Stiti ceva de gripa asta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Cred ca sunt virusii astia din ce in ce mai puternici. Eu am avut-o pe mama in spital cu pneumonie dupa ce trei nopti la rand a facut febra 39,9 de ne-a bagat in toti sperietii... Si acum toti suntem bolnavi, debuteaza cu o tuse seaca care tine vreo saptamana, apoi incepe sa-ti curga nasul si tot asa. La mine la serviciu e concurs de tuse, care tuseste mai tare. Cel mai rezistent pare a fi baiatul meu, care de abia de azi dimineata mi-a zis ca-l doare un pic gatul, iar noi bolim deja de o saptamana.
Medicamente: Teraflu, Ibusinus, vitamina C cu propolis, ceaiuri, Strepsils, sirop de patlagina, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Si noi de la mic la mare am avut ceva asemanator, tuse, muci, dureri musculare, de oase, de burta, de gat, frisoane, voma, ameteala, oboseala, urechi infundate, fara febra si diaree din fericire. Ne-a tinut cateva zile faza cea mai nasoala cu toate simptomele de mai sus, mucii insa nu mai trec din toamna, tusea ne-a tinut cate o luna si ceva...Si acum se pare ca ne imbolnavim iarasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Eu am alta problema, dar tot la gripa ma duce gandul. Sotul meu are de 3 zile febra mare, adica 39...39.5.Ii dau antitermice, ii scade o ora , doua si iar creste.Nu are alte manifestari, nu il doare in gat, nu tuseste, nu are nimic.Numai febra care il tine la pat.Am fost la medic si l-a consultat, a facut si radioscopie pulmonara si nu are nimic.Am fost cu el la medicul internist si a facut o echografie ca ziceau ca e ceva la rinichi, a facut analize sa vada daca e infectie urinara, dar nimic. Nu stiu unde sa mai mergem, ca febra asta nu a aparut degeaba.Ma gandesc ca e tot gripa, dar totusi fara alte manifestari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Sunny, fix asa o viroza ne-a lovit pe noi acum vreo luna. Au aparut si manifestarile tipice de raceala (tuse, mucozitati) din a 4-a zi, cand a devenit si febra mai umana (sub 38). Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Sa apara frate manifestari sa stim cu ce ne luptam, ca deja m-am cam speriat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Multumesc mult, fetelor, pentru confirmari!

Eu noaptea ma sufoc, efectiv, mucii mei si-ai Dariei sunt acum verzi, noaptea mi se infunda ambele nari si respir exclusiv pe gura, insa mi se usuca mucoasele si tusesc de rup... Ma sufoc band apa, daca ati pomenit asa ceva...

Daria avea ieri 38 cu 7 temperatura...

Noi avem acum ceva siropuri pe baza de plante, ni le-a luat cumnata, contin plante gen ghimbir, scortisoara, coacaz negru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ah, si ne-a luat cumnata si aparat de aerosoli. Daria si soacra au facut si cate o injectie cu dexametazona la un moment dat.

Sanatate multa si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Vauva tii bine minte. :) dar a fost acum 4 ani, vaccinul tine max. 5 ani. De la vaccinarea de atunci nu s-a mai vaccinat lumea si anul asta a fost primul an de la vaccinarea de acum 4 ani cand au fost cazuri multe de gripa porcina. Confirmate. Prin analize. Pacienta de la care a luat so#539;ul si apoi noi de la el, a primit confirmarea prin analize.

Acuma a fost nasol tare, dar cred totu#537;i ca vaccinul a mai avut inca efect, tipa de la spital era mult mai rau. Ea nu fusese vaccinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Si noi, 3 saptamani am bolit, 3 zile nu m-am dat jos din patm si acum tusesc inca, a avut si sotul si sor'mea, sotul ei, copii, mama, tata, acum mama a racit iarasi, tuseste rau, ii curge nasul o dor toate alea, am luat de toate, mai putin antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Si noi am fost virusati.
Sotul a venit cu el...el lucreaza cu oamenii, deci o putea lua de oriunde. El are 3 sapt de cand tuseste raauuu. De vreo doua zile e mai ok...cred ca e pe sfarsite.
Fii-mea: Muci, tuse urata, voma, febra mare (si ea chiar nu face febra mare de regula), respiratie proasta, gat praf. A primit antibiotic pt ca se suprainfectase, a vazut-o medicul de doua ori intr-o saptamana...prima data nu ne-a dat nimic...a doua oara antibiotic ca era groasa. Nu mai luase de 1 an.
Eu am fost mai putin afectata, culmea, pt ca stau cel mai prost cu imunitatea.

Mergi la inceput