tot timpul. Tusea insa a inceput sa se "coaca" dupa cateva zile.

Infectia cu acest virus, poate sa treaca si cu manifestari mult mai usoare ca o simpla raceala. La varsta adulta cam 95% este deja imunizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

fetelor nu stiu ce gripa o fi da si eu am comis-o ca niciodata.
baietelul meu de 3 ani,blegeala daia crunta, tuse de zici ca moare, febra, muuuuuci. la control era captusit de sus pana jos, adica amigdalele umflate rau raluri la plamani si muci si in fund cred...tratament cu flixo aerosoli, fluimucil, antibiotic klacid, si tot pomelnicul de tantum verde, picaturi etc. din a 5-a zi a scapat de febra acu doar mai tuseste.
eu am luat-o de la el banuiesc ca i-am urmat cam la 2 zile. m-am tinut tare si am luat doar nurofen, insa tusesc de zici ca mor, muci si eu ca la fantana , de aseara dureri de ureche si surprise azi dimineata otita acuta care sta sa perforeze asa ca ajunsei si eu la antibiotic da ma mai si rog sa nu perforeze...
deci ci virus o fi da de cand ma stiu eu, cred ca de mic mic copil, nu am ajuns la asa complicatii...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Confirm si eu urechea stanga dureroasa azi, cu tot cu oasele fetzei de pe aceeasi parte. Muci inca am cu carul, si Daria inca are, ai ei sunt mai curgatori, ai mei, galbeni-verzi si inecaciosi.

Mergi la inceput